Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση περί επ. δικαιωμάτων με αφορμή την γνωμ. ΝΣΚ


Recommended Posts

O Φερνάντο Σάντος λέει ότι στην Ελλάδα ασχολούμαστε περισσότερο με τα παρελκόμενα της μπάλας και ότι άσχετο μπορεί να την περιβάλλει εκτός από την ίδια την μπάλα. Αυτό φαίνεται ΚΑΙ σε αυτό το thread...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

konst, βγες πρωτα απο την σχολη, δουλεψε πανω στο αντικειμενο σου και μετα κρινε αν εισαι καλυτερος η οχι. και γω μονο οταν δουλεψα καταλαβα αν ειμαι καλη η οχι. Οσο για το γκρινιαρηδες, ηδη είσαι φοιτητής και γκρινιάζεις.

 

stayros, τυχαίνει να ξέρω ελληνικά, όπως και τυχαίνει να ξέρω πως εννοείς εσύ την λέξη συντεχνία όταν την αναφέρεις για το ΤΕΕ. Να δέχεσαι και κριτική, δε κάνει κακό. Ξέρω, ο εγωισμός είναι σπουδαίο πραγμα, και αμά λαβωθεί δε το αντέχει κανείς.

 

fraar και λοιποί, ωραία, όσο εσύ και όλοι οι άλλοι αποκαλείτε το σωματείο στο οποίο είμαι μέλος "παράγκα", συντεχνία" κτλ, άλλο τόσο και γω θα σας αποκαλώ γκρινιάρηδες και κλαψιάρηδες. μιλημένα, εξηγημένα. οκ? μη ζητάτε να μην σας αποκαλώ έτσι, εσείς δε σέβεστε τους κανόνες συμμετοχής που το λέει ρητά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που προτείνουν οι συνάδελφοι των ΤΕΙ δεν πρόκειται να γίνει .

Γιατί ?

Ζητάνε π.χ οι Μηχανολόγοι του ΤΕΙ τα δικαιώματα να υπογράφουν μόνο για τα Μηχανολογικά αυτά που υπογράφουν όσοι βγαίνουν από τα Πολυτεχνεία.

 

Το ίδιο οι Ηλεκτρολόγοι στα Ηλεκτρολογικά .

Το ίδιο οι Τοπογράφοι στα Τοπογραφικά .

Το ίδιο οι Έργων υποδομής στα Δομικά .

Και ούτω καθεξής .

Επί της ουσίας τι θα γίνει ?

Το αποτέλεσμα θα είναι την πλήρη παράκαμψη των συναδέλφων των Πολυτεχνείων διότι οι συνάδελφοι μας των ΤΕΙ θα μπορούν με συνεργασίες και ρίχνοντας τις τιμές τους μεταξύ τους να παρακάμψουν το Πολυτεχνείο .

Και αυτό θα γίνει μόνο όταν και αν που σύντομα δεν βλέπω να τους δώσουν τα ΕΔ του κάθε τομέα τους ανάλογη αυτών των Πολυτεχνείων .

 

Με απλά λόγια αντί να κλείσουν τα ΤΕΙ θα καταδικάσουν τα ΑΕΙ .

 

Σήμερα το Κράτος μας τους δίνει αυτά τα ΕΔ στα ΤΕΙ αλλά αυτοί δεν τα αποδέχονται .

Με ποιο τρόπο ? Μα φυσικά με τις Κατατακτήριες Εξετάσεις .

Απαιτούνται λοιπόν θυσίες οι οποίες δεν γίνονται από την πλευρά τους .

Μα θα μας πούνε μα εμείς δεν μας αφορά αυτό αλλά μόνο εκείνο .

Αυτά είναι δικαιολογίες .Διότι και οι συνάδελφοι τους των ΑΕΙ θα πούνε ότι εμείς αφιερώσαμε πολύ περισσότερο χρόνο από αυτούς .

Εάν λοιπόν θέλουν ΕΔ να δώσουν Κατατακτήριες .

Αλλά αυτό που σκέφτονται καλύτερα να το ξεχάσουν διότι κανένας δεν θα παρακάμψει το Πολυτεχνείο .Δεν θέλουν κατατακτήριες εξετάσεις τότε ας χάνουν το χρόνο τους στα δικαστήρια για αποφάσεις που ποτέ δεν θα δικαιωθούν .Κανένας δεν μπορεί να βγάλει απόφαση δικαίου για την μειοψηφία καταδικάζοντας την πλειοψηφία .

 

Αυτή είναι και η αλήθεια .

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το ΝΣΚ αποφασισε ετσι δεν σημαινει κ πολλα.Απλη γνωμοδοτηση ειναι κ οχι επιβολη νομοθεσιας.

 

Για κοινωνικους λογους ειναι σιγουρο οτι θα επιτραπει να υπογραφουν ολοι τα παντα, να ειστε σιγουροι, εστω κ με πλαγιο τροπο.

 

Αυτο που θα πρεπει να γινει για τους κανονες της ανταγωιστικοτητας ειναι να αναγνωριστει το παραπανω ετος σπουδων των ΠΕ σε MASTER κ να φανε ακυρο οι ΤΕ για master απο δημοσια πανεπιστημια ΠΕ, ας το κανουν μονο στα ΤΕΙ, ετσι ωστε να αποκτησει αξια το επιπλεον ετος των ΠΕ.

 

Επιχειρηματα του στυλ οι τε ειναι πιο χαμηλομισθοι ΔΕΝ ισχυουν σε μια ελευθερη αγορα υπηρεσιων.Αν δεν αρεσει σε καποιον, τοτε ας χαμηλωσει τις απαιτησεις του να γινει πιο ανταγωνιστικος.Δεν τα λεω εγω, τα λενε οι κανονες της αγορας.Δεν θα ξεσπαμε στους τε επειδη οι κανονες της αγορας ειναι σκληροι.

 

Κ υπενθυμιζω οτι οι τε ειναι τα κοροιδα που τοσα χρονια συντηρουσαν τη γ*****η παραμεθωριο της χωρας, επομενως το κρατος πρεπει να ανταποδωσει με καποιο τροπο την προσφορα τους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που [...]

 

επειδή διακρίνω μια τάση να το ευχαριστιέσαι...

Το τί θα γίνει, θα το δείξει ο καιρός κι όχι εσύ

για το αποτέλεσμα των ενεργειών μας, που δεν τις ξέρεις, κράτα μικρό καλάθι γιατί ρόδα είναι και γυρίζει...

Μιλάς για συνεργασίες ώστε να ρίξουν τις τιμές τους. Αυτό που γίνεται τώρα που ένας παζαρεύει για όλες τις δουλειές στερώντας το ψωμάκι σε άλλους συναδέλφους , τί λές ? ή μήπως δεν ισχύει ? γιατί να μην έχει δουλειά για όλους μόνο να δουλεύουν συγκεκριμένες ειδικότητες ? ή είναι όλοι ευσυνείδητοι και κάνει ο καθένας την δουλειά του.

 

Ε.Δ. μέσω κατατακτηρίων, με τη σημερινή μορφή ??? αυτές είχαν βγει όταν οι σχολές ήταν 2-3 χρόνια ώστε να συνεχίσουν σε 3βάθμιο ίδρυμα. Τώρα που έχει αλλάξει το καθεστώς, σπουδάζει 4 χρόνια σε 3βάθμιο ίδρυμα θα δώσει εξετάσεις για να μπει στο 2 έτος της ίδιας βαθμίδας ??? Πόσο άρρωστο μυαλό έχεις και τί έχει μέσα το κεφάλι σου ??? Ας εκσυγχρονίζανε το καθεστώς αντίστοιχα για να το συζητούσαμε....

Το κράτος δεν έχει δώσει κανένα δικαίωμα μέχρι στιγμής αφού από το '83 έχει αφήσει τους αποφοίτους χωρίς επ. κατοχύρωση.

 

Τέλος, επειδή νομίζεις ότι είσαι κι έξυπνος, οι νόμοι γίνονται για να διασφαλίζουν το δίκαιο σε όλους τους πολίτες, πλειοψηφίες-μειοψηφίες. Η δικαιοσύνη δεν κοιτάει ποσότητες. Οταν κάτι είναι στραβό έχει την υποχρέωση να το διορθώσει ασχέτως εάν κάποιοι ξεβολεύονται. Και προπάντων δεν κοιτάει ποιός είναι ο ισχυρός και ποιός όχι, τους αντιμετωπίζει όλους το ίδιο.

 

Άρα η αλήθεια δεν είναι αυτή που ευαγγελίζεσαι, ούτε αυτή που ονειρεύεσαι να μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θα πρεπει να γινει για τους κανονες της ανταγωιστικοτητας ειναι να αναγνωριστει το παραπανω ετος σπουδων των ΠΕ σε MASTER κ να φανε ακυρο οι ΤΕ για master απο δημοσια πανεπιστημια ΠΕ, ας το κανουν μονο στα ΤΕΙ, ετσι ωστε να αποκτησει αξια το επιπλεον ετος των ΠΕ.

 

Θα πέσουν να σε φάνε με αυτό. Να μπαίνουν οι απόφοιτοι ΤΕΙ μόνο σε μαστερ των ΤΕΙ?

 

Επιχειρηματα του στυλ οι τε ειναι πιο χαμηλομισθοι ΔΕΝ ισχυουν σε μια ελευθερη αγορα υπηρεσιων.Αν δεν αρεσει σε καποιον, τοτε ας χαμηλωσει τις απαιτησεις του να γινει πιο ανταγωνιστικος.Δεν τα λεω εγω, τα λενε οι κανονες της αγορας.Δεν θα ξεσπαμε στους τε επειδη οι κανονες της αγορας ειναι σκληροι.

 

Πως μπορώ εγώ, με ΤΣΜΕΔΕ και λοιπά, να ανταγωνιστώ των απόφοιτο ΤΕΙ? Να ζητήσω μόνο να μου πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ? Μόνο τις βενζίνες? Άντε και το πρωινό φραπέ μου?

 

Η αγορά κανονίζεται βάσει του νόμου προσφοράς-ζήτησης. Ο εργοδότης παίρνει τον φθηνότερο. Άρα εγώ θα αρκεστώ μια ζωή στην ανεργία, συναδελφε?

 

Κ υπενθυμιζω οτι οι τε ειναι τα κοροιδα που τοσα χρονια συντηρουσαν τη γαμημενη παραμεθωριο της χωρας, επομενως το κρατος πρεπει να ανταποδωσει με καποιο τροπο την προσφορα τους.

 

Και γω σε παραμεθώριο περιοχή σπουδάσα (Ξάνθη), αλλά δεν είδα καμμιά επιδότηση απο το κράτος επειδή συντήρησα με τα λεφτά του πατέρα μου καμμιά 100αριά άτομα στην Ξάνθη.

Link to comment
Share on other sites

1.

 

Πως μπορώ εγώ, με ΤΣΜΕΔΕ και λοιπά, να ανταγωνιστώ των απόφοιτο ΤΕΙ? Να ζητήσω μόνο να μου πληρώνουν το ΤΣΜΕΔΕ? Μόνο τις βενζίνες? Άντε και το πρωινό φραπέ μου?

 

2.

Και γω σε παραμεθώριο περιοχή σπουδάσα (Ξάνθη), αλλά δεν είδα καμμιά επιδότηση απο το κράτος επειδή συντήρησα με τα λεφτά του πατέρα μου καμμιά 100αριά άτομα στην Ξάνθη.

 

1.και οι τε εχουν ταμειο, κ μαλιστα χειροτερο κ πιο ακριβο απο το δικο μας οταν δουλευουν με δελτιο, κ το ονομα του ΤΕΒΕ!!!

 

2.εσυ δεν εχεις το προβλημα που εχουν αυτοι, επομενως αυτοι ειναι κοροιδς που συνΤηρησαν την παραμεθωριο, αυτο λεω

Link to comment
Share on other sites

Εάν δέχονταν την εγγραφή στο ΤΕΕ και ΤΣΜΕΔΕ όλοι θα είχαμε τα ίδια πάγια. Αλλά δεν το δέχτηκαν.

Τέσπα, εάν θέλουν να βάλουν μία τάξη στο χάλι, μπορούν.

Λύσεις υπάρχουν και ίσως βρεθεί και η χρυσή τομή που θα ικανοποιεί. Αλλά με την σημερινή μορφή δεν νομίζω ότι μπορεί να συνεχιστεί...

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν εχεις το προβλημα που εχουν αυτοι, επομενως αυτοι ειναι κοροιδς που συνΤηρησαν την παραμεθωριο, αυτο λεω

 

Και εγώ έχω πρόβλημα, δε κάνω απόσβεση τα λέφτα που έχωσα στην παραμεθώριο, λόγω ανεργίας. Μόνο που εγώ δε ρίχνω τις ευθύνες σε κανέναν άλλον παρά εμένα για την ανεργία μου. Οποτε όλα αυτά περί παραμεθώριο κτλ είναι άστοχο επιχείρημα. Αν το πας έτσι, και άλλες πολυτεχνικές σχολές είναι σε παραμεθώριο (π.χ. Σάμος, Χίος κτλ) αλλά δεν έχουν ΕΔ, τι να πουν αυτοί: σπουδάσαμε Σάμο, δωστε μας ΕΔ?

Link to comment
Share on other sites

σπουδάσαμε Σάμο, δωστε μας ΕΔ?

 

Κατα τη γνωμη μου ΝΑΙ, ετσι ειναι, σπουδασαμε σαμο, δωστε μας ΕΔ.

 

Αυτη η απατη-σταχτη στα ματια για να πηγαινει ο κοσμος να γεμιζει τις αχρηστες σχολες της παραμεθωριοιυ πρεπει επιτελους να σταματησει.

 

Δεν μπορεις να πετας στο δρομο κυριε κρατος αυτους που σε κρατησαν ζωντανο, ταιζοντας τους κουτοχορτο για να πανε να σε κρατησουν, κ σημερα να σε χαλαει η φατσα τους.Αυτο δεν ειναι κρατος, χρειαζομαστε μαφια ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ. Εκει θα καταληξουμε κ θα το δεις, οταν το κρατος ειναι αναξιοπιστο, εκει ειναι που ευνοειται η αναπτυξη της μαφιας......

 

ΚΑΝΕΝΑΣ απο αυτους δεν θα πηγαινε αν τους το ξεκαθαριζαν απο την αρχη, πιστεψε με...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.