Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

Γενικά θα ήταν καλό, άμα είχε κάποιος ένα συμπληρωμένο υπόδειγμα να το ανεβάσει.

 

Ναι αυτό θα ήταν πολύ καλό...

Μου ήρθε το εκκαθαριστικό (αναφέροντας ως συνήθως, ότι πρέπει να προσκομίσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά στην ΔΟΥ για έλεγχο) και το θέμα είναι ότι θα πρέπει να πάω και την αναμόρφωση συμπληρωμένη; Γιατί ειπώθηκε ότι η υποβολής της θα γίνει ηλεκτρονικά τον Ιούνιο. Έστω ότι την πάω, θα πρέπει να είναι και υπογεγραμμένη από λογιστή;

 

Μάλλον θα κάνω τον χαζό, δεν θα πάω τίποτα παραπάνω απ'ότι πήγαινα κάθε χρονιά και θα δω τι θα γίνει...

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση της λογιστικής αναμόρφωσης είναι ανάμεσα στα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίστε ? Θα σας ζητήσουν τις βεβαιώσεις των παρακρατημένων φόρων, αποδεικτικά για δαπάνες στο Ε1 πχ τόκοι δανέιων, ασφαλιστικές εισφορές, δωρεές, ιατρικές δαπάνες......

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εννοούσα τη συμπλήρωση αυτού που αναφέρει ο συνάδελφος πιο πάνω.

http://www.forin.gr/files/file?i_file=397

Σε αυτή την κατάσταση τι βάζουμε ως κωδικό, και όλα τα άλλα.

Link to comment
Share on other sites

Η κατάσταση της λογιστικής αναμόρφωσης είναι ανάμεσα στα δικαιολογητικά που πρέπει να προσκομίστε ?

 

Και εγώ αυτό ρωτάω Σωτήρη, δεν ξέρω, τα δικαιολογητικά που λες είναι αυτά που πάμε κάθε χρόνο ως συνήθως, το θέμα είναι μήπως ζητήσουν να "δικαιολογήσουμε" και ποσά που μπήκαν στο Ε3, όπως αυτό της λογιστικής αναμόρφωσης. Είδωμεν...:?:

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι μήπως ζητήσουν να "δικαιολογήσουμε" και ποσά που μπήκαν στο Ε3, όπως αυτό της λογιστικής αναμόρφωσης. Είδωμεν...:?:

 

Δε γίνεται να απαιτείται και η κατάσταση αυτή. Σήμερα έλαβα το εκκαθαριστικό μου και ζητάει (όπως πάντα) να υποβάλλω τα δικαιολογητικά στη ΔΟΥ άμεσα. Η υποβολή των καταστάσεων "λογιστικής αναμόρφωσης" όμως δεν έχει ξεκινήσει καν. Συνεπώς είναι θέμα που δε συνδέεται. Θα τους πάω τη Δευτέρα τα Ε1, Ε2, Ε3, τα ΦΕΜ και τις βεβαιώσεις όπως πάντα, και απλά επιπλέον φέτος τις αποδείξεις καταναλωτικών δαπανών για το αφορολόγητο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ρωτάω Σωτήρη, δεν ξέρω, τα δικαιολογητικά που λες είναι αυτά που πάμε κάθε χρόνο ως συνήθως, το θέμα είναι μήπως ζητήσουν να "δικαιολογήσουμε" και ποσά που μπήκαν στο Ε3, όπως αυτό της λογιστικής αναμόρφωσης. Είδωμεν...:?:

 

 

 

Τίποτε δεν θα "είδωμεν". Η κατάσταση της λογιστικής αναμορφώσεως δεν είναι στα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την επιστροφή του φόρου εισοδήματος.

Link to comment
Share on other sites

Τίποτε δεν θα "είδωμεν". Η κατάσταση της λογιστικής αναμορφώσεως δεν είναι στα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την επιστροφή του φόρου εισοδήματος.

 

Χαίρομαι που το ακούω...

 

και απλά επιπλέον φέτος τις αποδείξεις καταναλωτικών δαπανών για το αφορολόγητο.

 

Καλά, δεν έχει ειπωθεί ότι αυτές τις κρατάμε για 5 χρόνια στο σπίτι μας (αν έχει υποβληθεί ηλεκτρονικά η δήλωση);.

Σκοπεύεις να τις πας;

Πέρσι θυμάμαι, είχα πάει τις αποδείξεις που δικαιολογούνταν για διάφορες δαπάνες, αλλά αυτό ήταν άλλο θέμα.

Τώρα νομίζω ότι χρειάζεται να δηλωθεί και ο αριθμός και το άθροισμα των αποδείξεων, αλλά αυτό νομίζω ότι ίσχυε αν δεν γινόταν ηλεκτρονική υποβολή.

Αν χρειάζονται και αυτές θα πρέπει να κάτσω να τις ξαναμετρήσω, γιατί το άθροισμα το έβγαλα, αλλά όχι και τον αριθμός τους.

----------

Συνεχίζοντας την προηγούμενη σκέψη μου, διαβάζω ότι...

 

"Σε περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής των φορολογικών δηλώσεων, οι αποδείξεις φυλάσσονται από τους φορολογούμενους μαζί με τα λοιπά δικαιολογητικά, για να προσκομιστούν στην Δ.Ο.Υ., όταν ζητηθούν.

 

Αμέσως μετά τη λήξη της προθεσμίας παραλαβής των δηλώσεων, θα επιλέγεται μηνιαίως δείγμα ελέγχου, με σχετική οδηγία που θα δοθεί και θα διενεργηθεί οπωσδήποτε δειγματοληπτικός έλεγχος, για να διαπιστωθεί η ύπαρξη των αποδείξεων και η ακριβής δήλωσή τους."

 

Άρα αυτά που μας ζητάνε τώρα είναι τα δικαιολογητικά που αναφέρει ο Σωτήρης, που είναι και τα τυπικά κάθε χρονιάς και δεν είναι οι αποδείξεις.

 

Σωτήρη έχεις και σε αυτό ξεκάθαρη άποψη-απάντηση ή να ξαναγράψω "είδωμεν":D

Link to comment
Share on other sites

Σκοπεύεις να τις πας;

 

Δεν ξέρω τι έχουν αποφασίσει (έχουν αλλάξει 100 φορές οδηγία για το καθετί), αλλά η τελευταία πληροφορία που είχα, είναι ότι οι αποδείξεις έπρεπε να προσκομιστούν, απλά ορισμένες ΔΟΥ έκαναν τα δικά τους παρακούοντας τις εγκυκλίους γιατί δεν είχαν χώρο και τις έδιναν πίσω στους πολίτες για να τις κρατήσουν μέχρι και αν ελεγχθούν. Έχω μπουχτίσει ειλικρινά με τις απίστευτες γελοιότητες του υπουργείου οικονομικών. Έχουμε και άλλες δουλειές επιτέλους να ασχοληθούμε. Τις αποδείξεις θα τις πάω μαζί και αν τις θέλουν έχει καλώς. Αν δεν τις θέλουν κατά πάσα πιθανότητα "έχασαν" γιατί ήδη πάνω από τις μισές σχεδόν δε διακρίνεται τι γράφουν. Σε 1-2 χρόνια που θα αποφασίσουν ότι θέλουν να τις ελέγξουν ας τολμήσουν να μου πουν γιατί δε διαβάζονται! Θα μας γράψουν εφημερίδες...

Οι αποδείξεις ξεθωριάζουν σε χρόνο λίγων μηνών. Ή τώρα θα τις ελέγξουν, ή ποτέ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.