Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάτμηση κληροτεμαχίου 6600 τμ


Recommended Posts

Καλημέρα σας.

 

Έχω ένα κληροτεμάχιο στο Πανόραμα Θεσ/νίκης 6.600 τμ. εκτός σχεδίου-εντός ζώνης.

 

Έχει 44μ. σε αγροτικό δρόμο και 150μ. βάθος.

 

Μήπως μπορεί κάποιος παρακαλώ να μου πει εάν μπορώ να το κατατμήσω σε 4000 τμ. + 2600 τμ. ή 3 χ 2000 τμ. + 600 τμ. δουλεία ή 3 χ2200 με 14,3 μ. πρόσοψη το καθένα στον δρόμο ή δεν μπορώ τίποτε από τα παραπάνω;

 

Το κληροτεμάχιο το αγόρασα 8/2009.

Link to comment
Share on other sites

Κατάτμηση κληροτεμαχίου απαγορεύεται.

Όσον αφορά γήπεδο η αρτιότητα & οικοδομησιμότητα απαιτεί 4000 τ.μ. με πρόσωπο 25μ. σε κοινόχρηστο δρόμο

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι, κατάτμηση κληροτεμαχίου επιτρέπεται μετά από απόφαση των αρμόδιων υπηρεσιών του Τ. Υπ. Γεωργίας.

 

Επίσης ότι, γήπεδα μπορούν να κατατμηθούν ΚΑΙ σε μη άρτια και οικοδομήσιμα, για τον απλούστατο λόγο ότι μπορεί να θέλουν οι υποψήφιοι αγοραστές να φυτεύουν μαρούλια και λοιπά λαχανικά. Είναι προφανές, βέβαια ότι, στην υπεύθυνη δήλωση του μηχανικού στο τδ θα αναγράφεται ότι είναι μη άρτιο και μη οικοδομήσιμο.

 

Από όσο θυμάμαι, υπάρχει πλούσιο και πρόσφατο υλικό στο forum για το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι, ξέρω ότι το θέμα έχει συζυτηθεί πολλές φορές αλλά δεν βρήκα κάτι για την περιπτωσή μου.

ιδιοκτήτης (1) απέκτησε κληροτεμάχιο 15στρ. με παραχωρητήριο από το υπουργείο γεωργίας το 1924 στην συνέχεια το πούλησε στον ιδιοκτήτη (2) το 1951, θέλει λοιπόν σήμερα να πουλήσει 6στρ. το ερωτημά μου είναι εάν μπορεί να γίνει η κατάτμηση.

Link to comment
Share on other sites

αν και έχουμε συζητήσει εκτενώς στο παρελθόν επιτρέπεται η κατάτμηση

1.κληροτεμαχίων που μεταβιβάσθηκαν απο ιδιοκτήτες σε κληρούχους

2.κληροτεμαχίων που βρίσκονται εντός ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός ορίων οικισμού κατα τον κανόνα των όρων δόμησης

3.κληροτεμαχίων στα οποία πρόκειται να ανεγερθούν τουριστικές εγκαταστάσεις

4.σχολικών και εκκλησιαστικών κλήρων για ανέγερση ή επισκευή σχολείων ή ναών

5.επι μεταβιβάσεων προς Δημόσιο και Δήμους

6.επι μεταβιβάσεων σε νομικά ή φυσικά πρόσωπα για ίδρυση ή επέκταση βιομηχανιών

7.επι μεταβιβάσεων στον ΟΤΕ ή την ΔΕΗ

8.περαιτέρω κατάτμηση επιτρέπεται αν τα κληροτεμάχια κατατμήθηκαν σε περιόδους που επιτρεπόταν η κατάτμηση δηλ. απο το 1949 ως μέχρι ενάρξεως του ΑΝ 431/1968 και απο ενάρξεως του ΑΝ 431/1968 μέχρι την έναρξη ισχύος του Ν 666/1977 αν το κληροτεμάχιο ήταν εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού σχεδίου ή εντός τουριστικής περιοχής

9.των όσων είναι τμήματα μεγαλυτέρων κληροτεμαχίων και προέκυψαν απο επικύρωση ανωμάλου δικαιοπραξίας

10.τα κληροτεμάχια που βρίσκονται εντός ΖΟΕ μέχρι του κατώτατου ορίου που επιτρέπεται στην ζώνη

τα ξαναλέμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Για την περίπτωση "9."...για να γίνει κατάτμηση κληροτεμαχίου πρέπει να υφίσταται βιοτεχνία στο κληροτεμάχιο ή όχι;

Πώς διακρίνεται η περίπτωση "ίδρυση" και πώς η "επέκταση";

Link to comment
Share on other sites

η αναρτηση του  ΘΕΟΧΑΡΗ

ειναι εξαιρετη,

πλήν  ειναι του 2011...

 

ηδη, μετα τον ν 4061/2012..

 

η κατατμηση κληροτεμαχιου επιτρεπεται

πλην εκτος εάν υπαρχουν απαγορευσεις απο ΓΥΠ, ΖΟΕ, ΓΠΣ, 3212...

 

αρα,  αν εχεις καποιο ειδικο  ερωτημα... το θετεις ευθεως..

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω μια ιδιαίτερη περίπτωση, θέλω να εντοπίσω αν η κατάτμηση ενός κληροτεμαχίου πριν τον Ν. 4061/2012 ήταν ορθή ή όχι.

Στο συνολικό κληροτεμάχιο είχε εκδοθεί Ο.Α. την δεκαετία του '70 για την κατασκευή καταστήματος και αργότερα (δεκαετία του '90) μετατράπηκε σε βιοτεχνική μονάδα (αλλαγή χρήσης).

Η βιοτεχνική μονάδα ήταν και είναι κατασκευασμένη χωρικά στο πρώτο ήμισυ του κληροτεμαχίου.

Οι συνιδιοκτήτες αποφάσισαν να κατατμήσουν το κληροτεμάχιο ώστε οι έτεροι συνιδιοκτήτες να χτίσουν και αυτοί την δική τους βιοτεχνική μονάδα.

Στο τοπογραφικό του  συμβολαίου κατάτμησης δεν αναγράφεται η τελευταία άδεια της αλλαγής χρήσης του κτιρίου (ως βιοτεχνική μονάδα) αλλά έγινε αναφορά μόνον την αρχική άδεια του κτιρίου ως κατάστημα.

Για να γινόταν η εφαρμογή της περίπτωσης "9." εκείνη την εποχή, θα έπρεπε να υφίσταται βιοτεχνική μονάδα στο κληροτεμάχιο ή όχι;

"Ίδρυση" βιοτεχνικής μονάδας νομίζω ότι σημαίνει:.... να κάνω κατάτμηση στο κληροτεμάχιο και να ιδρύσω στο δικό μου κομμάτι την δική μου βιοτεχνική μονάδα.

Όμως, αν το αρχικό συνολικό κληροτεμάχιο είχε χρήση βιοτεχνική, μπορώ να κατατμήσω και να ιδρύσω την δική μου βιοτεχνική μονάδα;....ή....η δέσμευση του αρχικού συνολικού κληροτεμαχίου με παραπέμπει σε επέκταση της βιοτεχνικής μονάδας;... και δε μπορώ να προβώ στην κατάτμηση;.....οπότε η 'ίδρυση" σημαίνει το αρχικό συνολικό κληροτεμάχιο να μην έχει καθόλου χαρακτηρισμό χρήσης ... ως βιοτεχνικό; 

Link to comment
Share on other sites

 

θα δεις το "συμβολαιο  κατατμησης"  που αναφερεις

 

απο εκει φαινεται με  ποιον τροπο εγινε η κατατμηση

Παντως, αφου αναφερεις "συμβολαιο", προφανως ακολουθηθηκε καποια νομιμη διαδικασια...

 

υγ

φυσικα θα δεις και την αδεια του πρωτου κτισματος  στο τοπογραφικο της οποιας αποτυπωθηκε ολο το γηπεδο..

και το τοππογραφικο τηςαδειας του δευτερου κτισματος

Επομενως

εχεις θεματα να ερευνησεις

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.