Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φορολογική αναμόρφωση - λογιστικές διαφορές


Recommended Posts

O πίνακας Ι στο έντυπο Ε3 είναι σχετικός με τον αυτοέλεγχο. Οι πάσης φύσεως δαπάνες που είναι καταχωρημένες στο βιβλίο ΕΣ-ΕΞ θα αναγραφούν στον κωδ. 112 .Εδώ χρειάζεται προσοχή. Στον αυτοέλεγχο θα περάσουν όλες οι δαπάνες και όχι οι δαπάνες μειωμένες κατά το ποσό της λογιστικής αναμόρφωσης. Επίσης στην περίπτωση του αυτοελέγχου (προκειμένου αυτός να είναι έγκυρος) στις δαπάνες θα συνυπολογισθούν και οι αποσβέσεις των παγίων στοιχείων (αν υφίστανται) για τις οποίες αποσβέσεις δεν υπάρχει υποχρέωση εμφάνισής του στους υποπίνακες του πίνακα ΣΤ (με την παρεπόμενη ποινή της απώλειάς τους για το μέλλον).

Link to comment
Share on other sites

SOTHRIS ευχαριστώ για την απάντηση η οποία σίγουρα θα χρησιμεύσει σε πολλούς από εμάς, αλλά δεν αναφερόμουν στον Πίνακα Ι του Ε3, αλλά στους Πίνακες που περιέχονται στο "πρότυπο".

Παραθέτω ξανά εδώ το link για ευκολία:

http://www.forin.gr/files/file?i_file=397

Link to comment
Share on other sites

Υποβολή με ηλεκτρονικό τρόπο από 01-06 έως 30-06. Την σχετική κατάσταση (εις) την συμπληρώνουν και την υποβάλουν όλοι οι επαγγελματίες (φυσικά και νομικά πρόσωπα ). Ο καθένας συμπληρώνει ότι τον αφορά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ κάποιες απορίες σχετικά με την συμπλήρωση της κατάστασης αλλά πρώτα πρώτα χρειάζεται λογιστής για να γίνει η υποβολή ή μπορεί να την κάνει και ο επιχειρηματίας;

Κάτι μου είπε ο λογιστής της εταιρίας μου και με άγχωσε λίγο.

Θα ανοίξει η δυνατότητα από το taxis την 1/6 δηλαδή;

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι βρήκαν ωραίο τέχνασμα να μη γίνει καμία εκκαθάριση δήλωσης πριν το τέλος του καλοκαιριού τουλάχιστον και να γλυτώσουν την επιστροφή φόρου (ποσών κάτω των 1500Ε τουλάχιστον) που θα έπρεπε να γίνει άμεσα σχεδόν με τις υποβολές δηλώσεων και στους επόμενους 1-2 μήνες...

Χαιρετήστε τις επιστροφές σας από τώρα... Άσε που κυριολεκτικά κάθε μήνα θα έχουμε και από κάτι να ασχολούμαστε πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή παρατήρηση... αυτό ισχύει βέβαια για εμάς που κάναμε λογιστική αναμόρφωση...

Τους υπόλοιπους τι θα τους κάνουν; Θα τους πάρει και αυτούς η μπάλα;

Link to comment
Share on other sites

Τους υπόλοιπους τι θα τους κάνουν; Θα τους πάρει και αυτούς η μπάλα;

 

Ποιούς υπόλοιπους; Η συντριπτική πλειοψηφία δεν καταχωρεί στις δαπάνες τουλάχιστον λογαριασμό κινητού; Άρα πρακτικά όλους... Άσε που δεν είμαι σίγουρος για το κατά πόσο δεν υποβάλλεται έστω και μηδενική η συγκεκριμένη κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται ότι βρήκαν ωραίο τέχνασμα να μη γίνει καμία εκκαθάριση δήλωσης πριν το τέλος του καλοκαιριού ...... Άσε που κυριολεκτικά κάθε μήνα θα έχουμε και από κάτι να ασχολούμαστε πλέον.

δεν τους "κόβει" μέχρι εκεί :(

οι άνθρωποι ειναι απλά ΑΡΧΗΣΤΟΙ

 

πραγματικά λυπάμαι για τους νοήμονες ανθρώπους που εργάζονται στο Υπ. Οικ. και τις ΔΟΥ και αναγκάζονται να εκτελούν εντολές ΑΝΕΓΚΕΦΑΛΩΝ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Κοιτάζω λίγο τον πίνακα της αναμόρφωσης και έχω κάτι προβληματισμούς.

 

1. Τις βενζίνες και το παρκάρισμα δεν τα βάζουμε στη γραμμή 5 (επισκευή και συντήρηση ΙΧ) του πίνακα Ι, αλλά στη γραμμή 18 (λοιπές δαπάνες).

 

2. Εγώ που το αυτοκίνητο το είχα έως 31.05 μισό με τον μπαμπά μου και μετά το πήρα ολόκληρο, θα κάνω και δεύτερη σειρά στον πίνακα ΙΙ Α, με ποσοστό στη μία 65% (εκπίπτει το 70% του 50% που είχα κυριότητα δλδ το 35%, άρα δεν εκπίπτει το 65%) και μία με ποσοστό 30%.

 

3. Εγώ που μέχρι τον Μάιο είχα μόνο το κινητό μου στον λογαριασμό, αλλά μετά έβαλα και της γυναίκας μου, θα συμπληρώσω 2 σειρές από τον πίνακα ΙΙΙ. Μία με τους μοναχικούς λογαριασμούς (τη δεύτερη σειρά από το υπόδειγμα) και μία με τους λογαριασμούς του οικογενειακού πακέτου (πρώτη σειρά στο υπόδειγμα). Τα ποσά αυτά αθροίζονται στον πίνακα Ι στη γραμμή 18 περί διάφορων δαπανών.

 

4. Στον πίνακα IV έχασα τη μπάλα. Συμπληρώνουμε στο ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ τους παρακρατηθέντες στη στήλη ΑΠΟΔΟΘΕΝΤΑ ΠΟΣΑ; Τους προκαταβλητέους;

Στα ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ βάζουμε κάτι;

Στη γραμμή ΦΠΑ; Βάζουμε τα ποσά που έχουμε καταβάλει με τις περιοδικές ή είναι για άλλα γούστα; (π.χ. εργολάβους κτλ.)

Χαρτόσημο; π.χ. στην πληρωμή του ΤΣΜΕΔΕ για την έκδοση άδειας, πληρώνουμε χαρτόσημο ΟΓΑ. Το βάζουμε κάπως ξεχωριστά ή το πάμε ως γενικό μας έξοδο;

 

5. Γενικά εκεί που λέει κωδικούς, βάζουμε τον κωδικό που εμφανίζονται αυτά τα ποσά στο Ε3; Άμα ασκώ πέρα από το ελευθέριο επάγγελμα και δραστηριότητα μηχανικού που όμως χαρακτηρίζεται ως ατομική επιχείρηση, και έχω ποσά για αναμόρφωση και από τις 2 δραστηριότητες, ποιον κωδικό θα βάλω; Μήπως εκείνον που γίνεται η σούμα; Θα βάλω τους 2 αντίστοιχους της δραστηριότητας; (δλδ 565 και 566)

 

Γενικά θα ήταν καλό, άμα είχε κάποιος ένα συμπληρωμένο υπόδειγμα να το ανεβάσει.

Link to comment
Share on other sites

5. To ελευθέριο επάγγελμα ασκείται είτε ατομικά (φυσικό πρόσωπο) είτε εταιρικά από προσωπικές εταιρείες (ΟΕ, ΕΕ). Στην περίπτωσή σου σου θα χρησιμοποιηθούν οι κωδικοί 566 και 567.

1.,2,3 . Δεν χρειάζεται τίποτε από τα παραπάνω. Υπολογίζεις τις λογιστικές διαφορές , αθροίζεις τα επιμέρους ποσά και το σύνολο το αναγράφεις στον κωδ. 566 (και 567).

Οι δαπάνες μπορεί να μεφανισθούν συνολικά στον κωδ. 536.

4. ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.