Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τρέχουσα τιμή συντελεστών λ, ΕΤΑ και ΕΚΚΟ


Recommended Posts

Το λ που χρησιμοποιείται πρέπει να συμβαδίζει με το λ που χρησιμοποιεί η πολεοδομία που θα καταθέσετε τις αμοιβές.

 

Αυτό συμβαίνει μόνο στο μεταβατικό στάδιο από τρίμηνο σε τρίμηνο.

 

Άρα καλό είναι να ενημερωθείτε για την ενημέρωση ως προς τα λ-λ' που έχει η Πολεοδομία που υπάγεται το έργο σας.

 

από πολεοδομία πάντως ενημερώθηκα ότι ισχύει το 0,20685 για την πολεοδομία και στην αμοιβή του ΤΕΕ πρέπει να δουν το 0,21399

 

:shock: :?:

Link to comment
Share on other sites

Από που το έμαθες αυτό ; Ποια ήταν η Πολεοδομία ; Πάντως για Πολεοδομία Παλλήνης (Νομαρχία Αν. Αττικής) από 14/07/2008 ισχύει το νέο λ = 0,21399

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι εφ' όσον οι αμοιβές βγαίνουν από το ΤΕΕ, το λ είναι δεδομένο από την ιστοσελίδα του ΤΕΕ πλέον. Το άν έχει ενημερωθεί η όποια πολεοδομία με το νέο κάθε φορά λ είναι άλλο θέμα άσχετο που δεν μας αφορά.

Σε πρόσφατο ενημερωτικό δελτίο του ΤΕΕ, διάβασα ότι το ΤΕΕ έστειλε εγκύκλιο σε όλες τις πολεοδομίες ότι βάσει νόμου θα πρέπει να δέχονται μόνο τις αμοιβές που έχουν την έγκριση του ΤΕΕ με κίνδυνο ακύρωσης της οικοδομικής άδειας.

Μάλιστα έλεγε, ότι θα υπάρξει τρόπος διασταύρωσης των στοιχείων.

Δεν νομίζω να είμαι ο μόνος που το διάβασε εκτός κι αν κάνουν πουλάκια τα μάτια μου! Αν όχι διορθώστεμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Τα λ ποιους αφορούν? Μόνο πολιτικούς και αρχιτέκτονες? Αν καταλαβαίνω καλά απο τις διάφορες δημιοσιεύσεις στην σελίδα του ΤΕΕ αναφέρονται μόνο στην σύνταξη και την επίβλεψη μελετών?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.