Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οπισθοτομία


Recommended Posts

Συνάδελφοι, ας πέσουν οι τόνοι.

 

Δεν υπάρχει λόγος.

 

Ο aquar σου είπε τι να κάνεις.

 

Πήγαινε στο προσβάσιμο. Βαλε τα υποτιθέμενα χ ψ της ΓΥΣ.

 

Μηδένισε στο ένα - οποιο ναναι - και οριοθέτησε το 3.

 

Επειτά, οπως είσαι στημένος, μηδένισε στο 3ο, και οριοθέτησε το προηγούμενο. Ετσι θα δείς ποιο δε κάθεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 39
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

 

Συνάδελφοι, ας πέσουν οι τόνοι.

 

Δεν υπάρχει λόγος.

 

Ο aquar σου είπε τι να κάνεις.

 

Πήγαινε στο προσβάσιμο. Βαλε τα υποτιθέμενα χ ψ της ΓΥΣ.

 

Μηδένισε στο ένα - οποιο ναναι - και οριοθέτησε το 3.

 

Επειτά, οπως είσαι στημένος, μηδένισε στο 3ο, και οριοθέτησε το προηγούμενο. Ετσι θα δείς ποιο δε κάθεται.

 

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου και στους τόνους και στον έλεγχο.

 

Έχω ένσταση για την κλίμακα, αλλά γενικά είναι καλή λύση

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι προκληθηκα και κακως απαντησα..επρεπε να αδιαφορησω..

Εθεσα ενα θεμα και αλλοι βρηκαν ευκαιρια να επιβληθουν και να ριξουν αρνητικες.

 

Εγω σταματατω εδω..ευχαριστω ολους τους συναδελφους που ασχοληθηκαν με το θεμα μου ανεξαρτητως ειδικοτητας..

Θα εφαρμοσω αυτα που προτεινατε και αν χρειαστει θα επανελθω..

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω αλλά όταν πχ εγώ έχω ξοδεύσει πάνω από 50,000 ευρώ και ίσως γράφω λίγα για να φτιάξω ένα γραφείο και είμαι αυτοδημιούργητος ξεκινώντας από το απόλυτο μηδέν και άλλα 90,000  ευρώ για το σπίτι της οικογένειας μου και μετά μεσολαβεί και οικονομική κρίση , είναι πολυτέλεια το gps Η πλάκα είναι ότι δούλεψα  gps το 1992 όταν δεν υπήρχε ούτε για δείγμα σε γραφείο τότε (στην εταιρία που εργαζόμουν ) και έβλεπα στο ουρανό μέχρι το πολύ 4 δορυφόρους και αυτούς αφού με το αλμανακ αρχείο έβλεπα πια ώρα συνέβαινε αυτό . 

 

Παρά αυτό αν κάνει κάποιος σοβαρά την εργασία του μπορεί και έτσι να γίνει αξιόπιστα ανάλογα την αξία αυτού που αποτυπώνει πχ δεν είναι ανεκτή η μέθοδος της οπισθοτομίας ακόμα και πολλαπλής για εξάρτηση οικοπέδου σε σχέδιο πόλης , αλλά για εκτός σχεδίου και όχι κοντά σε οικισμούς με σχέδιο ή για οικισμούς κατω των 2000 κατοίκων  και για κλίμακα από 1/500 και πάνω μπορεί να χρησιμοποιηθεί Το θέμα είναι ότι απαιτεί περισσότερη εργασία γραφείου και ελέγχους 

 

Ελπίζω μέχρι να πάρω σύνταξη να αξιωθώ να ξανα δουλέψω με gps και να είναι δικό μου 

 

Γιώργο, αν χρειαστείς κανα δίπολο για δουλειά, στείλε pm να έρθω με το gps να το βάλουμε μαζί.

Τα τσίπουρα θα κεράσεις μόνο!!!

συνάδελφε μη γίνεσαι αφοριστικός...

 

Δε μπορούν όλοι να έχουν GPS. Κάποιοι σκαρφαλώνουμε ακόμη στα βάθρα.

Σωστά, σκέψου όμως πως εμείς που έχουμε base - rover, πολλές φορές πρέπει να ανέβουμε σε βάθρα, όχι μόνο για να ικανοποιήσουμε την προσωπική τρέλα με τα τριγωνομετρικά αλλά για να ενταχθούμε κιόλας....

 

κι αυτό δεν είναι σωστό. Ο τζορτζμαικλ ειναι 45-50 χρονων. Στα χρόνια του πήρε ένα ισως και 2 τοταλ, 2-3-4 υπολογιστές και προγράμματα που τα ακριβοπλήρωνες.

 

Μηπως θυμάσαι πόσο είχε ενα ζευγάρι base-rover διπλοσυχνο το 2000; (διοτι τοτε το RTK ήταν και δεν ήταν για δουλειά, ολοι οι σοβαροι μηχανικοί,γραφεία παιρναν ζευγάρι) να σου πω εγω ποσο ειχε. 20-25.000+ΦΠΑ. (ιδως λεω και λίγα)

 

Ετσι με τα χρονια που χειροτεύρευαν, ναι μεν οι δεκτες ξεφτιλιστηκαν, οπως ειπες με 6000 ψωροχιλιάρικα παιρνεις, αλλά δε βλέπω καναν να παιρνει...

 

το 2007 εγώ πάντως έδωσα 28.000€ για base rover pro mark 500

το ορθότερο θα ήταν να είσαι στο "κεντρο" του τριγώνου, το απόλυτο δηλαδή.

 

Εγώ θεωρώ, πως αν υπάρχει τέτοιο σφάλμα, ή καποιο βάθρο ΔΕΝ είναι ΓΥΣ, ή μπορει ναναι ΓΥΣ και να καταστράφηκε και να επανιδρύθηκε "διπλα" (μου χει τύχει).

 

Διοτι οτι ταξης και να μπερδέψεις, 5-10μ σφάλμα ειναι ψιλοαδιανοητο. Ή τουλάχιστο δν εχει τύχει σε μένα.

 

Ας μιλήσουν οι εμπειρότεροι.

Σωστός, μου έχει τύχει να πάω σε βάθρο ΓΥΣ το οποίο έχει καταστραφεί και ξανατοποθετηθεί 27 μέτρα βορειότερα (Ανω Βριλλήσια Αττικής)

 

Οι γωνίες των τριών σημείων εινια ΟΚ..

Οι μετρήσεις έγιναν πρωινές ωρες σε 1 περίοδο..

Το όργανο είναι TS ακρίβειας 2''..

Δυστυχως δεν μπορω να χτυπησω αποστάσεις γιατί δεν μπορώ να πάω στα σημεία και το όργανο μου δίνει reflectorless 300m...

 

Θα ήταν σφάλμα σου πάντως να βάραγες reflectorless σε τριγωνομετρικό...μετά τι θα έκανες, θα πρόσθετες και την ακτίνα του κύκλου του τριγωνομετρικού???

Το ποτό πρωι πρωι σε χαλαει..κοψτο..

Τις διαφορετικες δουλειές ..απο το μυαλο σου τις εβγαλες???

Όσο για τον καφέ, καλύτερα στα Σκόπια παρά στο σπίτι-γραφείο που σίγουρα διατηρείς με τους γονείς σου...και σου πληρώνουν και τα έξοδα τυχερούλη!

 

Ένσταση, νομίζω πως ο nbr είναι λίιιιγγγγοοοοο μεγάλος για να μένει με τους γονείς του ακόμα!

 

 

Πάντως γενικά ας χαλαρώσουμε λίγο.

Δεν έχει σημασία ποιος την έχει πιο μεγάλη ρε παλικάρια.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

 στις  9/12/2017 έχω ραντεβού στο ΤΣΜΕΔΕ για αίτηση συνταξιοδότησης ! Mitsuba σ'ευχαριστώ που θέλησες να με υποστηρίξεις .  (κάνε πλάκα να με ξέρεις αν και απτο Ναυπλιο δεν ξέρω κανέναν.

Link to comment
Share on other sites

 στις  9/12/2017 έχω ραντεβού στο ΤΣΜΕΔΕ για αίτηση συνταξιοδότησης ! Mitsuba σ'ευχαριστώ που θέλησες να με υποστηρίξεις .  (κάνε πλάκα να με ξέρεις αν και απτο Ναυπλιο δεν ξέρω κανέναν.

 

Απο τα γραφόμενά σου γενικά στο forum το κατάλαβα.....εγώ είμαι στα 38 οπότε έχω πολλααααααααααα χρόνια ακόμα για σύνταξη (που σιγά μην πάρω αλλά λέμε τώρα....)

 

Με το καλό να τους τα πάρεις και να τα χαρείς όσο μπορείς....

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκοπό να πάρω GPS Είμαι 50 αλλά νιώθω ότι τώρα ουσιαστικά ξεκινώ.  Εδώ στα μέρη μου έχουμε ένα καλό σχετικά τριγωνομετρικό δίκτυο με καλές γεωμετρίες και προσβάσιμα τριγωνομετρικά αφού τα βουνά μας καλλιεργούνται ή έχουν κονάκια μέχρι τις κορυφές τους  Ο μόνος λόγος που θα χρειαζόμουν GPS είναι για τα σχέδια πόλης δηλαδή  τις άδειες δόμησης εκεί και την εφαρμογή τους ,  αλλά και εκεί έχω ιδρύσει τόσα χρόνια δίκτυο στάσεων που έχω επιλύσει με ΜΕΤ σε  τριγωνομετρικά δίκτυα (ή επίλυση πολυγωνικού κόμβων )  και κάνω την εργασία μου αλλά με περισσότερη κούραση 

 

Καλά είναι οι μετρήσεις για την οπισθοτομία να γίνονται με καλή ατμόσφαιρα χωρίς διάθλαση Δεν αρκεί μόνο πρωινή ώρα Εγώ επιλέγω και μέρες με συννεφιά αν θέλω καλύτερη ακρίβεια Το GPS χειρός το χρησιμοποιώ για να έχω προσεγγιστικές τιμές για την συνόρθωση στην πολλαπλή οπισθοτομία Εκεί έχουμε και τις μεταβλητότητες σχ και σΥ και την συμμεταβλητότητα σΧΥ  σε Χ και Υ και το τυπικό σφάλμα σο  των παρατηρήσεων γωνιομετρικά ή αποστάσεων αν έχουμε μετρήσει προς ένα τριγωνομετρικό , επομένως μια αίσθηση τι ακρίβεια έχουμε στον εντοπισμό του σημείου μας με Πολλαπλή οπισθοτομία Μην την απαξιώνετε την μέθοδο  υπάρχουν περιπτώσεις που συνάδελφοι μέτρησαν στάση μου με  GPS και είχαμε διαφορές της τάξης των 5 εκατοστών 

 

Ένας χοντρικός έλεγχος που κάνω πάντα πριν προχωρήσω στους υπόλοιπους υπολογισμούς για να ξέρω την ακρίβεια που έχω πετύχει είναι να υπολογίζω με τριγωνομετρική υψομετρία το υψόμετρο της Στάσης από τριγωνομετρικά που έχουν την ίδια απόσταση από την στάση Αν έχω διαφορά στο υψόμετρο μικρή μέχρι μισό μέτρο , συνήθως έχω πετύχει συντεταγμένες με απόκλιση από 5- 10 εκατοστά

 

ΥΣ Δυστυχώς οι τιμές των GPS έπεσαν όταν μας έπιασε και η κρίση  περίπου Προτίμησα να αγοράσω ιδιόκτητο χώρο για γραφείο αφού πήρα πρώτα τα βασικά εργαλεία (Σταθμό , προγράμματα , αυτοκίνητο , έπιπλα κλπ)  και μετά είχα βάλει στόχο το gps Αλλά παντρεύτηκα ήρθαν δυο παιδιά  σπίτι πάλι ιδιόκτητο το μισό με δάνειο και μετά η κρίση που ζούμε και παπαλα Και όπως έγραψα ξεκίνησα με ένα τρύπιο παντελόνι χωρίς καμία βοήθεια . 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Το έχω σκοπό να πάρω GPS Εδώ στα μέρη μου έχουμε ένα καλό σχετικά τριγωνομετρικό δίκτυο με καλές γεωμετρίες και προσβάσιμα τριγωνομετρικά αφού τα βουνά μας καλλιεργούνται ή έχουν κονάκια μέχρι τις κορυφές τους  Ο μόνος λόγος που θα χρειαζόμουν GPS είναι για τα σχέδια πόλης δηλαδή  τις άδειες δόμησης εκεί και την εφαρμογή τους ,  αλλά και εκεί έχω ιδρύσει τόσα χρόνια δίκτυο στάσεων που έχω επιλύσει με ΜΕΤ σε  τριγωνομετρικά δίκτυα και κάνω την εργασία μου αλλά με περισσότερη κούραση 

 

Καλά είναι οι μετρήσεις για την οπισθοτομία να γίνονται με καλή ατμόσφαιρα χωρίς διάθλαση Δεν αρκεί μόνο πρωινή ώρα Εγώ επιλέγω και μέρες με συννεφιά αν θέλω καλύτερη ακρίβεια Το GPS χειρός το χρησιμοποιώ για να έχω προσεγγιστικές τιμές για την συνόρθωση στην πολλαπλή οπισθοτομία Εκεί έχουμε και τις μεταβλητότητες σχ και σΥ και την συμμεταβλητότητα σΧΥ  σε Χ και Υ και το τυπικό σφάλμα σο  των παρατηρήσεων γωνιομετρικά ή αποστάσεων αν έχουμε μετρήσει προς ένα τριγωνομετρικό , επομένως μια αίσθηση τι ακρίβεια έχουμε στον εντοπισμό του σημείου μας με Πολλαπλή οπισθοτομία Μην την απαξιώνετε την μέθοδο  υπάρχουν περιπτώσεις που συνάδελφοι μέτρησαν στάση μου με  GPS και είχαμε διαφορές τις τάξεις των 5 εκατοστών 

 

Ένας χοντρικός έλεγχος που κάνω πάντα πριν προχωρήσω στους υπόλοιπους υπολογισμούς για να ξέρω την ακρίβεια που έχω πετύχει είναι να υπολογίζω με τριγωνομετρική υψομετρία το υψόμετρο της Στάσης από τριγωνομετρικά που έχουν την ίδια απόσταση από την στάση Αν έχω διαφορά στο υψόμετρο μικρή μέχρι μισό μέτρο , συνήθως έχω πετύχει συντεταγμένες με απόκλιση από 5- 10 εκατοστά

 

ΥΣ Δυστυχώς οι τιμές των GPS έπεσαν όταν μας έπιασε και η κρίση  περίπου Προτίμησα να αγοράσω ιδιόκτητο χώρο για γραφείο αφού πήρα τα βασικά εργαλεία (Σταθμό , προγράμματα , αυτοκίνητο , έπιπλα κλπ)  και μετά είχα βάλει στόχο το gps Αλλά παντρεύτηκα ήρθαν δυο παιδιά  σπίτι πάλι ιδιόκτητο το μισό με δάνειο και μετά η κρίση που ζούμε και παπαλα Και όπως έγραψα ξεκίνησα με ένα τρύπιο παντελόνι χωρίς καμία βοήθεια . 

+1 για την συναδελφικότητά σου & τις γνώσεις σου..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.