Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

Καλησπέρα,

στην περίπτωση που η εταιρεία που στελεχώνω με το πτυχίο μου, δεν τηρεί τη συμφωνία μας, τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να αποδεσμευτεί το ΜΕΚ μου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με αίτηση των στέλεχών της εργοληπτικής επιχείρησης για αποδέσμευσή τους από εταιρεία για προσωπικούς λόγους, προς την Δ15 και (αν θελουν να είναι σωστά επαγγελματικά) και κοινοποίηση στην εταιρεία με τους αριθμούς πρωτοκόλου που θα πάρουν από το πρωτόκολο της Δ15.

Γϊνεται συνεδρίαση της επιτροπής και χορηγεί-κοινοποιεί στην εταιρεία 2μηνη προθεσμία από την απόφασή της για την αντίκατάσταση των στελεχών.

Δεν αποδεσμεύονται άμεσα (δηλ. από την απόφαση της επιτροπής και την κοινοποίηση της στην εταιρεία) τα στελέχη αν η εταιρεία δεν προσκομίσει στοιχεία για νέα στελέχη εντός διμήνου. Μετά τη πάροδο της 2μηνης προθεσμίας αντικατάστασής τους, εφόσον δεν προσκομιστούν στοιχεία για νέα στελέχη, αποδεσμεύονται τα στελέχη και κινείται από την Δ15 διαδικασία έκτακτης αναθεώρησης με ότι αυτό συνεπάγεται ώς προς την πιθανή "προς τα κάτω" κατάταξή της αναφορικά στο ΜΕΕΠ της.

Για συντομότερο μπορεί να γίνουν αιτήσεις αποδέσμευσης από την εταιρεία και ταυτόχρονα στελέχωση με τα νέα στελέχη αρκεί να μην θίγονται τα ελάχιστα ορίων στελέχωσης στις υπάρχουσες κατηγορίες του ΜΕΕΠ.

Edited by georgegaleos
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα,

δεν έχω ασχοληθεί με δημόσια έργα αλλά έχει προκύψει μια περίπτωση και θέλω να συμμετάσχω σε ένα πρόχειρο διαγωνισμό για προμήθεια και εγκατάσταση Η/Μ. Εργάζομαι ως ελέυθερος επαγγελματίας με ΤΠΥ και έχω ΜΕΚ Β σε Η/Μ αλλά δεν έχω κάνει εγγραφή στο ΜΕΕΠ ούτε το έχω δώσει σε κάποια άλλη εταιρεία. Στην προκήρυξη δεν αναφέρεται πουθενά η απαίτηση για τον διαγωνιζόμενο να είναι εργολήπτης δημοσίων έργων. Είναι έτσι κ αλλιώς προαπαιτούμενο ο διαγωνιζόμενος να είναι ΕΔΕ ή πρέπει να δηλώνεται σαφώς στην προκύρηξη; Με το ΜΕΚ καλύπτω την τεχνική εμπειρία και τον προϋπολογισμό του έργου αλλά έχω δικαίωμα συμμετοχής αν δεν εχω κάνει εγγραφή στο ΜΕΕΠ;

Το μόνο σχετικό δικαιολογητικό που αναφέρεται στην προκήρυξη είναι "Πιστοποιητικό του οικείου Επιμελητηρίου με πιστοποίηση της εγγραφής για το συγκεκριμένο επάγγελμα ή βεβαίωση άσκησης επαγγέλματος από δημόσια αρχή που να έχει εκδοθεί το πολύ έξι (6) μήνες πριν από την ημερομηνία του διαγωνισμού." Η βεβαίωση μέλους του ΤΕΕ καλύπτει αυτή την απαίτηση;

 

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αναφέρεται κατηγορία έργου, τότε δεν χρειάζεται να είσαι εργολήπτης.

 

Όπως τα λες, 99% είναι μια απλή προμήθεια, κατά συνέπεια απευθύνεται σε εμπορους (οι οποίοι πρέπει να είναι γραμμένοι στο εμπορικό τμήμα του επιμελητηρίου τους).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν αναφέρεται κατηγορία έργου, τότε δεν χρειάζεται να είσαι εργολήπτης.

 

Όπως τα λες, 99% είναι μια απλή προμήθεια, κατά συνέπεια απευθύνεται σε εμπορους (οι οποίοι πρέπει να είναι γραμμένοι στο εμπορικό τμήμα του επιμελητηρίου τους).

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Πέραν της προμήθειας όμως έχει και εργασίες απεγκατάστασης του παλιού εξοπλισμού και εγκατάστασης του καινούργιου. Οπότε εγώ που δεν είμαι έμπορος και με ενδιαφέρει η εργασία μπορώ να πάρω μια προσφορά από κάποιον σχετικό έμπορο και να κατέβω στο διαγωνισμό. Αν και φαντάζομαι ότι η λογική της προκήρυξης είναι ότι ο έμπορος είναι ο άμεσα ενδιαφερόμενος και ο εγκαταστάτης είναι βοηθητικός. Αν παρολαυτά κατέβω όπως περιγράφω, η βεβαίωση ΤΕΕ λογικά καλύπτει για μένα την απαίτηση ως διαγωνιζόμενος. Βέβαια φαντάζομαι θα εκτιμηθεί κ ο έμπορος να έχει την σχετική βεβαίωση.

 

Ευχαριστώ κ πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το κόστος προμήθειας είναι μεγαλύτερο (κατά ένα ποσοστό που δεν θυμάμαι) από τις εργασίες που απαιτούνται, έχουμε προμήθεια και ζητείται πιστοποιητικό από το εμπορικό επιμελητήριο κι όχι από το ΤΕΕ που υποθέτεις εσύ.

Όπως και να έχει, το θέμα σου το συζητάμε σε μη σχετικό topic (εδώ έχει να κάνει με τα ΜΕΚ + ΜΕΕΠ μόνο) και καλό θα ήταν να μην επεκταθούμε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το 2013 εγγράφηκα για πρώτη φορά στο ΜΕΚ (Β'οικοδομικά, Β'υδραυλικά,α' Λιμενικά, Α' Ενεργ.Βιομηχανικά , Α' Οδοποιίας)  και στο ΜΕΕΠ με ατομική επιχείρηση Α2 τάξης.

Όμως λόγω οικονομικών συνθηκών , με το ΜΕΕΠ μου δεν πήρα κανένα έργο, και παράλληλα άρχισα να εργάζομαι σε άλλη τεχνική εταιρία 5ης Τάξης ,με συμφωνητικό παροχής υπηρεσίων και ΑΠΥ από το τέλος του 2013, αποχτώντας σημαντική εμπειρία σαν εργοταξιάρχης σε υδραυλικά έργα και το 2015-16 σε βιομηχανικά ενεργειακά έργα μερικών εκατομυρίων. Φυσικά για όλα αυτά οι επιβλέπουσες αρχές εκδώσαν πιστοποιητικό εμπειρίας για τα έργα όπου παίρνω εμπειρία για υδραυλικά και ενεργειακά έργα άνω του 1.000.000€

Πρίν λίγες μέρες κατέθεσα αίτηση να αναβαθμίσω το ΜΕΚ μου σε Γ΄' Τάξη Υδραυλικά και Γ' τάξη Βιομηχανικά Ενεργειακά και με ενημέρωσαν από την Δ15 ότι δεν μου αναγνωρίζουν την εμπειρία που απέχτησα όσο δούλευα στην τεχνική εταιρία 5ης τάξης γιατί τα έργα δεν ήταν στο ΜΕΕΠ, αλλά στο ΜΕΕΠ της εταιρίας.

Είναι δυνατόν να έχουν δίκιο? ποιος εργάστηκε στα έργα αυτά? Δηλαδή απαγορεύει κάποιος να έχεις ΜΕΕΠ και να δουλεύεις και σε άλλη εταιρίά? Ξέρει κανείς κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου τα είπαν.

Μάλιστα έχεις υπογράψει και Υπεύθυνη Δήλωση αποκλειστικής απασχόλησης με την εταιρεία (την Α2, την ατομική σου) που έχεις "δώσει" το ΜΕΚ και ότι θα δηλώσεις στην Υπηρεσία κάθε σχετική μεταβολή της ανωτέρω κατάστασης.

Η μόνη περίπτωση να μπορούσες να πάρεις την εμπειρία στο ΜΕΚ σου (και κατ' επέκταση στην Α2 σου) ήταν η Α2 να ήταν συνδεδεμένη ή συγγενής κατά τον κ.ν. 2190/1920 όπως αυτός ισχύει και με την προϋπόθεση να έχει συναφθεί σχετικό συμφωνητικό παροχής υπηρεσιών μεταξύ των εταιρειων. 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει συμφωνητικό παροχής υπηρεσιών μηχανικού, αλλά τι εννοείς όταν λες συνδεδεμένη ή συγγενής?

 

 Στην Υπευθυνη δηλώση εγγραφής μου στο ΜΕΕΠ δηλώσα επι λέξη:

1.Δεν είμαι βασικό στέλεχος ή υπάλληλος άλλης εργοληπτικής επιχείρησης του ΜΕΕΠ.Δεν είμαι βασικό στέλεχος ή υπάλληλος άλλης εργοληπτικής επιχείρησης του ΜΕΕΠ.

5.Αποδέχομαι την κατ' αποκλειστικότητα στελέχωση της ατομικής μου επιχείρησης.

 

Απο που προκύπτει ότι πρέπει να απασχολουμε αποκλειστικά στην Α2?

Στην 5ης τάξης δεν είμαι ούτε βασικό στέλεχος αλλά ουτε και υπάλληλος.Είμαι συνεργάτης με συμφωνητικό. Επίσης εχω εκτελέσει παρόλο που έχω ΜΕΕΠ σαν μηχανικός οικοδομικές άδειες, ενεργειακές επιθεωρήσεις, νομιμοποιήσεις αυθαιρέτων κτλ...

Δηλαδή ο νόμος με απαγορεύει να έχω δικό μου έργο (που είχα πάρει το 2013) μόλις πήρα το εργοληπτικό μου (μικρό έργο με προυπολογισμό 50.000€)  και παράλληλα εργαζόμουν και σαν βοηθός εργοταξιάρχη σε έργο 10.000.000 της 5ης τάξης εταιρίας?

 

2ον Δήλωσα Αποδέχομαι την κατ' αποκλειστικότητα στελέχωση της ατομικής μου επιχείρησης. Πράγματι δεν έχω κανένα ξένο ΜΕΚ που να δηλώνω ότι με στελεχώνει.

Edited by TopGun
Link to comment
Share on other sites

Οταν έγραψα κατ' αποκλειστική απασχόληση εννοόυσα αυτό που λες "Αποδέχομαι την κατ' αποκλειστικότητα στελέχωση της ατομικής μου επιχείρησης".

Οσο το ΜΕΚ είναι εκτός κάποιου ΜΕΕΠ τότε μπορείς να λαμβάνεις εμπειρία στο ΜΕΚ και από άλλες εταιρείες. Αλλά από τη στιγμή που το ΜΕΚ στελεχώνει κάποιο ΜΕΕΠ δηλώνεις την κατ' αποκλειστικότητα στελέχωση του ΜΕΕΠ και άρα παίρνεις εμπειρία μόνο από το ΜΕΕΠ αυτό.

Κανένας δεν σε εμποδίζει να έχεις δικό σου έργο (που είχες πάρει το 2013) μόλις πήρες το εργοληπτικό σου (μικρό έργο με προυπολογισμό 50.000€) και παράλληλα εργαζόσουν και σαν βοηθός εργοταξιάρχη σε έργο 10.000.000 της 5ης τάξης εταιρίας. Απλά δεν θα μπορείς να καρπωθείς την εμπειρία αναφορικά στην αναβάθμιση του ΜΕΚ σου.

Αυτό ισχύει εδώ και πάρα πολλά χρόνια. Υπάρχει και στην νομοθεσία. Αν βρώ και τη σχετική νομοθεσία θα την ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.