Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Οκ τα πράγματα χειροτερεύουν. Σιγά σιγά θα μπει και η ιδιωτική ασφάλιση στο παιχνίδι. Αυτό τι πάει να πει ? Να διαλύσουμε το ΤΣΜΔΕΔ με εισφορές βάσει εργασίας και μετατροπή της σύνταξης από 1800 σε 800 ? Παρακτικά ζητάνε τα παιδιά εδώ το ΤΣΜΕΔΕ να μετατραπεί σε σύστημα ενσήμων. Δεν υπάρχει άλλη πρακτική λύση στο "Δεν πληρώνω ΤΣΜΕΔΕ".

 

Εσύ myri συμφωνείς να πάμε σε ένσημα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα παιδιά ζητάνε 2-3 πακέτα ανάλογα με τις οικονομικές αντοχές του καθενός και ανάλογη σύνταξη στο τέλος . Όχι διάλυση αλλά εκλογίκευση βάση των τρεχουσών αναγκών και δυνατοτήτων .

 

Δε γίνεται να μειώνεται ο κύκλος εργασιών , να πέφτουν οι τιμές λόγω χαμηλής ζήτησης και το ΤΣΜΔΕ να απαιτεί ντούκου την 1500 άρα .

Link to comment
Share on other sites

Εάν θες δεν πληρώνεις την ειδική προσαύξηση.

 

Πακέτα δεν γίνονται κατά τη γνώμη μου λόγω της φύσης του επαγγέλματος. Κανονικά ή δουλεύεις και πληρώνεις ασφάλιση ή δεν δουλεύεις και είσαι άνεργος με επίδομα ανεργίας. Στο επάγγελμα όμως μας ανά πάσα στιγμή μπορεί να υπογράψεις π.χ. έναν Η/Χ . Θα πεις στο ΤΣΜΕΔΕ ότι δεν θα δουλεύεις για ένα Χ διάστημα ? Ανάλυσε το μου αν μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

τα "ένσημα" θα ήταν κάποια λύση για τους μισθωτούς

 

εδώ εμείς (όσες ειδικότητες ασχολούνται με την οικοδομή) έχουμε το εξής θέμα

για να "υπογράψουμε" θέλουμε βιβλία

όσο έχουμε ανοικτά βιβλία δεν είμαστε άνεργοι άρα πληρώνουμε εισφορές

 

αν δεν έχεις δουλειά συνεχίζεις να πληρώνεις διότι δεν μπρείς να κλείσει τα βιβλία σου και όποτε έρχεται η δουλειά να τα ξανανοίγεις

 

άλλο ένα παράλογο που συμβαίνει είναι πως ανεξάρτήτως του εισοδήματός σου, το ποσό των εισφορών ειναι το ίδιο

είτε βγάζεις 10.000 είτε 100.000 ειναι 1.000.000 ανα έτος

φυσικά υποτίθεται πως αντισταθμίζεται με το γεγονός πως όλοι παίρνουν την ίδια σύνταξη

όμως σε τέτοιες εποχές όσοι δυσκολέυονται οικονομικά προσπαθούν να επιλύσουν το άμεσό τους οικονομικό προβλήμα

----

δεν ξέρω ποια μπορεί να ειναι η πιο σωστή λύση για το συνταξιοδοτικό

 

αυτό που έχω να προτείνω άμεσα για τον κλάδο υγείας

ειναι να θεσμοθετηθεί ΑΜΕΣΑ βιβλιάριο υγείας που να καλύπτει επισκέψεις σε γιατρούς

και να σταματήσει το καραγκιοζηλίκι να πληρωνουμε 80 ευρώ και να λαμβάνουμε 20 ευρώ

αφότου χάσουμε 1-2μέρες στην ουρά του ΤΣΜΕΔΕ

 

και νομίζω με αυτό πως θα συμφωνήσουμε ΟΛΟΙ

Link to comment
Share on other sites

nik, το έδωσες το ευρώ σου στον βλάκα άνεργο μηχανικό για να τα δώσει στο ΤΣΜΕΔΕ?

 

Πέρα από την πλάκα, όσο κάποιος είναι εκτός του παιχνίδιου, με δουλειά και όλα καλά, μπορεί να το παίζει υπεράνω και μάγκας. Και αυτό κάνεις εσύ τώρα σε μας: μας την λές επειδή είμαστε άνεργοι.

 

Άσε μας λοιπόν να κλαίμε την μοίρα μας και να ζητιανέψουμε για να πληρώνουμε εισφορές (σε ένα ταμείο που εδώ και ένα χρόνο δε μου έχει καλύψει οδοντιατρικά έξοδα αξίας πάνω από 500 ευρώ) και κάτσε και παίξτο άνετος. Οτιδήποτε άλλο είναι περιττό, μιας και δεν είσαι ούτε αλληλέγγυος με πολλούς συναδέλφους ούτε πρόκειται να γίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Spgirl μακάρι να επιτύχεις στην ζωή όπως και εγώ και να αποκτήσεις έστω και ένα μέρος από τα λεφτά που έχω. Δεν χρειάζεται να με φθονείς για αυτό που είμαι. Λυπάμαι που δεν είμαστε όλοι ίδιοι αλλά τι να κάνουμε...life is a bitch :razz::razz::-P:-P:-P .

 

Υ.Γ. Καλά εσύ δεν έλεγες ότι διάβαζες ΚΕΝΑΚ στο γυμναστήριο....Άρα λεφτά υπάρχουν! (Άρπα την:D)

Link to comment
Share on other sites

λοιπον, ούτε και εγώ συμφωνω με τον τρόπο που μιλά ο Nik και ο ίδιος αδικεί τον εαυτο του

 

αλλά νομίζω πως ο τρόπος που μιλάτε όρισμένοι έχει ξεπεράσει προ πολλού το όριο της διαφωνίας

Link to comment
Share on other sites

nik, δε διάβαζα ΚΕΝΑΚ... Ας διαβάζεις καλύτερα τα μηνυματά μου. Επιστημονικά περιοδικά διάβαζα.

 

Και δε σε φθονώ, σε λυπάμαι που δε νοιώθεις κάμμια αλληλεγγύη για συναδέλφους σου σε δύσκολη κατάσταση. Οπότε μη μου κουνάς τα λεφτά σου... (άλλωστε το ξαναπα: τόσο σου κόβει, τόσα λες)

 

myri, το πιασα το υπονοούμενο. ας διαβάσεις την αρχική τοποθέτηση και πες μου αν εγώ είμαι η ερεστική. στα 2 πρώτα μηνυματά μου προς αυτόν, είμαι πολύ ευγενική, αλλά όταν είδα ότι δεν καταλαβαίνει, άρχισα να απαντώ αναλόγως...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ...Με το που έχουμε άδεια άσκησης επαγγέλματος, είμαστε μάχιμοι. Άλλοι κυνηγάνε πιο πολύ την δουλειά, άλλοι είναι πιο τυχεροι, άλλοι με πιο πολλές γνωριμίες...κ.ά. ¨Αλλωστε ο έμπορος όταν ανοίγει το μαγαζί, παίρνει πράγματα και μετά περιμένει...Μπορεί να μιλήσει και ψευτοεξυπηρετήσει δεκάδες κόσμο όπως και εμείς άλλα να μην πουλήσει τίποτααααααααααααα!!Να μην μπει ευρώ στην τσέπη...Δεν είναι και αυτός τότε θεωρητικά άνεργος?Να μου πεις με κάτι ψευτοασχολείται(όπως και εμείς), αλλά δεν βγάζει λεφτά στην προκειμένη περίπτωση-μόνο μέσα μπαίνει...

Link to comment
Share on other sites

πάντως θα ήθελα ο συναδελφος Nik όπως και όλοι όσοι (κρυφο)υποστηρίζουν τις μεθόδους του ασφαλιστικού μας ταμείου, να μου γράψουν έως πόσα είναι διατεθειμένοι να πληρώνουν ετησίως για τις παροχές που μας δίνει.

Δηλαδή, αν αυριο ακουσουμε ότι οι εισφορές πρέπει να γίνουν 5000€ ή και 6000€

θα πρέπει να αισθανόμαστε και ευχαριστημένοι που μπορούμε να ανήκουμε στο "κοινωνικό" μας ταμείο?

Πιστέψτε με, αυτό θα γίνει σύντομα, πολλαπλασιάζονται γεωμετρικά οι συνταξιούχοι πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.