Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απαλλαγή ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

spgirl δεν μιλώ με υπονοούμενα, λέω ξεκάθαρα πως όταν συνεχίζεται για πολύ ειναι ενοχλητικό

αρκετά το αναλύσαμε

-----

ixarisis ενδιαφέρουσα ερώτηση

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 259
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι, το θέμα είναι απλό :

 

Τι ποσοστό των εισοδημάτων του είναι διατεθιμένος να δίνει ο καθένας για το ταμείο...

 

Εγώ προσωπικά δεν ανέχομαι πλεον (δεδομένου του υψηλού ρίσκου μη συνταξιοδότησης και των πολύ χαμηλών παροχών) αυτό το ποσοστό να υπερβαίνει το 10%....

 

Εσείς που θα το τοποθετούσατε???

 

ixarisis, όσον αφορά στην αύξηση των εισφορών, πλέον ισχύει το : ουκ αν λάβεις παρά του μη έχοντος....

Link to comment
Share on other sites

Σας μεταφέρω αυτούσια πρωινό "chat" στο google talk με τον αδερφό μου (καμία σχέση με τον κλάδο μας-ασφαλισμένος του ΟΑΕΕ) ο οποίος έτυχε χθες να πάει στο ΤΣΜΕΔΕ στην Κολοκοτρώνη για εξυπηρέτηση συγγενή:

Όπου Α: αδερφός και όπου Ε: εγώ

>
Α: πηγα στο ΤΣΕΜΕΔΕ....
Α: εχεις παει? εκει πισω απο την κλαυθμωνος...
Ε: ΤΣΜΕΔΕ
φυσικα
τι πηγες να κανεις;
Α: και δεν σε πηγαν μεσα εεε?
είσαι τέρας ψυχραιμίας!
μπράβο!
Ε: γιατι να με πανε μεσα;
Α: για ξυλοδαρμο, εξυβριση, μαστιγωμα...
Ε: είχε 200 άτομα αναμονή στις 10 το πρωί;
Α: διάφορα!
και λιγα μπορει να λες...
εκει χρειαζεται μια εργοταξιακη μπουλντοζα, απο εκεινες τις μεγαλες με τις ερπυστριες...
να τους κατεδαφισει απο τα θεμέλια!
χωρις προειδοποιηση φυσικα...
Ε: τι σου εκαναν ρε;
Α: μαζι με το προσωπικο.
τι να κανουν ρε...
το ΤΕΒΕ ειναι κολλεγιο μπροστα τους!
πληρη και ολοκληρωτικη αδιαφορια!
μιλας και δεν γυρνανε καν το κεφαλι...
για 4 σφραγιδες σε 4 χαρτια πηγα...
εκατσα 2 ωρες
και τις σφραγιδες δεν τις πηρα...
Ε: οταν διωχνεις τους stage που ηταν οι μονοι που δουλευαν και περιμενεις 130.000 μελη να εξυπηρετηθουν σε εκεινη την τρωγλη με τους 50 υπαλληλους που ειδες, αυτα συμβαινουν...
Α: την Τ* την προισταμενη θα την επνιγα σαν το γατί! πάλι καλά που ηταν μια κοπελα απο πισω και με τραβαγε απο το μπουφαν....

Μας πήρανε χαμπάρι! Και εμείς τα "ζωάκια" (όπως αποδεικνύεται πλέον) υπομένουμε αγόγγυστα τα πάντα...

Link to comment
Share on other sites

tasosx, τελικά το πλέον δικαιο πιστευω ότι είναι να καταργηθουν οι εξαμηνιαιες εισφορές για ολους και να εισπραττει το ΤΣΜΕΔΕ - με αναθεωρημένους φυσικά προς τα πανω συντελεστες - από τα ιδιωτικά και τα δημοσια εργα. Έχεις δουλεια? πληρωνεις. Έχεις πολλή δουλειά? πληρώνεις περισσοτερο. Τι πιο δικαιο από αυτό. Δεν έχεις δουλεια? προφανώς δεν πληρώνεις μέχρι να αξιωθεί να ξαναμπει πελάτης στο γραφείο σου.

Και οταν ερθει η ωρα η καλή, να φαινεται τι εχει πληρώσει εκαστος κατά την επαγγελματική του σταδιοδρομια και αναλογικά να παιρνει εξτρα μπονους πάνω στην ελαχιστη σύνταξη.

 

Είναι σκοπιμο να συνδεθούν οι ασφαλιστικές εισφορές με την παραγωγη ιδιωτικών και δημοσίων έργων στον κλάδο μας. Να δεις επειτα το κοινωνικό κρατος πως θα "νοιαζεται" για την αναπτυξη και την ανεργια.

Γιατι τωρα απλά μας δουλευουν...κονομανε (οσο θα κονομανε ακόμη...) και μας εμπαίζουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η αλήθεια είναι η εξής. ΔΥΣΤΥΧΩΣ είμαστε.. ανθρωπάκια. Το αυτονόητο σε αυτή τη χώρα απέχει έτη φωτός από την πραγματικότητα. Όλα ισοπεδώνονται γύρω μας.

 

Κανένας δε θα μας σώσει ούτε ως ανέργους μηχανικούς που πρέπει να πληρώνουμε το νταβατζιλίκι κάθε εξάμηνο, ούτε ως Έλληνες πολίτες και πατριώτες.

 

Έχουμε κολλήσει στο να τα λέμε σε φόρουμ, μπλόγκ ή να λέμε ''πές τα (λα)Λάκη''. Από λόγια να φάν κι οι κότες. ΜΟΝΟ λόγια όμως...

 

Έχουν κατακλύσει τη ζωή μας με το συναίσθημα του φόβου.

 

Ανάξιοι απόγονοι ηρώων είμαστε, τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση μπορεί να δοθεί και δίχως γενικό συντονισμό , αρκεί όσοι δεν βγάζουν τις εισφορές του 6μήνου απλά να μην δανείζονται να τις πληρώσουν (μπαμπάς-μαμά) .

Να πληρώνουν μόνο όταν τους περισσεύουν .

 

Οι λογικές κινήσεις βγάζουν στην επιφάνεια τα προβλήματα για να πάρουν αργότερα σειρά και οι λύσεις .

 

Το να κατηγορούμε όμως το ΤΣΜΔΕ για νταβατζιλίκι , να ψευτοεπαναστατούμε αλλά όταν φτάνει ή ώρα του λογαριασμού (και επειδή κατά βάθος είμαστε δηλοί) να τα ζητάμε από το μπαμπά και να τα ακουμπάμε αυτό είναι το τραγικότερο.

Link to comment
Share on other sites

ok.

Δεν δανείζομαι από μαμά-μπαμπά-αδελφό-ξάδελφο-κι-όλο-το-συγγενολόι. Είμαι και γερή κράση και δεν αρρωσταίνω οπότε στεναχώρια μου και το αυτοκολλητάκι στο βιβλιάριο υγείας.

 

Τι γίνεται όμως που μόλις μου τελείωσε το μπλοκάκι; και πρέπει να κόψω το επόμενο ΑΠΥ μήπως και πληρωθώ - κατά λάθος; κάποια στιγμή; πρέπει όμως να το κόψω. Άρα πρέπει να πάω στη ΔΟΥ να θεωρήσω ένα καινούργιο.

Έλα όμως που η ΔΟΥ μου ζητάει ασφαλιστική ενημερότητα! Και, ναι! πολύ καλά το φαντάστηκες! το ΤΣΜΕΔΕ δεν μου την δίνει αν δεν το πληρώσω!

 

Άρα; τι κάνω; δεν πληρώνομαι; για να μην πληρώσω; αφού δεν θα δανειστώ; Ή για άλλη μια φορά κάνω τον *μπιπ* και τα σκάει ο μπαμπάκας; (που δεν ζει, αλλά λέμε τώρα).

 

 

Άσ'τα! μακάρι να 'τανε τόσο απλά τα πράγματα... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε ως επιλογή να επιδοτούν το χόμπι-επάγγελμα οι γονείς μας για όσο ζούνε είμαστε άξιοι τις μοίρας μας και των επιλογών μας .

 

Και δε μιλάω για ένα κακό 6μηνο άντε και δεύτερο ή και τρίτο, που είναι ανθρώπινο να δανειστείς αλλά για παγιωμένες αρρωστημένες καταστάσεις .

 

Τώρα αν κάποιος θέλει να του επιδοτούν το πρεστίζ και την ψώρα να το παίζει μηχανικός και να κόβει ΑΠΥ στη χάση και στη φέξη τι να πει κανείς ?

 

Μιλάω έχοντας στο μυαλό γενικές περιπτώσεις και δεν κάνω προσωπικές επιθέσεις σε κανέναν εδώ μέσα .

Link to comment
Share on other sites

ok.

Δεν δανείζομαι από μαμά-μπαμπά-αδελφό-ξάδελφο-κι-όλο-το-συγγενολόι. Είμαι και γερή κράση και δεν αρρωσταίνω οπότε στεναχώρια μου και το αυτοκολλητάκι στο βιβλιάριο υγείας.

 

Τι γίνεται όμως που μόλις μου τελείωσε το μπλοκάκι; και πρέπει να κόψω το επόμενο ΑΠΥ μήπως και πληρωθώ - κατά λάθος; κάποια στιγμή; πρέπει όμως να το κόψω. Άρα πρέπει να πάω στη ΔΟΥ να θεωρήσω ένα καινούργιο.

Έλα όμως που η ΔΟΥ μου ζητάει ασφαλιστική ενημερότητα! Και, ναι! πολύ καλά το φαντάστηκες! το ΤΣΜΕΔΕ δεν μου την δίνει αν δεν το πληρώσω!

 

Άρα; τι κάνω; δεν πληρώνομαι; για να μην πληρώσω; αφού δεν θα δανειστώ; Ή για άλλη μια φορά κάνω τον *μπιπ* και τα σκάει ο μπαμπάκας; (που δεν ζει, αλλά λέμε τώρα).

 

------------------------------

 

Nα θεωρήσετε χωρίς ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ (με απόφαση προισταμένου ΔΟΥ , γνωρίζουν σχετικά στην αρμόδια ΔΟΥ ....).

Link to comment
Share on other sites

Nα θεωρήσετε χωρίς ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ (με απόφαση προισταμένου ΔΟΥ , γνωρίζουν σχετικά στην αρμόδια ΔΟΥ ....).

 

Είστε σίγουρος ότι μπορεί να γίνει αυτό, θεώρηση χωρίς ασφαλιστική ενημερότητα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.