Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρέχουσα τιμή συντελεστών λ, ΕΤΑ και ΕΚΚΟ


Recommended Posts

Κάποιες άλλες ερωτήσεις αν μου επιτρέπεται, εντελώς πληροφοριακά.

 

-Οι τιμές αυτές (συντελεστή λ) με ποιά κριτήρια αποφασίζονται? Ας πούμε οι οικονομική κατάσταση του κράτους είναι ένα απο αυτά?

 

Επίσης το 5000*λ, το 5000 είναι σταθερο ή μεταβάλλεται και αυτό βάση ανάλογων κριτηρίων?

 

-Τέλος οι αμοιβή του τοπογραφικού μιας μελέτης υπολογίζεται με την ίδια νομοθεσία για τοπογραφικά για ιδιωτική χρήση (π.χ. απλά τοπογραφικά οικοπέδων).

 

Δεν κατάφερα να βρω πληροφορίες σχετικά με την αμοιβή τοπογραφικών.

 

Για παράδειγμα στον παρακάτω σύνδεσμο, αναφερεί ένα σωρό φορές πως η αμοιβή τοπογραφικών υπολογίζεται με διαφορετικό τρόπο αλλά δεν αναφέρεται ποιος είναι ο τρόπος αυτός.

 

http://forums.civiltech.gr/cs/blogs/civil_blog/archive/2009/03/31/414.aspx

Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά της αμοιβής τοπογραφικού από τις αμοιβές των άλλων μελετών/επιβλέψεων είναι πως τα τοπογραφικά δεν έχουν προϋπολογισμό κάτι που έχουν οι υπόλοιπες αμοιβές. Αλλά και στην αμοιβή τοπογραφικού μπαίνει το λ.

Τα λ,λ' είναι συνάτηση του ημερομισθίου εργάτη και τεχνίτη.

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές λ υπολογίζονται βασει του μέσου ημερομίσθιου που ορίζει το ΙΚΑ

τώρα πως βγαίνει αυτό δεν γνωρίζω

το 5000 είναι σταθερό νομίζω

 

αν θες να υπολογίσεις αμοιβή τοπογραφικού μπορείς να κατεβάσεις τα εξής

Υπολογισμός αμοιβής τοπογραφικού - Πινάκιο Ν.3316 (2.59 MB)

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=432

 

επίσης καλό θα ήταν να διαβάσεις και τη νομοθεσία

Εγκύκλιος 8/1990

http://www.michanikos.gr/downloads.php?do=file&id=975

 

πληροφοριακά να σε ενημερώσω πως καλό θα ήταν να ζητήσεις κωδικούς από το ΤΕΕ ώστε να μπορείς να χρησιμοποιείς την παρακάτω υπηρεσία αμοιβής μηχανικών

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/TEE/MyTEE/amoibes

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του λ υπολογίζεται από την εξίσωση:

λ=0,0015*(μ1+μ2)

όπου:

μ1=ημερομίσθιο εργάτη ειδικευμένου χωματουργού

μ2=ημερομίσθιο τεχνίτη

Ο υπολογισμός του λ γίνεται με ακρίβεια πέντε (5) δεκαδικών ψηφίων.

 

βλ. άρθρο 4 Π.Δ.696/74 όπως αντικαταστάθηκε από το άρθρο 3 του Π.Δ.515/89

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Συνάδελφοι μια ερώτηση

 

Αν αλλάξει το λ, ποιους πιάνει η αλλαγη αυτη?? Δλδ αν έχω παρει έγκριση από το ΤΕΕ και έχω καταθέσει αμοιβές είμαι καλυμένος??? Ή πρέπει να έχω πρωτοκολλήσει και το φάκελο της άδειας??

 

 

Δλδ αν καταθέσω εγω με λ=0.22041 (το τρεχον), στην πληρότητα όλα οκ... Αν όταν θα γίνει ο έλεγχος των φορολογικών έχει αλλάξει το λ, ειμαι υποχρεωμένος να ξανακαταθέσω τι διαφορα των αμοιβων λόγω αλλαγης του λ????

 

 

***Το ερώτημα είναι πληροροφοριακό....ΔΕΝ ξέρω αν θα αλλάξει το λ....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

terry, σε κατοχυρώνει σίγουρα το λ που ισχύει όταν παίρνεις αριθμό πρωτοκόλλου, (άλλωστε έχει ήδη πληρωθεί μέρος των αμοιβών για να πρωτοκολλήσεις),

αλλά νομίζω ότι ανεξάρτητα από το πρωτόκολλο, ελέγχεται το λ για την ημερομηνία που κάνεις τις πληρωμές σου (αν και για αυτό το δεύτερο έχω μια μικρή επιφύλαξη).

Αναφέρομαι βέβαια στις αμοιβές της μελέτης και όχι για επίβλεψη.

Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν καταθέσω εγω με λ=0.22041 (το τρεχον), στην πληρότητα όλα οκ... Αν όταν θα γίνει ο έλεγχος των φορολογικών έχει αλλάξει το λ, ειμαι υποχρεωμένος να ξανακαταθέσω τι διαφορα των αμοιβων λόγω αλλαγης του λ????

 

 

***Το ερώτημα είναι πληροροφοριακό....ΔΕΝ ξέρω αν θα αλλάξει το λ....

 

Αν καταθέσεις τον φάκελο, τότε για τις μελέτες/επιβλέψεις που έχεις πληρώσει (εξ ολοκλήρου) δεν θα έχεις καμμία αλλαγή .Οι μελέτες/επιβλέψιες που δεν έχουν κατατεθεί ή και αυτές που δεν υπολογίστηκαν ορθά, θα υπολογιστούν με νέο λ (και ΕΤΑ πλέον)

Link to comment
Share on other sites

Παίρνοντας αρ. πρωτοκόλλου κατοχυρώνεις το λ που ισχύει την μέρα αυτή ακόμη και αν καταθέσεις το τμήμα της αμοιβής μελέτης που απαιτείται για την πρωτοκόλληση. Για να πάρεις την άδεια καταθέτεις και το υπόλοιπο της αμοιβής μελέτης (ή και την αμοιβή επίβλεψης) σύμφωνα με το λ που κατοχύρωσες. Επίσης μπορείς να κατοχυρώσεις το λ αυτό και για την αμοιβή επίβλεψης καταθέτοντας ένα ποσοστό της για την έκδοση της άδειας και πληρώνοντας το υπόλοιπο αργότερα (πχ με το πέρας των εργασιών).

Link to comment
Share on other sites

Για την μελέτη συμφωνώ με τον συνάδελφο K_PAT.

 

Για την επίβλεψη -όμως- είσαι σίγουρος συνάδελφε;

 

Εμένα μου ζήτησαν πληρωμή με το λ που ίσχυε όταν έγινε η κατάθεση των αμοιβών επίβλεψης

και όχι της πρωτοκόλλησης.

Link to comment
Share on other sites

Εχει δίκιο ο Κ_PAT, σε εμένα είχα διαφορά στην επίβλεψη και για αυτό η διαφορά υπολογίσθηκε με το νέο λ.

 

Άρα να συνοψίσω, από ότι γνωρίζω, με την κατάθεση κατοχυρώνεις το λ για τις μελέτες, ενώ οι επιβλέψεις θα πληρωθούν με το λ του χρόνου ελέγχου ή αν δεν πληρωθούν τότε, θα υπολογισθούν με το λ της ημερομηνίας κατάθεσης της αμοιβής στην τράπεζα και όχι με την ημερομηνία ελέγχου από την πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.