Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM

Recommended Posts

- να ξεραμε και τι ειδους αποθηκη θα ειναι...και τι θα αποθηκευει...

και

δεν καταλαβα τι "παρεκκλιση " μπορει να ζητηθει -και σε  ποιο αρθρο  στηριζεται- για WC και γραφειο "μεσα" στον ογκο της αποθηκης.

Γιατι δεν τα βαζεις "απ'εξω"?

εδιτ

με τα απο ερευνα βρεθηκε και αυτο

 
Προς: τη Δ/νση Αγροτικής Οικονομίας&Κτηνιατρικής. ... σκοπιμότητας και λειτουργικότητας κατασκευής αγροτικής αποθήκης επιφάνειας…………

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

υπάρχει ένα έγγραφο του Υπ. Αγροτικής ανάπτυξης και τροφίμων με οδηγίες σχεδιασμού για αγροτικές αποθήκες και εκεί αναφέρει συν τοις άλλοις:  "Η ύπαρξη WC είναι ενδεδειγμένη αν όχι απαραίτητη για την εξυπηρέτηση των εργαζόμενων"

(είναι το 306802/24-8-2006, όμως δεν το βρίσκω να το ανεβάσω πέραν απο μία αναφορά που το έχω σε Τ.Ε)

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 21/9/2018 at 10:46 ΜΜ, dimitris GM said:

- να ξεραμε και τι ειδους αποθηκη θα ειναι...και τι θα αποθηκευει...

και

δεν καταλαβα τι "παρεκκλιση " μπορει να ζητηθει -και σε  ποιο αρθρο  στηριζεται- για WC και γραφειο "μεσα" στον ογκο της αποθηκης.

Γιατι δεν τα βαζεις "απ'εξω"?

εδιτ

με τα απο ερευνα βρεθηκε και αυτο

 
Προς: τη Δ/νση Αγροτικής Οικονομίας&Κτηνιατρικής. ... σκοπιμότητας και λειτουργικότητας κατασκευής αγροτικής αποθήκης επιφάνειας…………

 

 

 

καλημέρα,

πρόκειται για αγροτική αποθήκη και θα αποθηκεύει δημητριακά. Έχει ήδη κατατεθεί φάκελος με την μελέτη σκοπιμότητας και λειτουργικότητας, μαζί με τα σχέδια,

στην Διεύθυνση Αγροτικής Ανάπτυξης, για να εγκριθεί στα σχέδια βελτίωσης. Επειδή το αγροτεμάχιο δεν έχει αρτιότητα, και επίσης δεν τηρούνται οι πλάγιες αποστάσεις και το επιτρεπόμενο ύψος βάση του γενικού άρθρου 1 ,πδ 24/5/85 φεκ270δ, κατέθεσα τον φάκελο για να ζητήσω παρέκκλιση βάση του άρθρου 2 του ιδίου Νόμου.

Και η απάντηση που έλαβα  ήταν οτι επειδή έχει τουαλέτα δεν μπορεί να θεωρηθεί αγροτική αποθήκη. Την Δευτέρα θα πάω από την υπηρεσία δόμησης για να το συζητήσω μαζί τους.

Να σημειωθεί οτι έχω ήδη περάσει ΣΑ...

 

ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις σας.

αγροτική_αποθήκη.bmp

 

On 22/9/2018 at 11:47 ΠΜ, Gousgounis said:

υπάρχει ένα έγγραφο του Υπ. Αγροτικής ανάπτυξης και τροφίμων με οδηγίες σχεδιασμού για αγροτικές αποθήκες και εκεί αναφέρει συν τοις άλλοις:  "Η ύπαρξη WC είναι ενδεδειγμένη αν όχι απαραίτητη για την εξυπηρέτηση των εργαζόμενων"

(είναι το 306802/24-8-2006, όμως δεν το βρίσκω να το ανεβάσω πέραν απο μία αναφορά που το έχω σε Τ.Ε)

καλημέρα,

προσπάθησα και εγώ  να το googlaρω αλλά δεν το βρήκα,θα πάω από την διεύθυνση μήπως το βρούνε αυτοί.

ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Share this post


Link to post
Share on other sites

μα, νομιζω οτι, το θεμα μας δεν ειναι το "απαραιτητο" του WC,  [ όπερ ειναι αυτονοητο]

αλλά  η θέση του.

Οπως επίσης και για τον χωρο "γραφειου"  [που προφανως χρειαζεται]

αν πρεπει να ειναι "εντος του ογκου της αποθηκης"

Θεωρω οτι,  μια αποθηκη δημητριακων δεν μπορει να ειναι σε κοινό χωρο με γραφεια ή WC,

,αφου απαιτουνται καποιοι κανονες υγιεινης/ή εναποθηκευσης/ή ανάδευσης/ή απεντομωσης κλπ.

 

Edited by dimitris GM

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 22/9/2018 at 11:47 ΠΜ, Gousgounis said:

υπάρχει ένα έγγραφο του Υπ. Αγροτικής ανάπτυξης και τροφίμων με οδηγίες σχεδιασμού για αγροτικές αποθήκες και εκεί αναφέρει συν τοις άλλοις:  "Η ύπαρξη WC είναι ενδεδειγμένη αν όχι απαραίτητη για την εξυπηρέτηση των εργαζόμενων"

(είναι το 306802/24-8-2006, όμως δεν το βρίσκω να το ανεβάσω πέραν απο μία αναφορά που το έχω σε Τ.Ε)

καλησπέρα συνάδελφε,

επικοινώνησα με την Περιφέρεια και μου έστειλαν την απόφαση με mail, την επισυνάπτω μήπως την χρειασθεί και κάποιος άλλος.

 

ευχαριστώ και πάλι

 

306802_24.8.2006 προδιαγραφές γεωργικών αποθηκών ....pdf

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Η ύπαρξη WC είναι απαραίτητη σε κάθε χώρο και όροφο, και βάσει ΥΑ Γ1/9900/1974, εφόσον δραστηριοποιούνται άθρωποι στο χώρο αυτό. Τώρα αν στην αποθήκη φυλάνε τα μόνο τα εργαλεία της καλλιέργειας και δεν κάνουν κάτι άλλο εκτός από το να τα φυλάνε εκεί (βρίσκονται στο χώρο λιγότερο από λίγα λεπτά, μάλλον δεν έχει εφαρμογή). Μάλλον δεν αναφέρονται και με το έγγραφο και με την ΥΑ, σε μικρές αποθήκες 10-15τ.μ..

Δική μου ερώτηση:
Για την λιθόκτιστη αποθήκη έως 15τ.μ. με ΕΕΜΚ, επιτρέπονται μόνο φυσικοί λίθοι (ακατέργαστες πέτρες) ή περιλαμβάνει και τυποποιημένους λίθους, όπως τσιμεντόλιθοι; Η στέγαση είναι με λαμαρίνα, όχι με σκυρόδεμα.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.