Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

Πληρώνονται (ΤΣΜΕΔΕ + ΕΜΠ), όταν εκδίδεται οικ. άδεια στη πολεοδομία, στη άδεια λειτουργίας βιομηχανιών - βιοτεχνιών στη δ/νση ανάπτηξης και οταν βγάζεις άδεια συνεργείου αυτο/του - πρατήριο υγρών καυσίμων + σταθμό αυτο/των απο την δ/νση μεταφορών

 

αν μου ξεφεύγει κάποια αλλη περίπτωση, ας το συμπληρώσει άλλος συνάδελφος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει απο το 1998 ή 2002 (κάπου εκεί), πρέπει να ψάξω να το βρώ

 

αλλά είμαι σίγουρος οτι θα το επιβεβαιώσει και ο SOTIRIS όταν δεί το μύνημα.

 

συνεπώς οι κρατήσεις 2% + 1% για ΤΣΜΑΔΕ + ΕΜΠ, δεν αποτελούν ασφαλιστικές εισφορές αλλά δαπάνες στα έξοδα του βιβλίου

 

 

Εως και τη χρήση 2002 τα παραπάνω αποτελούσαν ασφαλιστικές εισφορές με αποτέλεσμα να πηγαίνουν στον προβλεπόμενο κωδικό της δηλώσεως Ε1 και να μην καταχωρούνται στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ.

Το 2003 ήρθε η υπ. αριθ. 88 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου, η οποία και έγινε αποδεκτή από τον υπουργό οικονομικών και με την οποία έγινε ο "αποχαρακτηρισμός" τους ως ασφαλιστικών εισφορών και "βαφτίστηκαν" δαπάνες ( εισφορές και τέλη υπέρ τρίτων) με αποτέλεσμα να καταχωρούνται στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ και να αποτελούν επαγγελματική δαπάνη του μηχανικού.

Link to comment
Share on other sites

Να υποθεσω πως κατι αντιστοιχο ισχυει και για τις εισφορες υπερ ΤΕΕ που μας κρατουνται αυτοματως απο τον τραπεζικο λογαριασμο οψεως που εχουμε στην Εθνικη, οταν γινεται μια καταθεση αμοιβης?

Εχω προμηθευτει και απο κει την αντιστοιχη βεβαιωση κρταησεων για ολο το ετος.

Link to comment
Share on other sites

Έχει προσέξει κανείς να έχει bug η εκκαθαριστική ΦΠΑ?

 

Βάζω στον πίνακα Ζ στον κωδικό 401 ένα ποσό και στο 403 ένα άλλο και εκεί που πρέπει να κάνει το κλάσμα για να βρούμε πιο ποσοστό εκπίπτει πρόσεξα ότι αν στον κωδικό 401 είναι ακέραιος ο αριθμός τα βγάζει σωστά αν είναι με δεκαδικά οποιαδήποτε πλην του 00 βγάζει άσχετα!!!

 

Πχ. αν στο 401 έχεις 5000,00 και στο 403 2000,00 βγάζει σωστά το λόγο 71,43. Αν το 401 το κάνεις 5000,10 τότε ο λόγος γίνεται 0,71!! και η έκπτωση από εκεί που ήταν 28% γίνεται 99%!!

 

Ανεβάζω και ένα αρχειάκι με τις σχετικές εικόνες για του λόγου το αληθές!

 

Βάζω και το αρχειάκι με το πως είναι όταν δεν έχει δεκαδικα΄...

ekkatharistiki.doc

ekkathatistiki1.doc

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό? Διέγραψα τη δήλωση ξεκίνησα από το 0 πάλι σε internet explorer και σε Google Chrome και μόλις βάλεις την τιμή 5000,10 στον κωδικό 401 γίνεται η έκπτωση 99% και δεν αλλάζει ότι και να βάλεις στον κωδικό 403...

 

Μήπως λέω καμιά παπα..ά???

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμβαίνει σε κανέναν άλλο αυτό?

 

Μη συγχύζεσαι. Δε νομίζω ότι υπάρχουν πολλοί Μηχανικοί που να κάνουν pro rata ώστε να μπορούν να σου απαντήσουν. Εγώ ας πούμε δεν έχω κάνει ποτέ. Είναι μάλλον σπάνια η περίπτωσή σου και άρα δύσκολα θα πάρεις απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δε συγχύζομαι απλά επαναφέρω το ερώτημα... Ακριβώς επειδή είναι σπάνιο αν τύχει να το δει κανένας. Έχω υποβάλει σχετικό ερώτημα και στη ΓΓΠΣ αλλά δεν μου έχουν απαντήσει ακόμα. Όπως καταλαβαίνεις χωρίς αυτό δεν μπορώ να υποβάλω την εκκαθαριστική γιατί βγάζει άσχετα ποσοστά pro rata...

Link to comment
Share on other sites

Τα έξοδα αυτοκινήτου είναι όλα τα έξοδα που κάνεις για τη συντήρηση και την κίνηση του αυτοκινήτου το οποίο χρησιμοποιείς και για την άσκηση του επαγγέλματός σου. Καύσιμα, λάδια, service, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, πλύσιμο, λάστιχα κλπ.

Μόνο σε ελ. επαγγελματίες περνάνει. Που το άκουσες ότι μπορεί μισθωτός να τα θεωρήσει έξοδα; Δεν υφίσταται η έννοια "έξοδα" για μισθωτούς.

Link to comment
Share on other sites

Τα έξοδα αυτοκινήτου είναι όλα τα έξοδα που κάνεις για τη συντήρηση και την κίνηση του αυτοκινήτου το οποίο χρησιμοποιείς και για την άσκηση του επαγγέλματός σου. Καύσιμα, λάδια, service, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, πλύσιμο, λάστιχα κλπ.

Μόνο σε ελ. επαγγελματίες περνάνει. Που το άκουσες ότι μπορεί μισθωτός να τα θεωρήσει έξοδα; Δεν υφίσταται η έννοια "έξοδα" για μισθωτούς.

 

 

Ο μισθωτός μπορεί να χρησιμοποιήσει τις δαπάνες αυτές προκειμένου να "χτίσει" το αφορολόγητο που απαιτεί ο νόμος 3842/10.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.