Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μπορώ να πληρώσω το παράβολο άλλη μέρα από τη μέρα που το πήρα;


skifx

Recommended Posts

Αν ξερει παρακαλω καποιος να μου απαντησει στην εξης ερωτηση:

 

Θελω να πληρωσω στην εφορια καποια παραβολα για ημιυπαιθριους.

Αφου μου τα τυπωσει η υπαλληλος, μπορω να παω αλλη μερα

να τα πληρωσω στο ταμειο;

 

 

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά όχι. Δεν σε αφήνουν να βγεις έξω καν με διπλότυπο που δεν έχει εξοφληθεί. Μια φορά που χρειάστηκε να πληρώσω τελικά με τραπεζική επιταγή και έπρεπε να πάω στην τράπεζα (αφού πρώτα είχαν κοπεί τα διπλότυπα), μου τα άρπαξε από τα χέρια κυριολεκτικά ο υπάλληλος που τα εξέδωσε και τα κράτησε μέχρι να γυρίσω.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις παρα πολυ.

terry τι εννοεις κανουν ταμειο καθε μερα;

δηλ. εχουν υποχρεωτικη ημερομηνια

πληρωμης αυθημερων;

 

αν μου τυχει κατι και παω να τα πληρωσω

την επομενη, δεν θα το δεκτουν;

Link to comment
Share on other sites

κάθε διπλότυπο που κόπηκε εμφανίζεται κατευθείαν στον υπολογιστή του ταμείου της κάθε ΔΟΥ. Ο ταμίας μόλις πληρωθεί κάποιο διπλότυπο κατευθείαν το διαγράφει και στέλνεται σε ηλεκτρονικό αρχείο. Αν δεν πληρωθεί την ίδια μέρα ακυρώνεται. Την ευθύνη την έχουμε εμείς. Αν τελικά δεν το πληρώσουμε την ίδια μέρα πρέπει την ίδια μέρα να ζητήσουμε ακύρωση. Ταμείο όπως είπε κι ο Terry κάνουν κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά όχι. Δεν σε αφήνουν να βγεις έξω καν με διπλότυπο που δεν έχει εξοφληθεί. Μια φορά που χρειάστηκε να πληρώσω τελικά με τραπεζική επιταγή και έπρεπε να πάω στην τράπεζα (αφού πρώτα είχαν κοπεί τα διπλότυπα), μου τα άρπαξε από τα χέρια κυριολεκτικά ο υπάλληλος που τα εξέδωσε και τα κράτησε μέχρι να γυρίσω.

 

 

H συμπεριφορά αυτή έχει να κάνει με την ακύρωση των διπλοτύπων. Αν τυχόν δεν πληρωθούν στο ταμείο τα διπλότυπα ακυρώνονται. Ωστόσο για την ακύρωση χρειάζονται και τα πρωτότυπα που έχεις στα χέρια σου (τα οποία η υπηρεσία τα αναζητεί ποικιλοτρόπως) Οπότε μάλλον ο συγκεκριμένος υπάλληλος προνόησε (άγαρμπα) και πήρε προφυλάξεις για ενδεχόμενο κίνδυνο.

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις εμένα δε με άφησε να πληρώσω παράβολα για Η/Χ-Υπόγειο με Ν. 3843/2010 (250+350) την ίδια μέρα, επειδή το ποσό ξεπερνούσε τα 500 ευρώ που είναι ταβάνι για ιδιώτες.Μου είπε "έλα αύριο" το οποίο κι έκανα...

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη αυτές τις πρωτοτυπίες τις κάνουν στις εφορίες....

(έχω αντίστοιχη πρόσφατη εμπειρία, όπου δεν δεχόταν να βάλουν σε αναστολή ένα πρόστιμο πελάτη γιατί το κείμενο της Πολεοδομίας ήταν πολύ "γενικό" και δεν τους έπερνε απτο χεράκι να τους πει τι να κάνουν....)

Στο θέμα σου, δεν υπάρχει όριο (ταβάνι) για το ποσό της συναλλαγής όπως γράφεις, αλλά αν στη συναλλαγή εφορίας με ιδιώτη, το ποσό που πρέπει να πληρωθεί είναι πάνω από 500 ευρώ τότε θα πρέπει η πληρωμή να γίνει υποχρεωτικά με τραπεζική επιταγή (το ποσό αυτό είναι 250 για επιτηδευματίες και επιχειρήσεις). Κακώς δεν σου έκοψε και τα 2 παράβολα. Θα πεταγόσουν σε μια κοντινή τράπεζα να κάνεις τραπεζική επιταγή και θα πλήρωνες.

Link to comment
Share on other sites

Στις ΔΟΥ δέχονται πλέον και πληρωμή μέσω πιστωτικής κάρτας χωρίς όριο στο ποσό (αρκεί να έχει η κάρτα πιστωτικό υπόλοιπο)

Link to comment
Share on other sites

Εχουν δλδ και μηχανημα για πιστωτικες????

Αλλο παλι αυτο...

 

 

Σχετικα με τα μετρητα...

Και μενα μου εκαναν νουμερα μια μερα...για κοντα 3000Ε πληρωμη....

Πηγα στην διευθυντρια...και μου με ρωταει..

"Ποιος σου ειπε οτι δεν δεχομαστε μετρητα για τετοια ποσα???Αν εχει προβλημα ο υπαλληλος πες του να ερθει σε μενα...."

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.