Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λάθος χρήση δήλωσης μηχανικού του Ν.651/77


Recommended Posts

:lol::lol:

 

Είσαι αδελφός SIRADRAB, είσαι από τους πρώτους που μπήκαν στο 12θεο του φόρουμ, κ σίγουρα θα περνάμε ωραία εκείνη την ώρα, αγναντεύοντας από ψηλά την κατάσταση, περιμένοντας να απελευθερωθούν δύο ανθρώπινα σώματα από τα human clone reincarnation labs ώστε να υλοποιήσουμε την 80κοστή μετενσάρκωση του κλώνου μας (επετειακή)!!!:lol::lol:

 

Κερνάω τα πρώτα 6 ποτά!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 70
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα σε όλους,

τελικά όταν πρόκειται για ένα γεωτεμάχιο εκτός σχεδίου (ας πούμε σε μια περιοχή που ισχύει το 270Δ) και είναι πάνω απο 4 στρ. τι επιφυλάξεις κρατάμε για την αρτιότητα και την οικοδομησιμότητα όσον αφορά τη δήλωση του Ν.651 ; Διαβάζω κατά καιρούς πολλά σχετικά posts αλλά άκρη δεν βγάζω. Πρέπει να γραφτεί για την οικοδομησιμότητα επιφύλαξη για δασαρχείο, αρχαιολογία , γη υψηλής παραγωγικότητας ; Ή μήπως πρέπει να έχουν ελεγχθεί ήδη όλα αυτά; Όταν όμως κάποιος συντάσσει ένα τδ γία μια γονική παροχή ,ας πούμε, πρέπει να κάνει όλη τη δαδικασία για ΓΥΠ κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

το θέμα αυτό έχει απαντηθεί πολλές φορές και έχει εξαντληθεί εξονυχιστικά.

Ο νόμος απαιτεί μια απλή δήλωση για την αρτιότητα-οικοδομησιμότητα, γι' αυτή την περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ συνάδελφε για την άμεση απάντηση

έχω διαβάσει αρκετά posts,θα κοιτάξω να τα βρω όλα. Δεν θυμάμαικάποιο να αναφέρει τη ΓΥΠ.

Ισως μπορεί κάποιος να μου δώσει και κάποιο link.

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση από δασαρχείο, αρχαιολογία, ΓΥΠ κλπ δεν περιλαμβάνονται στις υποχρεώσεις του μηχανικού για τη δήλωση του ν. 651/77 αφού, άλλωστε, δεν χαρακτηρίζονται ως πολεοδομικές διατάξεις.

 

Άλλοι μηχανικοί, βέβαια, θεωρούν ότι πρέπει να περιλάβουν στη δήλωση και αυτές τις επιφυλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που όπως σημείωσε ο ΜΑΚΑΡ το θέμα έχει συζητηθεί διεξοδικά, κατά τη γνώμη μου και επειδή ζούμε σε περίεργη χώρα, καλό είναι να αναφέρουμε στη δήλωση του Ν.651/77 ή στους όρους δόμησης ότι " το γήπεδο οικοδομείται σύμφωνα με τις ισχύουσες Πολεοδομικές διατάξεις και μετά την έγκριση των αρμόδιων Δασικών και Αρχαιολογικών Υπηρεσιών " .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορείτε να μου πείτε στο περίπου αμοιβή για τη δηλωση 651/77;

Συγγνώμη αν δημοσιεύω σε λάθος θέμα, για να μην ανοιγω καινουριο..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Τι κουφή ερώτηση είναι αυτή ;

Εννοείς ότι έχεις έτοιμο Τοπογραφικό και θα συμπληρώσεις τη δήλωση του Ν.651/77 ;

Εννοείς τι χρειάζεται να αποτυπωθεί και να ερευνηθεί για να γραφτεί μια δήλωση του Ν.651/77 ;

Αόριστη ερώτηση που δεν απαντάται χωρίς δεδομένα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μπορείτε να μου πείτε στο περίπου αμοιβή για τη δηλωση 651/77;

Συγγνώμη αν δημοσιεύω σε λάθος θέμα, για να μην ανοιγω καινουριο..

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Εκτός από τις σωστές παρατηρήσεις του ΤΟΠΟΓΑΒΡΟΥ, θεωρείς σωστό να σου δώσει κάποιος συνάδελφος δημόσια απάντηση σε θέμα αμοιβής;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το θεωρώ εγκληματικό διότι εχει δωθει μεσα απο το φορουμ σε άλλες περιπτωσεις αντιστοιχη απάντηση. Επομενως δεν μπορώ να καταλάβω το λόγο της επίθεσης. Απο κει και περά οπως φαινεται δεν ειμαι τοπογραφος και δεν εχω ξαναασχοληθει αλλά προκειται για περίπτωση γνωστου μου που θέλει να κανει αγοραπωλησια. Τοπογραφικο υπάρχει αλλα λειπει η βεβαιωση αρτιοτηας- οικοδομησιμότητας.

Πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω το σφάλμα και το ''κουφο'' της ερώτησης

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.