Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκκαθαριστική Δήλωση ΦΠΑ


Recommended Posts

Δαπάνη είναι η αξία ΦΠΑ της pro-rata  οποία είτε μπορεί να καταβλήθηκε (ελλείψει ικανού πιστωτικού υπολοίπου ) , είτε να μείωσε το πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ , το οποίο έπρεπε να μεταφερθεί στην επόμενη φορολογική περίοδο.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω τη λέξη pro-rata...αυτή σημαίνει ποσό προ ΦΠΑ ?

 

Και πότε χρησιμοποιούμε αυτό το κουτάκι (709 ?) ?

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ , σημαίνει υπολογισμό του μη εκπεστέου ΦΠΑ εισροών στην περίπωση που έχουμε εκροές (έσοδα) απαλλασσόμενα του ΦΠΑ χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του ΦΠΑ των εισροών (δεν ξέρω αν βοήθησα κάπως στην κατανόηση ).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μωρέ τα είπες και τα διατύπωσες όχι 1 χαρά αλλα 5 χαρές

 

Το θέμα είναι οτι πρέπει να κατέχεις το άθλημα, κάτι που εγω ανήκω σε αυτούς που δε το κατέχουν

 

Γνωρίζω αρκετά... αλλα μόνο βασικά πράγματα...αυτά που έγραψες είναι για πτυχιακή !!!!!!!!

 

Νάσαι καλά πάντως Σωτήρη

 

+1

Link to comment
Share on other sites

Δαπάνη είναι η αξία ΦΠΑ της pro-rata  οποία είτε μπορεί να καταβλήθηκε (ελλείψει ικανού πιστωτικού υπολοίπου ) , είτε να μείωσε το πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ , το οποίο έπρεπε να μεταφερθεί στην επόμενη φορολογική περίοδο.

 

Εδώ υπάρχει ένα θέμα σε αυτό που λες. Η διαδικασία pro rata οπως τουλάχιστον την έχω καταλάβει δεν μειώνει αλλά αυξάνει το πιστωτικό που τυχόν υπάρχει. Και αυτό γιατί το πιστωτικό είναι η διαφορά του φπα των αγορών μου μείον το φπα των εσόδων. Όταν λόγω της διαδικασίας pro rata μειώνεται το το φπα των εσόδων που μειώνεται τότε το πιστωτικό φπα αυξάνεται.

 

Η πιο απλά: με τις περιοδικές δηλώσεις είχα πιστωτικό φπα. Κάνοντας την pro rata βρίσκομαι να πληρώνω και από πάνω. Αυτό το ποσό που πληρώνω είναι έξτρα φπα που δεν μου αποδόθηκε και προστίθεται στο πιστωτικό των περιοδικών δηλώσεων. Στο παράδειγμα του post 228 από εκεί που στις περιοδικές είχα πιστωτικό φπα 50 ευρώ βρέθηκα λόγω pro rata να πληρώνω επιπλέον 30 ευρώ. Και το ερώτημα είναι:

 

το πιστωτικό των 50 ευρώ που ποτέ δεν μου αποδόθηκε καθώς δεν είχα επαρκή έσοδα και το επιπλέον 30 που πλήρωσα λόγω της pro rata της εκκαθαριστικής που πάνε? 

 

Εγώ μετά από την κουβέντα του Link που δόθηκε στο post 228 είχα καταλάβει ότι το 50 + 30 που είναι έξοδα που έκανα και δεν μου εξέπεσαν θα μπουν ως έξοδα της νέας διαχειριστικής χρήσης με ημερομηνία την ημερομηνία υποβολής της εκκαθαριστικής.

 

Όμως είχα μία κουβέντα με άλλο μηχανικό που μου είπε ότι πρέπει να πάνε κανονικά σαν πιστωτικό φπα στην 1η περιοδική δήλωση της νέας περιόδου και είπα να το διευκρινίσω χωρίς αποτέλεσμα μέχρι τώρα...

 

Σε πιο απλά Ελληνικά τα ποσά των κωδικών 709, 710, 813 ή κάποια από αυτά τα χρησιμοποιούμε και που στην επόμενη περίοδο?

Edited by Pipis Sotos
Link to comment
Share on other sites

. ΑΠΛΑ ΑΥΤΟΣ Ο ΑΛΛΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΑΝΟΗΣΙΕΣ. ΑΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΤΟΥ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕΣ ΑΜΕΣΑ ΑΠΌ 01-01-2014 ΝΑ ΦΟΡΤΩΘΕΙΣ ΤΑ ΠΡΟΣΤΙΜΑ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 54 Ν 4174/2013.

 

Με την προ-ρατα μειώνουμε (εως εξαλείψεως) το πιστωτικό υπόλοιπο ΦΠΑ και ενδεχομένως να πληρώσουμε και απο επάνω.

Αυτή η μείωση του πιστωτικού υπολοίπου ή και η πληρωμη  αποτελούν δαπάνες για τη φορολογία εισοδήματος . Δαπάνες στη διαχειριστική περίοδο που θα υποβληθεί η εκκαθαριστική δήλωση.

Link to comment
Share on other sites

Θεέ Σωτήρη...

 

Αυτή η περιβόητη ανακεφαλαίωση που μας έλεγες αρχές του '13 (όταν βγήκε ο ΚΑΦΣ) και θα πρέπει να κάναμε στο τέλος του '13, τι απέγινε πότε και πως γίνεται ?

 

Μπορείς να βοηθήσεις ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τις εισφορες του κωλο-ΤΣΜΕΔΕ σε ποιο πεδιο της δηλωσης το αναγραφουμε;; στο 665 ή στο 666 (θου κυριε....)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.