Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Δεν έχω κατασταλαγμένη άποψη για το ΕΛΙΕ, καθώς δεν έχω καταλάβει ποιός ακριβώς είναι ο ρόλος του και πώς με αφορά ως ελεύθερο επαγγελματία, καθώς δεν είμαι αποκλειστικά εκτιμητής.

Η άποψη που μοιράζομαι με συναδέλφους είναι ότι το ΕΛΙΕ είναι κάτι "θεωρητικό" και "αέρινο".

Προσωπικά υπερκαλύπτομαι όταν στο τελευταίο σεμινάριο του ΣΕΚΕ πήγα και είδα τους ανθρώπους με τους οποίους μιλάω στο τηλέφωνο όταν κάνω εκτιμήσεις (οι ελεγκτές μου), με έμαθαν νέα, πρακτικά πράγματα και αντάλλαξα απόψεις με συναδέλφους εκτιμητές (εξωτερικούς συνεργάτες).

Η προσωπική μου συνολική άποψη είναι ότι το επάγγελμα του εκτιμητή είναι σε φάση που "η τράπουλα ανακατεύεται"¨και θα παίξουμε το ίδιο παιχνίδι με νέα χαρτιά και ελαφρώς τροποποιημένους κανόνες.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα... 

Εσύ έχεις πιστοποιηθεί; 

Πρέπει να έχει έξοδα (και συντήρησης) η διαδικασία σωστά; 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφή και τα σεμινάρια για τις εξετάσεις που τσιμπάνε λίγο (είναι όμως χλιδατα σε κεντρικά ξενοδοχεία) και η ετήσια συνδρομή μετά….

Link to comment
Share on other sites

...και κάποια στιγμή ιδιωτική ασφάλιση, όπως ισχύει και στις άλλες χώρες και κόστος σεμιναρίων, ώστε κάθε έτος να συμπληρώνεις 60 20 ώρες εκπαίδευσης.

Edited by ted78
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω πιστοποιηθεί, αλλά 99% θα δώσω εξετάσεις, το σκέφτομαι.

 

Η "συντήρηση" που λες είναι 20 ώρες κατάρτισης ανά έτος.

 

Τα σεμινάρια παλιά γίνονταν σε ξενοδοχεία, αλλά το τελευταίο, για προφανείς λόγους έγινε σε αίθουσα του ΤΕΕ (Νίκης 4, στην Αθήνα) σε σαφώς "ήπιο κλίμα" και χωρίς να είναι τσιμπιμένη η τιμή (ήταν διήμερο).

 

Το θέμα της ιδιωτικής ασφάλισης έχει τεθεί, αλλά φαίνεται να είναι "μακριά" ακόμα. Επί του παρόντος, αν ξέρεις να συντάσσεις σωστά τεύχη (με παραδοχές, κλπ), δεν κινδυνεύεις. Αν τα τεύχη σου είναι 5 σελίδες, μάλλον δεν έχεις πάρει τις απαραίτητες προφυλάξεις... (μιλάω για ατομικές εκτιμήσεις, που παίρνεις όλη την ευθύνη).

 

http://www.avag.gr/images/avag-content/slides/%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82_%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%AF%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%82_%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%88%CE%B7%CF%86%CE%AF%CF%89%CE%BD_Valuers.pdf

http://www.avag.gr/images/avag-content/slides/Syllabus_Valuer_Property.pdf

Edited by dimitrispsi
Link to comment
Share on other sites

για τις εξετάσεις rev πάντως να ξέρετε ότι η πιστοποίηση της tegova δεν εξασφαλίζει διεθνή αναγνώριση! συνυπογράφει η peoplecert...η πιστοποίηση RICS έχει κύρος αλλά πραγματικά είναι μόνο για λίγους...για να ξέρουμε δηλαδή τι μας παρέχουν οι σύλλογοι...

 

τί εννοείτε ιδιωτική ασφάλιση? ποιος την παρέχει?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

μου ζήτησαν να κάνω εκτίμηση ακινήτου για μια ανακαινισμένη παραδοσιακή ισόγεια κατοικία περί τα 100τ.μ.. πρόκειται για δικαστήριο. τί αμοιβή να ζητήσω καθότι δεν έχω ξανακάνει κάτι παρόμοιο?

Link to comment
Share on other sites

kosmoarch απλά πληροφοριακά για να έχεις μία τάξη μεγέθους, η "νόμιμη" αμοιβή είναι Α1 = 4000 x λ  +  0,10 x Α όπου Α1 η αμοιβή εκτίμησης, λ ο συντελεστής που ορίζεται στο άρθρο 4 του παρόντος(το γνωστό λ) και Α η αμοιβή της μελέτης (προφανώς της μελέτης που εκτιμάς).

Link to comment
Share on other sites

γειά σας. έχω μια εκτίμηση για ένα κτήριο περί τα 1.400τ.μ. .εχει άδεια βιοτεχνικού. το κτήριο εξωτερικά δεν έχει αλλάζει αλλά εσωτερικά περίπου σε επιφάνεια 800μ. λειτουργεί ως εκθεσιακός χώρος και πώληση προιόντων. υπάρχει πρόβλημα με τη χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Χρήζει αλλαγή χρήσης.

Αν δεν την έχει θα πρέπει να εκτιμηθεί κατ αρχήν το κόστος αλλαγής, αν είναι εφικτό και χρονικές επιπλοκές ή αβεβαιότητα επίτευξης που πιθανά α υπάρχουν.

Αυτά για την εκτίμηση της υπάρχουσας ως έχει κατάστασης θα πρέπει να εκτιμηθεί το κόστος τους και να αφαιρεθεί από την τρέχουσα εκτιμητική αξία αν δεν τα είχε ως πρόβλημα.

 

Εναλλακτικά θα μπορούσες να το εκτιμήσεις με την πολεοδομική του χρήση άλλα πιθανά να μειωθεί σημαντικά η αξία του αν δεν υπάρχει μισθωτικό ενδιαφέρον στην θέση που βρίσκεται ή είναι πολύ δυσμενέστερο από αυτό που έχει σήμερα.

 

Απ εκεί και πέρα, αυτά ήταν μερικά ενδεικτικά σενάρια προσεγγιστικά προσδιορισμού της αξίας, εξαρτάται από εσένα πια τι άλλα θα βρεις με βάση τις πραγματικές συνθήκες της θέσης και του κτιρίου.

 

Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να αναφέρεις τις «υπό προϋποθέσεις» συνθήκες που θα δεχτείς για την εκτίμηση σου ώστε ο εντολοδόχος που σου ζητά την εκτίμηση να το αποδεχτεί ή όχι.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.