Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγκατάλειψη πολυτεχνείου, σκέψεις


lostie

Recommended Posts

Ok οι συναδελφοι εχουν δικιο ως προς τους κοπους σου.

 

Ομως ας σου πουνε και οι συναδελφοι ποσα βγαζουν, με ποσο κοπο κι αν εχουν δυσκολιες στο να τα φερουν βολτα καθε μηνα με ΤΣΜΕΔΕ, ενοικια κτλ... Επισης οσοι δεν ειναι ελευθεροι επαγγελματιες, πρεπει να πουν κι αν βρισκουν ευκολα δουλεια, οχι πανω στο αντικειμενο τους, αλλα γενικοτερα.

 

Φιλε, αν το κανεις για λογους οικονομικους, καντο!

Εγω το βλεπω ως εξης: Αν πας τωρα ΕΦΟΠ, πτυχιο μπορεις να παρεις.

Αν πας για το πτυχιο, ΕΦΟΠ δεν θα μπορεσεις να πας...

 

Και μην ακους βλακειες "χειροτερα και απο ΕΠΟΠ" κτλ κτλ. 700 θα παιρνεις αλλα στην αγορα εργασιας τα 700 δυσκολα τα παιρνεις!

 

Κανε μια ερωτηση εκει μεσα αν αλλαζει κατι -εστω και μισθολογικα- αν καποια στιγμη βαλεις και το πτυχιο. Σε ολο το δημοσιο αλλαζει. Μπορεις να πας σκουπιδιαρης και να βαλεις πτυχιο ΑΕΙ και να κανεις μεταταξη... Καρατσεκαρισμενο αυτο!

 

Στην εποχη μας φιλε, αν βρηκες "τρυπα", μπες! Αλλα μην αφησεις το πτυχιο σου!

Βασικα μην αφησεις τιποτα απο τα δυο. Μπες και μετα τελειωσε την σχολη σου.

 

Οσον αφορα τους δικους σου, αν τελειωσεις το πτυχιο και δεν εχεις δουλεια, θα μπορουν να σε συντηρουν;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ήθελα να σε είχα μπροστά μου...για να σου εξηγήσω το λάθος που θα κάνεις.

Δεν πρέπει να τα παρατήσεις, θα κάνεις υπομονή και θα θυμάσαι μετά απο χρόνια την ηλιθιότητα που σκέφτηκες να κάνεις κάποτε σαν παιδί άμυαλο και ανώριμο που ήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και καλώς σας βρήκα.

Είμαι φοιτητής επί πτυχίω, Μηχανικός Η/Υ , με ακόμα 4 μαθηματα για πτυχιο από σύνολο 65 και ετοιμο το 95% της διπλωματικής.

 

Τελείωσε με τη θητεία και τελείωσε γρήγορα με τα τέσσερα κολομαθήματα και με την διπλωματική.

Μετά κάνε ότι γουστάρεις. Μπορείς να πας στον στρατό, να πας ειδικός φρουρός ή να πας στο χωριό σου και να καλλιεργείς τη γη. 'Η να μαθαίνεις τα παιδιά του χωριού να χειρίζονται Η/Υ.

Ο ένας δρόμος σου αφαιρεί κάθε δυνατότητα να αλλάξεις πορεία. Ο άλλος δρόμος σου επιτρέπει να αλλάξεις διαδρομή όποτε εσύ θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε το πτυχίο σου.

Είναι κρίμα να πάνε χαμένοι τόσοι κόποι.

 

Απλά μην γραφτείς αμέσως στο ΤΕΕ. (συνεπάγεται αυτόματη εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ και υποχρεωτική πληρωμή ασφαλίστρων)

 

Σκέψου, δες τι θέλεις να κάνεις. Προκυρήξεις για ΕΦΟΠ, ΕΠΟΠ κλπ θα βγαίνουν συνεχώς. Το πολυτεχνείο μια φορά το βγάζεις.

 

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε και σκέψου ήρεμα ότι ακούς εδώ μέσα αλλά και από φίλους / συγγενείς κλπ.

Συμφωνώ με την οπτική που το θέτει ο CostasV, αλλά από την άλλη αν υπάρχουν τεράστια οικονομικά τότε αλλάζουν πολλά.

Αν όμως είναι κυρίως ψυχολογικό το θέμα και μπορούν οι γονείς σου να σε στηρίξουν άλλο ένα εξάμηνο τότε προχώρα και αφού τελειώσεις διαλέγεις.

Πίστεψέ με, άτομα για στρατό / αστυνομία συνέχεια θα ζητάνε και συνέχεια θα παίρνουνε. Αν σε ενδιαφέρουν τα σώματα ασφαλείας κοίτα αν μπορείς να μπεις ως αξιωματικός ή ειδικός συνεργάτης. Εκεί είσαι, ρώτα τους.

Εν τέλει ένα πτυχίο και μάλιστα από Πολυτεχνείο είναι πάντα ένα καλό εφόδιο, ότι κι αν αποφασίσεις πάρτο!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά απλά είναι η φανταρίστικη κατάθλιψη.

 

Φίλε μου, απολελέ με το καλό, ρίξε ένα ξεφάντωμα με τα φιλαράκια, για να το θέσω κομψά πάρε 1-2 τηλ σε πρώην και νυν (ταυτόχρονα αν γίνετε ακόμα καλύτερα...) και αφού τελειώσεις και με το τρελελέ, θα έχεις άλλες δυνάμεις να συνεχίσεις :D

 

Άντε καλός πολίτης και άσε την ηττοπάθεια...

Link to comment
Share on other sites

Τελειωσε το στρατό...

Παρε ενα μηνιάτικο απο τον πατερα.

Αν δε στο δωσει παρε και δανειο ακομα...

 

Πηγαινε ενα μηνα διακοπες σε 2-3 νησακια... Ερχεται και καλοκαιρι...

Μετα αρχισε το διαβασμα !!!

Link to comment
Share on other sites

εγω προσωπικα ειμαι κατα του επαγγελματικου στρατου

 

οποτε φιλαρακι ασε τα ΕΦΟΠ ΕΠΟΠ και αν θες να κανεις κατι αλλο πιασε το ΧΙΠ-ΧΟΠ

 

 

τελειωσε ομως και την σχολη

και μετα φυγε απο την ελλαδα κυριος για διεθνη καριερα!

Link to comment
Share on other sites

Όλοι κουρασμένοι αισθανόμαστε αρχηγέ, η καλύτερη συμβουλή είναι του Achille. Παρε το πτυχίο (τώρα που έφτασες στη βρύση...) και μη βιαστείς να γραφτείς στο ΤΕΕ.

(Για να συνεχίσω με τις παροιμίες: ) Μάθε τέχνη κ' άστηνε...

Όσο για το τι θα πει ο κόσμος, σημασία έχει τι θα πεις εσύ στον εαυτό σου σε καμμιά 10ετία (μπορεί και πιο πριν).

 

Μη σου πω ότι και σε σώμα ασφαλείας χρήσιμο θα σου φανεί ένα πτυχίο πολυτεχνείου. Εγώ πάντως το σκέφτομαι για αγρότης :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το σκέφτομαι για αγρότης
Αυτή την συμβουλή/σκέψη πρώτος εδώ μέσα την είχε διατυπώσει ο Rigid. Το είπα μόνο και μόνο για τα πρακτικά.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.