Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μέγιστο ύψος για δώμα 10kWp


konstantily

Recommended Posts

Συμφωνώ για τα όργια ΑΛΛΑ αυτά δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να κοιτάμε το σωστό βάσει νόμου (ώστε να φτάσουμε στα όρια :) ).

 

Επίσης να σημειώσω πως στην ΔΕΔΔΗΕ Καλλιθέας μετά τις νέες ερωτοαπαντήσεις ζητάνε τομές και ύψος για τις βάσεις εκτός από την κλασική κάτοψη-χωροθέτηση.

Link to comment
Share on other sites

επι της ουσιας, τελικα τι ισχυει?

 

Αν εχεις ξεπερασει το μεγιστο υψος μονο οριζοντια μπορεις να τοποθετησεις τα πλαισια?

 

Στη νεα υπ δηλωση που ζητανε, εχει προστεθει να δηλωνουμε οτι εχουν τηρηθει οι διαταξεις του ΝΟΚ.

Μετα απο τοσο καιρο και με τοσες διαταξεις για ενα απλο και συγκεκριμενο θεμα, ακομα δεν εχει αποσαφηνιστει πληρως το θεσμικο πλαισιο.....

Link to comment
Share on other sites

αν ξεπερνάς το μέγιστο ύψος (βάσει συντελεστή δόμησης από ΝΟΚ βγαίνει) και είσαι ταυτόχρονα εντός ιδεατού στερεού (εκτός δεν μπορείς να κάνεις τπτ) η τοποθέτηση γίνεται μόνο οριζόντια (κλίση 0 μοίρες) αλλά ταυτόχρονα δεν πρέπει να δημιουργείται στεγασμένος χώρος.......όπου ορισμό στεγασμένου χώρου δεν έχω βρει ακόμα στην νομοθεσία και από συναδέλφους πολ .μηχανικούς ή αρχιτέκτωνες παίρνω απαντήσεις ότι λογικά είναι αυτό το άλλο κτλ αλλά λογικά πάντα δεν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήγα από την πολεοδομία σήμερα....η απάντηση ήταν ότι όλες οι βάσεις πρέπει να ξεκινάνε από το μηδέν.

Ερ. Που το γράφει αυτό;

Απ. Κάπου.

 

Και στην συνέχεια ότι βάσεις μεγάλα τραπέζια κτλ μπορούν να γίνουν με άδεια+ΕΠΑΕ.

 

Τέσπα εγώ το εγκαταλείπω το άθλημα γιατί τελικά δεν βγαίνει άκρη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

εχω ακριβως τις ιδιες αποριες με τον deathlok. Ειναι πολυ συνηθισμενο ερώτημα για δώματα συνάδελφοι, τι ισχυει τελικα νομικα και βασει ΝΟΚ, ποσο μπορουμε να σηκωσουμε την κατασκευη οταν προκειται για περιπτωση εντος σχεδιου, εντος ιδεατου στερεου, 2,5μ ?? Δεν μπορουμε να βασιστουμε στην λογικη "ελα μωρε, εχουν γινει μεγαλυτερα εκτροπα, σε μας θα κολλησουν?" Πρεπει να ειμαστε κατοχυρωμενοι και να κανουμε κατι νομιμο

Link to comment
Share on other sites

ψαχνοντας βρηκα αυτο στις διευκρινιστικες της ΔΕΗ. Δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα οπως τα περιγραφουν καποιοι συναδελφοι παραπανω...

http://www.deddie.gr...

δειτε στο τελος....

Edited by LeftLane
Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάτι μου λέει πως σύμφωνα με τις ''φρέσκιες'' φωτό του ΔΕΔΔΗΕ σχεδόν το 50% των εγκαταστάσεων μπορούν να χαρακτηριστούν παράνομες;

Και δεν μιλάω για τις εξόφθαλμες παρανομίες που παρατηρούνται αλλά τον λιγο πολυ ασαφή κατ εμε όρο ''καθώς και σε στηρίγματα κατά τρόπο που να δημιουργείται στεγασμένος χώρος'' που δημιουργεί την εντύπωση πως οτιδήποτε δεν είναι τοποθετημένο σε μονή άντε σε 2πλή βάση landscape το πολύ ,ενδέχεται να χαρακτηριστεί κατ'αυτόν τον τρόπο...

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και από εμένα.

 

Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση ως δικηγόρος του διαβόλου. Ο ΔΕΔΔΗΕ στα Φ/Β που έχει στις φωτογραφίες τι έχει κάνει; Τα ακύρωσε; Τα σύνδεσε κανονικά ή τα σύνδεσε μετα φακελακίου; Γιατί το πρώτο (να μήν τα συνδέσει δεν το έχω ακούσει ποτέ και πιστεύω ότι αν είχε γίνει θα ακούγονταν ή θα σχολιάζονταν. (βλ. και το σχετικό θέμα του φόρουμ περί Φ/Β ομορφιών...)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν και εγώ. Μήπως πρέπει να δούμε πως αντιμετωπίστηκαν ιδιοκτήτες και εγκαταστάτες;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.