Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια με inverter


Recommended Posts

ο μέγιστος είναι όντως γύρω στο 50% αλλά μην συνήθως είναι μεγαλύτερος στο 90% από ότι στο 10% επίσης καθώς τα πάνελ γερνάνε θα πάει πλησιάσει σε πολύ μικρά ποσοστά οπότε ούτε εγώ συμφωνώ με την υπερδιαστασιολόγηση του inverter.

 

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα γήρανσης γιατί ο Inverter δεν προβλέπεται να έχει διάρκεια ζωής πάνω από 15-20 χρόνια . Οπότε όταν η γήρανση είναι εμφανείς στην απόδοση του πάνελ θα πρέπει το Inverter να αντικατασταθεί οπότε γίνεται η δικαιολόγηση εκ νέου

Link to comment
Share on other sites

Πού ακριβώς προβλέπεται αυτό. Βρίσκεσαι στο Kassel στο παγκόσμιο κέντρο των inverter. Ή κάτι κυκλοφορεί εκεί που δεν ξέρουμε ή γράφεις υποθέσεις. Για εξήγησε γιατί 15-20 χρόνια. Έχω στο σπίτι θερμοστάτη 20 χρόνια και δουλεύει σαν την πρώτη μέρα.

 

 

 

Δεν νομίζω πως τίθεται θέμα γήρανσης γιατί ο Inverter δεν προβλέπεται να έχει διάρκεια ζωής πάνω από 15-20 χρόνια . Οπότε όταν η γήρανση είναι εμφανείς στην απόδοση του πάνελ θα πρέπει το Inverter να αντικατασταθεί οπότε γίνεται η δικαιολόγηση εκ νέου

 

---------------------------- [Συγχώνεψη] ----------------------------

 

@kotsaris : άσε το αν ανεβαίνει το κόστος αρκετά και βάλε αυτό το υλικό που πρέπει σύμφωνα με σοβαρή μελέτη. Δεν κατάλαβα αυτήν την αιτιολόγηση. Πού να δεις πόσο ανεβαίνει το κόστος αντικατάστασης ή το κόστος μήνυσης σε περίπτωση διαπίστωσης λανθασμένης μελέτης. Προχειρότητες να κάνεις στο ΦΒ της στέγης σου όχι σε πελάτη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ακομα και τη γηρανση των πανελων να μην λαβουμε υποψιν παλι η παραδοχη ειναι λαθος.

 

Οταν εχουμε μεγιστη ηλιοφανεια (μην τρελαθουμε κιολας οτι ειναι κατι τρομερο) εχουμε και μεγιστη θερμοκρασια αρα μεγιστες απωλειες.

 

Πού να δεις πόσο ανεβαίνει το κόστος .... μήνυσης σε περίπτωση διαπίστωσης λανθασμένης μελέτης.

 

βρισκομαι σε αλλη χωρα και δεν το καταλαβα?

 

Να δω μηχανικους που να πληρωσουν λαθος μελετη .....και ας πεθανω.

Link to comment
Share on other sites

Πού ακριβώς προβλέπεται αυτό. Βρίσκεσαι στο Kassel στο παγκόσμιο κέντρο των inverter. Ή κάτι κυκλοφορεί εκεί που δεν ξέρουμε ή γράφεις υποθέσεις. Για εξήγησε γιατί 15-20 χρόνια. Έχω στο σπίτι θερμοστάτη 20 χρόνια και δουλεύει σαν την πρώτη μέρα.

 

Δεν μπορείς να συγκρίνεις ένα Inverter με ένα θερμοστάτη. Ένα Inverter είναι μια υπερβολικά πολύπλοκη ηλεκτρονική συσκευή που περιλαμβάνει ημιαγωγικά στοιχεία, πικνωτές, μικροεπεξεργαστές και πολλά άλλα. Υπάρχούν πολλά φαινόμενα που επιδρούν στην γηράνση αυτών τον υλικών. πχ. Η ξύρανση των ηλεκτρολυτικών πικνωτών.

Από μελέτες που έχω δεί πιθανότητά σφάλματος στα πρώτα 15 χρόνια είναι μικρή αλλά από εκεί και πέρα αυξάνεται εκθετικά.

 

Φυσικά η υπερδιαστασιολόγηση θα έχει θετική επίδραση στην διάρκεια ζωής.

 

δεν θέλω με 3μονοφασικούς γιατί μου ανεβαίνει το κόστος αρκετά.

 

Δεν είναι μόνο αυτό ένας τριφασικός Inverter δεν έχει να αντισταθμίση την κυματωσή της ισχύος στα 100Ηz όπως ένας μονοφασικός και η ανάγκη του σε πικνωτή να έιναι αρκετά μικρότερη από τον μονοφασικό με αποτέλεσμα αρκετά από τα εμπορικά τριφασικά μοντέλα της αγοράς να χρησιμοποιούνε πικνωτές πολυπροπυλενιου και όχι ηλέκτρολυτικούς.

Αυτό εχεί συμαντική θετική επίδραση στην διάρκεια ζωής.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι μόνο αυτό ένας τριφασικός Inverter δεν έχει να αντισταθμίση την κυματωσή της ισχύος στα 100Ηz όπως ένας μονοφασικός και η ανάγκη του σε πικνωτή να έιναι αρκετά μικρότερη από τον μονοφασικό με αποτέλεσμα αρκετά από τα εμπορικά τριφασικά μοντέλα της αγοράς να χρησιμοποιούνε πικνωτές πολυπροπυλενιου και όχι ηλέκτρολυτικούς.

Αυτό εχεί συμαντική θετική επίδραση στην διάρκεια ζωής.

 

Στην περίπτωση που τόσο οι μονοφασικοι όσο και οι τριφασικοί κρίνονται εξίσου συμφέρουσα επιλογή απο πλευράς απόδοσης ,ποια επιλογη θα έκρινες πιο αξιοπιστη στο χρόνο; Τόσο για στέγες όσο και για σταθμους;

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που τόσο οι μονοφασικοι όσο και οι τριφασικοί κρίνονται εξίσου συμφέρουσα επιλογή απο πλευράς απόδοσης ,ποια επιλογη θα έκρινες πιο αξιοπιστη στο χρόνο; Τόσο για στέγες όσο και για σταθμους;

 

Δεν είναι τόσο απλή η απάντηση. Και ο τριφασικός και ο μονοφασικός έχουν τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα τους. Από την μία ο τριφασικός έχει μικρότερη ανάγκη από πυκνωτές αλλά έχει πιο πολύπλοκο κύκλωμα με περισσότερα ημιαγωγικά στοιχεία και κυκλώματα οδήγησης.

 

Σε μικρές ισχύς προτείνεται ο μονοφασικός σε μεγαλύτερες ο τριφασικός . Με τον κανόνα του αντίχειρα θα έλεγα για συστήματα κάτω από 5KW μονοφασικό και μεγαλύτερα από 5 KW τριφασικό. Προφανώς για την ίδια ισχύ ένας τριφασικός πάντα θα είναι καλύτερη λύση από 3 μονοφασικούς.

Link to comment
Share on other sites

Πού ακριβώς προβλέπεται αυτό. Βρίσκεσαι στο Kassel στο παγκόσμιο κέντρο των inverter. Ή κάτι κυκλοφορεί εκεί που δεν ξέρουμε ή γράφεις υποθέσεις.

............................

 

********************

*************************

 

Μην προκαλείτε.

Ευχαριστώ, Μίλτος.

Link to comment
Share on other sites

ο μέγιστος είναι όντως γύρω στο 50% αλλά μην συνήθως είναι μεγαλύτερος στο 90% από ότι στο 10% επίσης καθώς τα πάνελ γερνάνε θα πάει πλησιάσει σε πολύ μικρά ποσοστά οπότε ούτε εγώ συμφωνώ με την υπερδιαστασιολόγηση του inverter.

 

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό.

Στο διάγραμμα του AEG Protect-PV 4600 η απόδοση είναι μεγαλύτερη από 80% όταν η ισχύς εισόδου DC είναι πάνω από 0.5 kW.

Μετά από το 1 kW μέχρι τα 4.6 kW ο βαθμός απόδοσης είναι σχεδόν ο μέγιστος.

Το ίδιο συμβαίνει σε όλους τους inverters. Εκτός αν έχει λάθος το πρόγραμμα PVSYST. Φυσικά αναφερόμαστε στις ονομαστικές συνθήκες.

Με την αύξηση της θερμοκρασίας μειώνεται ο βαθμός απόδοσης των panels και όχι των inverters.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό.

Στο διάγραμμα του AEG Protect-PV 4600 η απόδοση είναι μεγαλύτερη από 80% όταν η ισχύς εισόδου DC είναι πάνω από 0.5 kW.

Μετά από το 1 kW μέχρι τα 4.6 kW ο βαθμός απόδοσης είναι σχεδόν ο μέγιστος.

Το ίδιο συμβαίνει σε όλους τους inverters. Εκτός αν έχει λάθος το πρόγραμμα PVSYST. Φυσικά αναφερόμαστε στις ονομαστικές συνθήκες.

Με την αύξηση της θερμοκρασίας μειώνεται ο βαθμός απόδοσης των panels και όχι των inverters.

 

Τα στοιχεία σου προέρχονται από ένα πρόγραμμα? Φυσικά και ο βαθμός απόδοσης πέφτει με την θερμοκρασία . Σχεδόν όλα τα εξαρτήματα ενός Inverter παρουσιάζουν αυξημένες απώλειες όταν βρίσκονται σε μεγαλύτερη θερμοκρασία.

 

Τσέκαρε πραγματικές καμπύλες απόδοσης του από Inverter. Τουλάχιστον από κάποιο μοντέλο που δίνει καμπύλη και όχι απλά μια τιμή.

 

Η ανάλογα με το Inverter ο βαθμός απόδοσης σε πλήρες φορτίο μπορεί με πέσει από 2-7% σε σχέση με το 50% ίσως και παραπάνω ανάλογα με την τάση εισόδου, την θερμοκρασία περιβάλλοντος και την τοπολογία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.