Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

Ναι GRTOPO, αλλά σήμερα η πλειοψηφία των τοπογραφικών και δη των εκτός σχεδιου πρέπει να είναι εξαρτημένα. Πας να συντάξεις κάτι για παράδειγμα στην αχαρακτηριστη ζώνη του Ασποπύργου και δεν ξέρεις από ΄που να φυλαχτείς. Αγωγος φ2000, Μόρνος, Ορια δουλειας, Α.Φ.Α., απαλλοτριώσεις, απαγορεύσεις δόμησης κλπ. Αυτά μπορείς να τα ελέχξεις αν δεν κάνεις εξάρτηση;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μα το ίδιο δικαιωμα είχαν και οι σχολές υπομηχανικών του 1960. Μόνο που μαζί με αυτό είχαν και σε άλλα αντικείμενα. Και οι Τοπογράφοι Μηχανικοί ΤΕ που σπούδασαν 4 χρόνια το συγκεκριμένο αντικείμενο, πάλι θα έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους υπομηχανικούς σε αυτό; Ε δεν είναι για γέλια;

Link to comment
Share on other sites

Μα το ίδιο δικαιωμα είχαν και οι σχολές υπομηχανικών του 1960. Μόνο που μαζί με αυτό είχαν και σε άλλα αντικείμενα. Και οι Τοπογράφοι Μηχανικοί ΤΕ που σπούδασαν 4 χρόνια το συγκεκριμένο αντικείμενο, πάλι θα έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους υπομηχανικούς σε αυτό; Ε δεν είναι για γέλια;

 

Μπορείς να μας πεις ποια διαφορά σε επαγγελματικά δικαιώματα πρέπει να έχει ένας τοπογράφος ΤΕ με ένα τοπογράφο ΠΕ?

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω ότι αφορα εξαρτημενα στο κρατικο σύστημα αναφοράς έγσα 87, και όχι γενικά κάθε σύστημα. Άρα ουσιαστικά αφορά δασαρχείο και Κτηματολόγιο. Το μόνο καλο της γνωμοδότησης είναι ότι αναφέρει πως πρέπει να βγει Π.Δ με τα δικαιώματα των τεχνολογων. Κατα τα αλλα είναι εντελώς αόριστη μιας και εξισώνει όλες τις σχολές των ΤΕΙ λόγω έλλειψης θεσμοθετημένων Ε.Δ.

Αντε ρε Διαμαντοπουλου τόσο πολυ φοβάσαι το ΤΕΕ και δεν βγάζεις προς ψήφιση το Π.Δ. που θα λύσει τα προβλήματα μια για πάντα;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας πεις ποια διαφορά σε επαγγελματικά δικαιώματα πρέπει να έχει ένας τοπογράφος ΤΕ με ένα τοπογράφο ΠΕ?

 

Στα μελετητικά για δημόσιες μελέτες....

 

Το μόνο καλο της γνωμοδότησης είναι ότι αναφέρει πως πρέπει να βγει Π.Δ με τα δικαιώματα των τεχνολογων. Κατα τα αλλα είναι εντελώς αόριστη μιας και εξισώνει όλες τις σχολές των ΤΕΙ λόγω έλλειψης θεσμοθετημένων Ε.Δ.

 

Διάβασες την απόφαση;;;

 

Φίλε μου, αν διαπίστωσες η γνωμοδότηση αναφέρει ότι δεν έχουν δικαίωμα υπογραφής ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΩΝ τοπογραφικών ΚΑΙ ΜΟΝΟ!. ΔΕΝ τους κόβει το δικαίωμα στη σύνταξη ΜΗ εξαρτημένων τοπογραφικών..... Απλά μια εξειδικευμένη κατηγορία που αποτελεί το 20% (ίσως και πολύ λέω) των τοπογραφικών που γίνονται καθημερινά.

 

Δυστυχώς είναι πολύ πανω από το 20%... νομίζω ότι είναι το ανάποδο... 80-20.. Επειδή όμως δεν εχω δει την απόφαση αφορα εξαρτημένα;; απότι θυμάμαι ο καυγάς γινόταν για την εξάρτηση με ΜΕΤ όχι για την εξάρτηση από υφιστάμενο Δίκτυο

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, αν διαπίστωσες η γνωμοδότηση αναφέρει ότι δεν έχουν δικαίωμα υπογραφής ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΩΝ τοπογραφικών ΚΑΙ ΜΟΝΟ!. ΔΕΝ τους κόβει το δικαίωμα στη σύνταξη ΜΗ εξαρτημένων τοπογραφικών..... Απλά μια εξειδικευμένη κατηγορία που αποτελεί το 20% (ίσως και πολύ λέω) των τοπογραφικών που γίνονται καθημερινά.

 

Κουτσός τοπογράφος δηλαδή...κ δεν μας υποβιβάζετε σε τεχνικούς ΙΕΚ...να κρατάμε μόνο την σταδία κ να κάνουμε καφέδες στους ΠΕ..ειλικρινά προτειμάτε να σας τρώνε την δουλειά οι Πολιτικοί Μηχανικοί που είναι κ πολλαπλάσιοι απο εσάς και δεν κοιτάτε το συναδελφικό συμφέρον...

 

Τέλος, ή είσαι τοπογράφος και κανεις τοπογραφικά (εξαρτημένα και μη) ή δεν είσαι....

 

GRTOPO δεν αναφέρομαι προσωπικά,εννοώ γενικά τους ΑΤΜ.Προς αποφυγή παρεξήγησης.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, ο GRTOPO δεν είναι ο εκδότης της απόφασης, με λάθος άνθρωπο τα έχετε βάλει! Και ήδη έχει τονίσει πως είναι άδικο προς του Τοπογράφους ΤΕ να μην έχουν τα δικαιώματα τα οποία αναφέρετε. Αλλά όπως και να το κάνουμε μια πρόθεση αποσαφήνισης των δικαιωμάτων της κάθε ειδικότητας που αφορά άμεσα εμάς τους τοπογράφους, δεν μπορεί να μας αφήνει αδιάφορους και να μην την επικροτούμε!

Τώρα όσον αφορα τον σαφή διαχωρισμό ΕΔ ανά ειδικότητα, δεν νομίζω πως έχει διαφωνήσει ποτέ κανείς σε αυτό το forum στις σελίδες επί σελίδων συζητήσεις που έχουν γίνει!! Οπότε γιατί τόση ένταση μεταξύ μας???

Link to comment
Share on other sites

Στα μελετητικά για δημόσιες μελέτες....

 

Επειδή όμως τις μελέτες τις κάνουν κυρίως μελετητικές εταιρίες στην ουσία ζητάς να έχετε τα ίδια δικαιώματα πράγμα που εγώ το θεωρώ άδικο για τους τοπογράφους ΠΕ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν έχω καταλάβει τόσο καιρό γιατί οι απόφοιτοι των ΤΕΙ Υγείας και πρόνοιας δεν έχουν απαιτήσει τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα με τους γιατρούς.

Εμπρός λοιπόν ξεκινήστε κόντρα στην συντεχνία των μαιευτήρων.

Τα παιδιά σας να τα φέρνουν στον κόσμο απόφοιτοι ΤΕΙ μαιευτικής δεν είναι τίποτα σπουδαίο μια γέννα παλιότερα είχαμε την κυρά μας την μαμή, τώρα ας έχουμε μαιευτήρες τ.ε.

Αφού τις περισσότερες μικροβιολογικές εξετάσεις τις κάνει ο αναλυτής τι χρειάζονται οι γιατροί μικροβιολόγοι, οι γιατροί ακτινολόγοι, οι οδοντίατροι.

Τι χρειάζονται οι φαρμακοποιοί, αφού υπάρχει σχολή ΤΕΙ με παρόμοιο πρόγραμμα σπουδών? Δεν άκουσα ποτέ τους συναδέλφους σας να επιτίθενται στον Ιατρικό σύλλογο, γιατί απλά είναι σοβαροί, και ξέρουν τα όρια τους.

Μήπως ήταν πρώτη επιλογή τα ΤΕΙ , επειδή δεν ικανοποίησε το πρόγραμμα σπουδών του ΕΜΠ?

Ας πούμε μια φορά τα πράγματα με το όνομα τους, όσοι δεν περνούν ιατρικές σχολές, και πολυτεχνικές σχολές πηγαίνουν στα αντίστοιχα τμήματα των ΤΕΙ. Τώρα αν το σύστημα αξιολόγησης είναι άδικο, όλοι με το άδικο αυτό σύστημα δώσαμε εξετάσεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.