Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νεα έκδοση λογισμικού ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


qwert

Recommended Posts

Ο νόμος λέει ότι "για τους υπολογισμούς της ενεργειακής απόδοσης και της ενεργειακής κατάταξης των κτιρίων..." χρησιμοποιούνται λογισμικά που θα αξιοογούνται από την ΥΕΠΕΝ.

 

Υπολογισμούς κάνουμε και στην μελέτη και στον έλεγχο για το πιστοποιητικό.

 

Κατ αρχας αυτη η σαχλαμαρα με τα πιστοποιημενα λογισμικα πρεπει να σταματησει......

Εγω δεν εχω κανενα λογισμικο πέραν του ΤΕΕ......

Τι να το κάνω .... έκανα ένα μόνος μου ( μερικά ΕXCEL είναι δηλαδη , που υπολογίζουν την θερμομονωτική επάρκεια του κτιρίου ) και κάνω τη δουλειά μου...

Γιατι να αγοράσω μια απαταιωνιά ακόμη του εμποριου ? ......

Οσον αφορά το νέο λογισμικό του ΤΕΕ δεν συνεργαζεται ακομη με το BUILDINGCERT ( οι απίθανοι βγάλανε το λογισμικο χωρίς να κανουν μια δοκιμη , με ενα παραδειγμα , να στειλουν μια μελέτη και να πάρουν αποτελέσματα )...

Και το ποιο τρελο για ΠΕΑ που δωσαμε για το εξοινομω κατ οικο με το νέο λογισμικό - δοκιμασμενο σε 5 τέτοια - δεν αλλάζουν κατηγορία μετα την παρεμβαση στο κτήριο...........

Πως θα πληρωθουν αυτοι οι ανθρωποι ?

ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ Η ΕΛΛΑΔΑ ΠΤΩΧΕΥΣΕ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΜΥΑΛΑ......

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 128
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Glaps

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Αυτή η νωθρότητα που δείξαμε στον ΚΕΝΑΚ, που αντί να ασχοληθούμε περιμέναμε ουρανοκατέβατες αναβολές και ακόμα και σήμερα περιμένουμε ένα μυθοποιημένο πρόγραμμα να κάνει τη δουλειά για μας, δεν μας τιμά.

 

Τα προγράμματα δεν είναι πιστοποιημένα, μόνο έγκριση ότι μπορούν να δώσουν τα δεδομένα τους στο πρόγραμμα του ΤΕΕ έχουν. Έχω σοβαρές ενστάσεις για την ορθότητα των παραδοχών τους, για την ορθότητα των αποτελεσμάτων τους και για το αν πράγματι μας βοηθούν να κάνουμε πιο γρήγορα την δουλειά μας.

Το πρώτο πράγμα που με ρωτούσαν συνάδελφοι μετά την πρώτη ΜΕΑ που έκανα στην περιοχή μας, ήταν με ποιο πρόγραμμα την έκανα…. Δεν μας τιμά καθόλου….

 

Για το ΥΠΕΚΑ, η καθυστέρηση στην ενημέρωση του λογισμικού, μάλλον οφείλεται στα λίγα διαθέσιμα άτομα που ασχολούνται γενικά με την υπόθεση. Κάνουν ότι μπορούν αλλά καμιά φορά δεν αρκεί. Θα κάνουμε και εμείς την ανάγκη φιλοτιμία και θα δείξουμε κατανόηση.

 

Η κατάσταση είναι λίγο μπάχαλο. Έχω μια μελέτη προσθήκης, που την ξεκίνησα με το προηγούμενο λογισμικό, την άλλαξα με το καινούργιο λογισμικό και τις νέες παραδοχές των διευκρινήσεων. Τώρα βλέπω ότι μετά το πέρας της διαβούλευσης, κατέβασαν από το ΤΕΕ και τις διευκρινήσεις!!

Τι ισχύει τώρα; Το λογισμικό ισχύει, μας ενημέρωσε το ΤΕΕ με e-mail. Οι διευκρινήσεις ισχύουν; Ή πρέπει να περιμένω εγκύκλιο από το ΥΠΕΚΑ για να καταθέσω την μελέτη;

Για το εξοικονομώ τα πράγματα είναι χειρότερα.

Δεν συζητώ για το πόσοι Εν. Επιθεωρητές γνωρίζουν τι πρέπει να κάνουν γενικά. Αυτό είναι και δική μας υπαιτιότητα. Πολλοί συνάδελφοι πρώτα έκλεισαν τις δουλειές και μετά αγόρασαν το λογισμικό του ΤΕΕ (και τώρα αυτό πως δουλεύει…. και πως ενεργοποιείται… και τι σημαίνει ΚΕΝΑΚ…. και γιατί εγώ να ασχοληθώ με λέβητες, ψύξη και ΖΝΧ αφού δεν έχω ιδέα….).

Για το εξοικονομώ, είμαστε τελείως απροετοίμαστοι, χωρίς καμιά ενημέρωση και υποστήριξη. Το τηλέφωνο για το πρόγραμμα, όποιος το χρησιμοποίησε διαπίστωσε ότι λειτουργεί τελείως αποπροσανατολιστικά. Πήρα να ρωτήσω για το αν μια δίοδη και ένας θερμοστάτης πληροί τον όρο της αυτονομίας σε μεμονωμένο διαμέρισμα για μια πολυκατοικία χωρίς αυτονομία (όπως διατυπώνεται στο πρόγραμμα δεν βγάζεις άκρη), αν είναι επιλέξιμη δαπάνη και οι απαντήσεις ήταν ναι μεν με σίγουρο ύψος και απόλυτες αλλά χωρίς κανένα περιεχόμενο <<Ναι σε όλα. Όχι σε όλα>>. Διάλογοι επιθεώρησης.

Πολλοί συνάδελφοι έχουν μείνει με τα <<σε εκκρεμότητα πιστοποιητικά>> στο χέρι. Είτε γιατί ο παππούς έδωσε πρώτα την εντολή για επιθεώρηση και μετά είδε ότι η τράπεζα σ’ αυτή την ηλικία δεν δίνει δάνειο, είτε γιατί ο πελάτης θέλει μόνο κουφώματα και στέγη και μετά διαπιστώνει ότι ούτε τα κουφώματα μόνο τον αλλάζουν κατηγορία ούτε στέγη αλλάζει το πρόγραμμα αλλά μόνο την θερμομονώνει….

Και τώρα, όπως λέει και ο glaps, για να ανέβεις κατηγορία θα πρέπει να γίνουν επεμβάσεις που ο πελάτης πολύ δύσκολα θα δεχθεί (δεν αρκούν κουφώματα, ούτε καν και ηλιακός σε πολλές περιπτώσεις).

Και πόσα είναι τα υποχρεωτικά σενάρια για το εξοικονομώ; Ένας υπεύθυνος γνώστης του θέματος, που γνωρίζω, υποστηρίζει ότι αρκεί μόνο ένα. Ο άλλος, που και αυτός είναι γνώστης, υποστηρίζει ότι πρέπει να είναι τρία και όσοι δεν έγραψαν στο πιστοποιητικό τρία θα κληθούν απ’ το ΥΠΕΚΑ εκ των υστέρων να τα υποβάλουν τα σενάρια που λείπουν.

Και τι καταλαβαίνει κανείς απ’ το faq του εξοικονομώ: <<Μετά την ενεργειακή επιθεώρηση ο κάθε ενδιαφερόμενος θα μπορεί να επιλέξει σε συνεργασία με τον Ενεργειακό Επιθεωρητή όποιες και όσες παρεμβάσεις είναι επιλέξιμες για το πρόγραμμα και οδηγούν στην ενεργειακή αναβάθμιση της κατοικίας του κατά μία τουλάχιστον κατηγορία βάσει των προτάσεων του ενεργειακού επιθεωρητή. Σημαντικό στοιχείο βέβαια, για την επιλεξιμότητα στο πρόγραμμα, θα είναι ο ενδιαφερόμενος να επιλέξει τις παρεμβάσεις εκείνες που θα του φέρουν τη μεγαλύτερη εξοικονόμηση με το λιγότερο δυνατό κόστος.>>

Δηλαδή; θα πρέπει να ορίσω όλες τις παρεμβάσεις ή μόνο αυτές που θέλει ο πελάτης; και η επιλεξιμότητα του λόγου <<εξοικονόμηση ενέργειας/κόστος>>; … το έχετε δοκιμάσει να δείτε τι σπαζοκεφαλιά είναι;

Δηλαδή εκτός του ότι φορτωνόμαστε τον πελάτη, με 3 και 60, για όλο το πρόγραμμα να μας ζαλίζει στις ερωτήσεις, να μας φέρνει συνέχεια να ελέγχουμε πιστοποιητικά, θα φορτωθούμε και το άγχος ότι από δικό μας λάθος, όχι εσκεμμένο αλλά από την έλλειψη ενημέρωσης, θα λογοδοτήσουμε στον πελάτη γιατί η επένδυση δεν εγκρίθηκε;

Προσωπικά (η αλήθεια είναι ότι έχω και την μικρή δυνατότητα), αποφάσισα να μην ρισκάρω και απέχω από το πρόγραμμα. Τους περισσότερους που μου τηλεφώνησαν τους είπα ότι δεν προλαβαίνω. Για κάποιους φίλους που δεν μπόρεσα να τους αποφύγω, το ξέρω από τώρα ότι θα το μετανιώσω…

Link to comment
Share on other sites

Απλά "τέλεια" τα 2 μηνύματα των glaps και hkamp.

Και εγώ αυτό που έχω κάνει είναι 5 excel (2-3 μέρες δουλεία είναι) και κάνω τη δουλειά μου.

Τα του εμπορίου απλά δεν μπορείς να τα παρακολουθήσεις.

Κάντε ένα κόπο και περάστε στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ ένα xml που θα έχετε δημιουργήσει σε κάποιο εμπορικό και δείτε το καλά.

Φταίει βέβαια και το παρακάτω:

Glaps

Αυτή η νωθρότητα που δείξαμε στον ΚΕΝΑΚ, που αντί να ασχοληθούμε περιμέναμε ουρανοκατέβατες αναβολές και ακόμα και σήμερα περιμένουμε ένα μυθοποιημένο πρόγραμμα να κάνει τη δουλειά για μας, δεν μας τιμά.

 

Για εμένα άμα δεν κάτσεις να το κάνεις μόνος σου 3-4 φορές στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, άκρη δεν πρόκειται να βγάλεις. Μόνο έτσι μαθαίνεις.

Διαβάζεις πολλές φορές τις ΤΟΤΕΕ (1 και 2 πιο πολύ) αφού ο όγκος της πληροφορίας είναι τόσο μεγάλος που δεν μπορείς να τον αφομοιώσεις με τη μία.

Λύνεις βήμα βήμα μία θερμομονωτική επάρκεια, και αφού καταλάβεις τα πάντα γύρω από αυτή, μετά μπαίνεις το ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, να ασχοληθείς και με τα συστήματα και τις λοιπές λεπτομέρειες κάθε μίας περίπτωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ειναι τόσο άσχετοι με το αντικείμενο , όσοι ασχολήθηκαν με αυτό που δεν ξέρεις που να αναφερθείς.....

Από που να αρχίσεις δηλ...

Απο το " λογισμικό " του εμπορίου , αν ετσι λέγεται ένα σύνολο μερικών excel ,

που όπως σωστα αναφερουν και οι ssouanis και hcamp αν τα δημιουργήσεις ο ίδιος σε βοηθουν να κατανοήσεις απόλυτα τη μελέτη και άρα να δημιουργήσεις και τις σωστές προτάσεις ενεργειακής βελτίωσης του κτηρίου.....

Απο το ότι το πρόγραμμα του ΤΕΕ βγηκε άρπα-κόλλα με δεκάδες λαθη ?

Ενα παραδειγμα μόνο.... κλειστο χώρο σταθμευσης - ακουσον - άκουσον - δεν τον θεωρούσε μη θερμαινόμενο χώρο και τον εξεταζες σαν μια άλλη ζωνη , ....

Εδωσα τετοιο πιστοποιητικο σε μονοκατοικία 102 τ.μ. που στην πρωτη του σελίδα έγραφε συνολικός θερμ. χώρος 122 τ.μ ( έβαζε μέσα και τα 20 τ.μ του πάρκινκ ).

Δηλ. ο άνθρωπος αγόρασε σπίτι που φαινεται οτι ειναι 122 τ.μ....

ΝΑ ΤΡΕΛΑΘΕΙΣ ΔΗΛ........

Από το ότι " διαπιστώσανε " λάθη και βγάλανε νέα έκδοση λογισμικού αφού αποκτήθηκε εμπειρια φοβερη απο την εφαρμογη του 1.27 επι 2/μηνο ?.....

Από την προχειροτητα που βγήκε η νέα εκδοση , που δεν συνεργάζεται με το BUILDINGCERT ?

Από τα προβλήματα που δημιουργουνται αφου τρέχει το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΚΑΤ ΟΙΚΟ?

Απο το ότι δίνονται το μήνα 5000 ΠΕΑ άρα στο 10/μηνο μέχρι τον Οκτώβριο θα δοθουν 50000 πιστοποιητικα απο επιθεωρητές που μπορει να μην περάσουν σεμινάρια

ή εξετάσεις ....... και τα ΠΕΑ αυτά θα ειναι έγκυρα ?

ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΙΟ ΤΡΕΛΟ ΟΛΩΝ ΠΟΥ ΓΙΑ ΓΙΝΕΙΣ ΕΝΕΡΓ. ΕΠΙΘΕΩΡΗΤΗΣ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ ΕΜΜΙΣΘΗ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ?...

ΗΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΡΙΝΟΙ ΕΝ. ΕΠΙΘ. ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟΙ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ - ΜΙΣΘΟ - ΜΟΝΙΜΟΙ - ΜΕ ΠΛΗΡΩΜΕΝΗ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΗΜΟ , ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ........................

Από το ότι - για να μη χαιδευουμε αυτια , αν έχουμε balls τα λέμε όλα - τα κανανε-με όλα ίσωμα με τις ειδικοτητες των μηχανικών - τεχνικών ?

Δηλαδη μπορει να εκδόση ΠΕΑ για κλιματισμο ένας τοπογράφος ?

Εγώ λοιπον που ειμαι Η/Μ EΔΕ να εκτελω και έργα οδοποιιας , νομίζω οτι θα τα καταφερω ..........................................

Από το ότι εγκριθήκαμε μεχρι τώρα μόνο οι 3000 απο τους 12000 που έκαναν

αίτηση ? ΠΑΛΙ ΝΑ ΜΗ ΧΑΙΔΕΥΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΩΛΟ ΜΑΣ , ΕΤΣΙ ?

ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ .....

ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ......

ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ..............

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.......................

Link to comment
Share on other sites

Μετά την έναρξη εφαρμογής του ΚΕΝΑΚ και την συμβολή του ΤΕΕ στην έκδοση των ΤΟΤΕΕ και του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ, αποκτήθηκε πολύτιμη εμπειρία από την χρήση τους από χιλιάδες μηχανικούς.
Ναι, εντάξει. Βαπτίζουμε την κοινή λογική, που όπως φαίνεται απουσιάζει από το τμημα του ΤΕΕ που ασχολείται με το λογισμικό, "εμπειρία" και καθαρίσαμε.

 

Θα αναλογιστεί κανείς από τους υπεύθυνους της ευθύνες του?

 

Συμφωνώ με τα παραπάνω και χαίρομαι-ανακουφίζομαι που βγαίνουν στην επιφάνεια. Μέχρι τώρα υπήρχε μία σιωπή...

Link to comment
Share on other sites

και εχουμε και νεο update

 

http://portal.tee.gr/portal/page/portal/SCIENTIFIC_WORK/GR_ENERGEIAS/kenak/tee_kenak/tee_kenak_patch_v_1_28_1.zip

 

Λόγω του ότι διαπιστώθηκε η ύπαρξη λογικού σφάλματος μεταξύ του Ευρωπαϊκού Προτύπου και των εθνικών σταθερών ωραρίου λειτουργίας των κτηρίων, εφαρμόστηκε η απαραίτητη διόρθωση. Το αρχείο αυτό πρέπει να εκτελεστεί μετά την εγκατάσταση της έκδοσης v1.28 για την διόρθωση αυτής της ασυμβατότητας Μέγεθος εγγράφου: 997832 bytes

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΡΕ ΜΑΓΚΕΣ .....

ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΛΕΙΣΙΜΟ......

ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ..............

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΑΛΛΙΩΣ.......................

 

word!

 

και εχουμε και νεο update

 

και που σαι ακομα

μεχρι τωρα, απ οτι φαινεται, υπολογιζαμε με συνθηκες σιβηριας και ειχαμε τετοιες τρελες καταναλωσεις

χθεσινο οριστικο ΠΕΑ 158,7 kw/m2

σημερινος υπολογισμος 148,9 kw/m2

δεν πανε στο δ.... λεω

Link to comment
Share on other sites

Χθες εβγαλα ΠΕΑ με την προ-patch εκδοση.

Ευτυχως δε μου αλλαξε κατηγορια το διαμερισμα μου.

Ψυξη και ΖΝΧ μειναν σταθερα και....

Η θερμανση του κτηριου αναφορας επεσε κατα 4,2kWh/m2, ητοι 12%

Η θερμανση του διαμερισματος μου επεσε κατα 15,9kWh/m2, ητοι 12%

Η θερμανση του σεναριου μου επεσε κατα 14,8kWh/m2, ητοι 12%

Το σεναριο μου ανεβηκε μια κατηγορια καθοτι ηταν στο οριο αλλα το πραγματικα εξεταζομενο κτηριο παρεμεινε στην ιδια...

Link to comment
Share on other sites

Σε ΠΕΑ που οριστικοποίησα εχθές για το "Εξοικονομώ" το κτήριο με το σενάριο "ανέβαινε" 1 κατηγορία ενώ τώρα 2..... Ποιός είναι υπεύθυνος???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.