Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κωδικοί αριθμοί πινάκων Μ.Σ.Κ.Κ.


Recommended Posts

Θα παρακαλούσα αν ξέρει κάποιος να μου πεί τους κωδικούς Μ.Σ.Κ.Κ. για αρχιτεκτονικές και τοπογραφικές μελέτες που συμπληρώνουμε στο Ε3.

Link to comment
Share on other sites

Αφού φορολογούμαστε έσοδα - έξοδα δεν έχουν νόημα οι συντελεστές. Για τα αρχιτεκτονικα είναι 38% και για τοπογραφικό ειναι 17%

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν πρέπει να ασχοληθείτε με συντελεστές πλέον, δεν έχω παρακολουθήσει το ζήτημα του "αυτοελέγχου" και πως αυτός γίνεται, καθώς δεν σκοπεύω να κάνω. Απλά μου δημιουργείται μια απορία:

Για τις "τακτοποιήσεις" του 3843, τι συντελεστή θα βάλετε;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα ερώτηση. Στις οδηγίες για τη συμπλήρωση του Ε3 γράφει:

 

"Στήλη "Κωδικός αριθ. πινάκων Μ.Σ.Κ.Κ.": Γράψτε τον κωδικό αριθμό του ΜΣΚΚ που προβλέπεται για τη συγκεκριμένη δραστηριότητα, όπως αυτός αναφέρεται στο σχετικό πίνακα συντελεστών καθαρού κέρδους. Αν για τη συγκεκριμένη δραστηριότητά σας ή συναφή ή συγγενή μ' αυτή δεν προβλέπεται ΜΣΚΚ, συμπληρώστε την όγδοη (8η) γραμμή του υποπίνακα (Κωδικοί 339, 340 και 341)."

 

Αν κρίνουμε ότι οι αρχιτεκτονικές μελέτες είναι συναφής δραστηριότητα τότε βάζουμε 38. Αυτό σκοπευω να κάνω. Άλλη γνώμη?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνουμε ότι οι αρχιτεκτονικές μελέτες είναι συναφής δραστηριότητα τότε βάζουμε 38. Αυτό σκοπευω να κάνω. Άλλη γνώμη?

 

Εκεί κλίνω κι εγώ αναγκαστικά, αλλά θα βγουν οι οικονομολόγοι και θα μας πουν ότι η υπογραφή της Τ.Ε. για μια "τακτοποίηση" δεν αποτέλει "τεχνικό έργο". Και θα έχουν μάλλον και δίκιο αυτή τη φορά. Άλλη ερώτηση: Όσοι κάνετε εκτιμήσεις ακινήτων (που διαπιστωμένα ποτέ δεν υπήρξε Σ.Κ.Κ.) τι θα βάλετε;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να μάθω τους κωδικούς Μ.Σ.Κ.Κ. που μπαίνουν στα 302 και 308 για συντελεστη αρχιτεκτονικών μελετών 38% και τοπογραφικών 17%.

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΝΤΥΠΟΥ Ε3

 

Όσοι τηρούν βιβλία Β’ κατηγορίας είτε θελήσουν να υπαχθούν στις διατάξεις του αυτοελέγχου του ν. 3296/04 είτε όχι, υποχρεούνται να συμπληρώσουν στον υποπίνακα στ’ τις στήλες «κωδ.αριθ. πινάκων Μ.Σ.Κ.Κ.», «ακαθάριστα έσοδα» και «συντελεστής καθαρού κέρδους», δηλαδή τα ακαθάριστα έσοδά τους ανά Μ.Σ.Κ.Κ.

Link to comment
Share on other sites

Εκεί κλίνω κι εγώ αναγκαστικά, αλλά θα βγουν οι οικονομολόγοι και θα μας πουν ότι η υπογραφή της Τ.Ε. για μια "τακτοποίηση" δεν αποτέλει "τεχνικό έργο". Και θα έχουν μάλλον και δίκιο αυτή τη φορά.

ενδιαφέρουσα προσέγγιση όμως τότε γιατί γίνονται κρατήσεις υπερ ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ; :)

θεωρώ πως αντιμετωπίζεται η διαδικασία ως νομιμοποίηση

άρα έχει τον συντελεστή των αρχιτεκτονικών

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωριζει κανεις να απαντησει για τους κωδικους ΜΣΚΚ? Υπαρχουν ή συμπληρωνουμε την 8η γραμμη του υποπινακα??

Αναφορικα με τις τακτοποιησεις και γω θεωρω οτι συγκαταλεγονται στα αρχιτεκτονικα, με 38%.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.