Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρχάριος Autocad


Geo22

Recommended Posts

Πάτα Control+P και επελεξέ το πάνω δεξιά στο plot styles table. Αν δεν το βλέπεις, προφανώς δεν έχεις ανοίξει πλήρως το παράθυρο της εκτύπωσης (κάπου έχει ένα βελάκι που αν το πατήσεις, θα σου ανοίξει δεξιά και μία προέκταση που μάλλον το περιλαμβάνει).

Link to comment
Share on other sites

Πάτα Control+P και επελεξέ το πάνω δεξιά στο plot styles table. Αν δεν το βλέπεις, προφανώς δεν έχεις ανοίξει πλήρως το παράθυρο της εκτύπωσης (κάπου έχει ένα βελάκι που αν το πατήσεις, θα σου ανοίξει δεξιά και μία προέκταση που μάλλον το περιλαμβάνει).

 

 

ευχαριστώ για την απάντηση

επειδή έχω έτοιμα Layers και δεν θέλω να τα αλλάζω, απλώς να να τα εκτυπώνω μαύρα

 

θα επιλέξω εκεί που είπες το D A CH(monochrome) 1-50 ;

αυτό είναι το μόνο που εκτυπώνει σε μαύρο; και το 1-50 αναφέρεται στην κλίμακα;

Link to comment
Share on other sites

A ok, τώρα κατάλαβα τι θες να κάνεις :

 

Πας στο plot style που έχεις φτιάξει (γιατί προφανώς για να 'χεις ορίσει layers, θα 'χεις κάποιο custom Plot style) από το control panel (ελπίζω να 'χεις ΧΡ) Plot Style Manager -> (ανοίγεις το custom plot style αρχείο σου) -> αλλάζεις κάτω το χρώμα εκτύπωσης του κάθε layer σε μαύρο (δεν το 'χω μπροστά μου, ούτε και έχω το autocad εγκατεστημένο στο σπίτι).

 

Ελπίζω να τα θυμάμαι σωστά, γιατί στο σπίτι έχω το zwcad.

Link to comment
Share on other sites

A ok, τώρα κατάλαβα τι θες να κάνεις :

 

Πας στο plot style που έχεις φτιάξει (γιατί προφανώς για να 'χεις ορίσει layers, θα 'χεις κάποιο custom Plot style) από το control panel (ελπίζω να 'χεις ΧΡ) Plot Style Manager -> (ανοίγεις το custom plot style αρχείο σου) -> αλλάζεις κάτω το χρώμα εκτύπωσης του κάθε layer σε μαύρο (δεν το 'χω μπροστά μου, ούτε και έχω το autocad εγκατεστημένο στο σπίτι).

 

Ελπίζω να τα θυμάμαι σωστά, γιατί στο σπίτι έχω το zwcad.

 

τα layers και το Plot style δεν τα έχω ορίσει εγώ, τα πήρα έτοιμα, αλλά δεν ξέρω ποιο είναι αυτο το plot style που είναι default,

πώς το βρίσκω;

 

 

δοκίμασα όπως μου είπες πιο πριν αλλάζοντας plot style...

 

Πάτα Control+P και επελεξέ το πάνω δεξιά στο plot styles table. Αν δεν το βλέπεις, προφανώς δεν έχεις ανοίξει πλήρως το παράθυρο της εκτύπωσης (κάπου έχει ένα βελάκι που αν το πατήσεις, θα σου ανοίξει δεξιά και μία προέκταση που μάλλον το περιλαμβάνει).

 

...και τα εκτυπωσε μαύρα, αλλά μήπως έτσι όμως αλλάζουν και τα layers;

 

άλλο το layer manager και άλλο το Plot style manager, σωστά;

εαν αλλάξω το plot style δεν σημαίνει οτι αλλάζουν και τα παχη των layers;

Link to comment
Share on other sites

Στο layer manager διαχειρίζεσαι τα λέιερ, δηλαδή το χρώμα γραμμής που θα 'χει το καθένα (στην οθόνη, όχι στην εκτύπωση), πάχος κλπ.

 

Στο plot style σώζονται όλα αυτά τα layer που έχεις χρησιμοποιήσει στο σχέδιο σου και από εκεί μπορείς να αλλάξεις το χρώμα με το οποίο θα εκτυπώνονται (από το layer manager δεν μπορείς).

 

Πρέπει λοιπόν (αφού λες ότι τα πήρες έτοιμα) να ζητήσεις από αυτόν που στο 'δωσε να σου δώσει και το αρχείο .ctb (έτσι όπως στο γράφω), προκειμένου να το τοποθετήσεις εκεί που σου 'γραψα στο 2ο ποστ μου και να μπορέσεις να αλλάξεις το χρώμα εκτύπωσης του κάθε λέιερ.

 

Διαφορετικά θα πρέπει να φτιάξεις εσύ ένα καινούριο δικό σου .ctb, στο οποίο θα ορίζεις για κάθε layer που χρησιμοποιείται στο σχέδιο, τι χρώμα γραμμής εκτύπωσης θα 'χει.

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξεις μόνο το plotstyle δεν επειρεάζεις τα πάχη των γραμμών. Αν το μόνο που θέλεις να κάνεις είναι να εμφανίζονται ασπρόμαυρα, το monochrom σε καλύπτει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται, δεξί κλικ στο λευκό φόντο -> options -> διαλέγεις το καρτελάκι "Display", μετά το κουμπί "Colors..". Στο παράθυρο που εμφανίζεται διαλέγει στο αριστερό παράθυρο "2d model space", στο μεσαίο "uniform bakcground" και δεξιά που διαλέγεις χρώμα, βάλε μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.