Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κωδικοί αριθμοί πινάκων Μ.Σ.Κ.Κ.


Recommended Posts

Αναφορικα με τις τακτοποιησεις και γω θεωρω οτι συγκαταλεγονται στα αρχιτεκτονικα, με 38%.

 

 

Το θέμα είναι τι θα θεωρήσει ο έφορος...

Στα έσοδα από εκτιμήσεις τι συντελεστή θα βάλουμε που είναι βέβαιο ότι δεν υπάρχει (ξαναρωτώ);

Link to comment
Share on other sites

1. ο έφορος αν ακούσει αμοιβή ρυθμισης=αμοιβή νομιμοποίησης=αρχιτεκτονικά ειναι υπερκαλυμμένος

 

2. όταν δεν υπάρχει συντελεστής τότε ειναι 100% (αν και δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα)

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν υπάρχει συντελεστής εφαρμόζεται ο μέσος όρος των συντελεστών της κατηγορίας στην οποία ανήκει η δραστηριότητα.

Link to comment
Share on other sites

Οταν δεν υπάρχει συντελεστής εφαρμόζεται ο μέσος όρος των συντελεστών της κατηγορίας στην οποία ανήκει η δραστηριότητα.

 

 

47,75% δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Σε συνέχεια του προηγούμνου post μου:

Συνάδελφος μου είπε ότι οι κωδικοί 302,308 κ.λ.π. (ανάλογα με το από πόσες κατηγορίες μελετών έχει εισόδημα ο κάθένας) μένουν ειδικά για τους μηχανικούς κενά. Αρκεί δηλαδή η συμπλήρωση των συντελεστών καθαρού κέρδους στα πεδία 359,360 κ.λ.π..

Ειναι όντως έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνεις τους κωδικούς 304, 310, 316 κλπ με τα ακαθάριστα έσοδα και τους 359, 360, 361 κλπ με τους αντίστοιχους συντελεστές. Δεν συμπληρώνεις τη στήλη των καθαρών κερδών, πρόσεξε το αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

leo_zen, τους ΜΣΚΚ μπορείς να τους βρεις εδώ:

http://www.taxheaven.gr/pages/codes

 

Π.χ. για μελέτη/επίβλεψη ΗΜ (αυτό που αφορά εμένα) είναι ο Α/Α 985. Ο ΜΣΚΚ όμως ποιός είναι? Και το σημαντικότερο, τόσα χρόνια το συμπλήρωνα στο 304 του Ε3 για τον εξωλογιστικό. Είναι σωστό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.