Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Μονο στα νομαρχιακα εργοληπτικα μπορουσες παλιοτερα να δουλευεις στον νομο σου και σε ενα διπλα...Νομιζω οτι κι εκει πλεον ειναι ελευθερο για ολη την Ελλαδα....Στα ΜΕΚ ΜΕΕΠ ηταν παντα ελευθερο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλους

Διάβασα αρκετά γύρω από το θέμα των "Μ.Ε.Κ. - Μ.Ε.ΕΠ.".Ωστόσο θα ήθελα την βοήθεια σας.

1) Όσο αφορά την εγγραφή στο Μ.Ε.Κ. έχω τις εξής απορίες :

    α) η επικύρωση του πιστοποιητικού σπουδών, της άδειας άσκησης επαγγέλματος και της αστυνομικής ταυτότητας πως γίνεται;

    β) τα πιστοποιητικά εμπειρίας από φορείς του δημοσίου σε έντυπα Α και Β πρέπει να είναι πρωτότυπα;

    γ) τα διαβιβαστικά των λόγο πιστοποιητικών τι ακριβώς είναι;

   ε) εφόσον τα πιστοποιητικά εμπειρίας που καταθέτεις υπερκαλύπτουν την κατάταξη στην κατηγορία Β (συνδυαστικά με τα πέντε χρόνια από την κτήση του πτυχίου), δύναται να τα επικαλεστείς μελλοντικά για την αναβάθμιση σε κατηγορία Γ;Εγώ προσωπικά εργάζομαι αρκετά χρόνια σε δημόσια έργα και έχω στην κατοχή μου τα πιστοποιητικά εμπειρίας από διάφορες κατηγορίες.Τι μου προτείνεται να τα καταθέσω όλα στην αίτηση εγγραφής μου;

    δ) μπορείς να δηλώσεις όλες τις κατηγορίες έργων που αντιστοιχούν στην ειδικότητα σου;

 

2) Εφόσον γίνει η εγγραφή στο Μ.Ε.Κ. δεν είναι υποχρεωτική οποιαδήποτε αναθεώρηση όπως στο Μ.Ε.ΕΠ.;Συνεπώς άπαξ και γίνει δεν διαγράφεται;

 

3) Μπορεί κάποιος να στελεχώσει με το Μ.Ε.Κ. του μια εταιρεία αλλά παράλληλα να εργάζεται με μπλοκάκι σε μια άλλη εταιρεία;

 

4) Μπορεί μια εταιρεία να στελεχώνεται από ένα άτομο με Μ.Ε.Κ. και ένα άτομο χωρίς Μ.Ε.Κ., να αιτηθεί την εγγραφή της στο Μ.Ε.ΕΠ.;

 

5) Ποια είναι τα μέσα ετήσια έξοδα διατήρησης του Μ.Ε.ΕΠ. μια εταιρείας Α2 τάξης;

 

6) Κατά την αίτηση εγγραφής στο Μ.Ε.ΕΠ. μπορείς να αιτηθείς την κατάταξη σε όσες κατηγορίες θέλεις εφόσον έχεις τα ανάλογα Μ.Ε.Κ.;

 

7) Εφόσον μια εταιρεία διαγραφεί από το Μ.Ε.ΕΠ. αυτό σημαίνει ότι δεν μπορεί πλέον να «επανασυστηθεί» το Μ.Ε.ΕΠ. της και ότι τα Μ.Ε.Κ. αποδεσμεύονται αυτομάτως;

 

8) Για να λάβεις μέρος σε διαγωνισμό έργου που εκτός από οικοδομικές εργασίες περιλαμβάνει και Η/Μ εργασίες, (και το Μ.Ε.ΕΠ. σου έχει μόνο οικοδομικά) θα πρέπει να κάνεις κοινοπραξία με άλλο Μ.Ε.ΕΠ.;

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 1 month later...

Καλημέρα στην ομάδα

Ήθελα να ρωτήσω τα έργα αστικών αναπλάσεων θεωρούνται έργα οδοποιίας και η εμπειρία προσμετράται στο ΜΕΚ;

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πριν, tetris said:

Στον προϋπολογισμό του έργου τι κατηγορίες έχεις?

ΟΙΚ ΟΔΟ ΠΡΣ ΗΛΜ δηλαδή Σκυροδέματα, Κυβόλιθοι, Φυτεύσεις και Οδοφωτισμό.

 

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση που θα πάρεις (μετά τη λήξη του έργου) θα αναφέρει τη δαπάνη κάθε κατηγορίας.

Η δαπάνη αυτή, εφόσον το πτυχίο σου καλύπτει τις συγκεκριμένες εργασίες, προσμετράται στην εμπειρία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

H αναθεώρηση γίνεται σύμφωνα με ότι ίσχυε πριν το νέο Π.Δ. που όρισε τα καινούργια μητρώα και επομένως στέλνουμε τα παλιά δικαιολογητικα?

https://segm.gr/εκδόθηκε-το-π-δ-για-τα-νέα-μητρώα-μελετ/

Στο ypexd15 πάντως έχουν αναρτημένα ακόμα τα παλιά δικαιολογητικά για αναθεώρηση στο ΜΕΕΠ.

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να έχει ακόμα τα παλιά, έχει πάρει παράταση μέχρι τέλος του τρέχοντος έτους (και μέχρι νεωτέρας).

image.thumb.png.ba51d898e0b4cae491593ba506bfc94e.png

Edited by JohnnyHoliday
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.