Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αγορά Οροφοδιαμερισματος που στην πολεοδομια φαίνεται μεζονέτα!


Kostis37

Recommended Posts

Ο συνάδελφος BAS δεν μιλάει μόνο για δανεισμό στην παρούσα φάση, αλλά ίσως και για μετά από 10+ χρόνια που μπορεί να βρεθείς σε μία δύσκολη ανάγκη (δεν σου το εύχομαι βέβαια).

Κατά τον έλεγχο λοιπόν τότε από Μηχανικό ο οποίος θα κληθεί να προσκομίσει στην Τράπεζα Τεχνική Έκθεση εκτίμησης για την προσημείωση του ακινήτου σου, ενδεχομένως να υπάρχει κάποιο πρόβλημα.

Δες το θέμα και με μελλοντική προοπτική, λίγο πιο ανοικτά.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το ακίνητο έχει πολεοδομικο πρόβλημα και πρέπει να τακτοποιηθεί, οπωσδήποτε διότι οι δυσάρεστες εκπλήξεις πολλές φορές ακολουθούν μια ευχάριστη αρχή. Δυστυχώς.

Η τακτοποίηση μπορεί να είναι απο πολλή απλή (ενημέρωση φακέλλου) έως και πλέον σύνθετη,αναθεώρηση αδείας. Ο μηχανικός σας θα σας καθοδηγήσει επακριβώς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Είδα λοιπόν χθες, δύο μηχανικούς, ο ένας μου μίλησε για κάτι που μάλλον γίνεται, αλλά, θα με πάρει την Τετάρτη, αφού κάνει πρώτα κάποια τηλέφωνα να βεβαιωθεί 100%. Φαντάζομαι θα θελήσει να δει και το ακίνητο (το σωστό αυτό νομίζω πως είναι) και μου είπε ότι θα κάνουμε αναθεώρηση αδείας, αφού λοιπόν διάβασε την σύσταση και τον κανονισμό, είπε ότι δεν θα χρειαστεί καμία συγκατάθεση άλλων ιδιοκτητών, μου μίλησε επίσης και για κάτι που δεν ήξερα ως τώρα (ένα ερμερ, ερκερ ή κάτι τέτοιο τέλος πάντως), που το 82 ήταν νόμιμο άλλα τώρα έχει καταργηθεί και ίσως χρειαστεί να πληρώσουμε ένα προστιματάκι! Ο χρόνος που θέλει είναι περίπου 1,5 μήνας!

Ο άλλος μηχανικός μου μίλησε για ενημέρωση φακέλου, μου είπε ότι κατα 99% γίνεται, αλλά ποτέ δεν ξέρεις που μπορεί να κολλήσεις...

Θέλει 1 μήνα λόγω και του ότι η οι πολεοδομίες υπολειτουργούν ελεώ ημιυπαιθρίων. Αυτός μου είπε ότι για να τα κάνουμε όλα αυτά πρέπει πρώτα να δει από κοντά αν τα σχέδια που του έδειξα ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Και οι δύο πρότειναν να "τρέξουμε" παράλληλα και μια άδεια μικρής κλίμακας για την κατοχύρωση της ανακαίνισης!

Πως σας ακούγονται όλα αυτά; Ποιος πιστεύετε ότι τα λέει πιο καλά; Γιατί αν κατάλαβα καλά μιλάνε για διαφορετικές μεθόδους! Αν μπορείτε και αν είναι εφικτό με όσα σας παρέθεσα, βοηθήστε να κάνω την πιο σωστή επιλογή μηχανικού! Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Eμένα μου φαίνεται ότι και οι δύο σου λένε τα ίδια πράγματα και στα λένε σωστά .

Δηλαδή γιά να στο απλοποιήσω , χρειάζεται να δουν το σπίτι , να συγκρίνουν και να κάνουν μιά πολεοδομική διαδικασία .

 

Γιά τον χρόνο που θα απαιτηθεί δεν είναι δικό τους θέμα .

Επίσης κάποιος πρέπει να αναλάβει και την ανακαίνιση .

Οπότε ένας μηχανικός θα τα αναλάβει όλα , ώστε να γίνουν σωστά .

 

Δεν πιστεύω να είχες την ψευδαίσθηση ότι μπορείς να το ανακαινόσεις μόνος σου , χωρίς μελέτη και επίβλεψη μηχανικού .

Link to comment
Share on other sites

Γνωμη μου...

Πριν κανεις οποιαδηποτε κινηση θα πρεπει να το δουνε οι μηχανικοι (να τους πληρωσεις για τον κοπο τους) ωστε να σου ξεκαθαρισουνε τι προκειται να γινει.

Για μενα θα πρεπει να ερθουν να δουν την κατοικια και τα σχεδια που υπαρχουν στην οικ.αδεια. Μετα θα εκτιμησουν -συμφωνα και με την πολεοδομια- αν θα κανουν αναθεωρηση αδειας η οτι αλλο.

Αφου τα ξεκαθαρισουν και σου τα πουνε τι ακριβως θα γινει κανε συμφωνητικο μαζι τους για να αρχισει η διαδικασια. Το χρονικο διαστημα της διαδικασιας ειναι αγνωστο.

Επισης ισως χρειαστει και συμβολαιογραφος για πιθανη οριζ.συσταση η οτι αλλο.

Ας κανει ο μηχανικος και την αδεια μικρης κλιμακας (που ειναι δωρεαν) για την ανακαινηση.(αν χρειαστει).

Γενικα για μενα επειδη θα γινει σπιτι σου προσπαθησε να το κανει καθ ολα νομιμο. Μπορει να ξοδεψεις κατι παραπάνω αλλα θα εισαι και ησυχος και οτιδηποτε γινει στο μελλον καθαρός.

Link to comment
Share on other sites

Ας κανει ο μηχανικος και την αδεια μικρης κλιμακας (που ειναι δωρεαν) για την ανακαινηση.(αν χρειαστει).

Τι θα πει είναι δωρεάν ρε gio;

Δηλαδή αν έρθει ένας πελάτης στο γραφείο σου για άδεια μικρής κλίμακας, επειδή δεν έχει κρατήσεις κ.τ.λ. κ.τ.λ. θα πας Πολεοδομία να την καταθέσεις τζάμπα;

Ο κόπος σου δε μετράει;

 

ok αν το κάνεις και έχεις την άνεση κάντο δεν μου πέφτει λόγος, αλλά θα σε παρακαλούσα και σένα και όποιον άλλο σκέφτεται ανάλογα να μη δημιουργείτε λανθασμένες εντυπώσεις, διότι γράφεις και σε thread ιδιωτών.

 

Ίσως εγώ και ο κάθε Χ,Ψ συνάδελφος να έχουμε ανάγκη ακόμα και από 50 ευρώ.............ναι της μικρής κλίμακας.

Link to comment
Share on other sites

Σε καμία περίπτωση η άδεια μικρής κλίμακας δεν είναι δωρεάν... Δεν απαιτείται μηχανικός... Αλλο αυτό... Πηγαίνει ο ιδιοκτήτης και κάνει αίτηση... αν δεν του κόβει ή δεν θέλει να περάσει τη διαδικασία μόνος του και χρειαστεί μηχανικό, θα τον πληρώσει!

Αν ότι δεν μπαίνει στη διαδικασία αμοιβών είναι δωρεάν, χαθήκαμε!

 

Στον 3843 για διεκπεραίωση δεν έπαιρνες λεφτά;

Link to comment
Share on other sites

Ο gio και αλλου εχει γραψει οτι η μικρη κλιμακα ειναι δωρεαν....

 

Θα μας τρελανει τελειως...

 

Αν ειναι να δουλευει τσαμπα να του στελνω δουλειες και να βγαζω εγω απο το "μανατζεριλικι"...

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς αγαπημένοι συνάδελφοι αλλα αυτο το τζάμπα το καλλιεργούμε εμείς οι ίδιοι.

Σε περίοδο σήμερα κρίσης ξέρετε πόσα τοπογραφικά γίνονται τζάμπα επειδή ο ταλαίπωρος συνάδελφος ευελπιστεί να πάρει την άδεια?

Πόσες ώρες έχουν χαθεί σε τεχνικά γραφεία, απο πελάτες που έμαθαν ότι ήθελαν και μετά εξαφανίστηκαν χωρίς να αφήσουν τίποτα΄για να μην πω βέβαια για προσχέδια , αυτοψίες κ.λ.π κ.λ.π.

Είναι όνειρο θερινής νυκτός το ρολόι να κοστολογεί απο την στιγμή που ο πελάτης μπαίνει στο γραφείο.

Ενω του μαστρουδραυλικού το κοντέρ γράφει πριν ακόμα αλλαξει το λαστιχάκι στη βρύση που τρέχει.....

 

Παρατήρηση: Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.