Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kαταργήσεις ΤΕΙ


hmmypm

Recommended Posts

Ενώ το "Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής της Κορίνθου (είναι άνευ γνωστικού αντικειμένου και υπάρχει τεράστια διαρροή φοιτητών προς άλλα Τμήματα, ενώ τα μέλη ΔΕΠ δεν έχουν μεταξύ τους συνάφεια στα γνωστικά τους αντικείμενα)" αποτελεί τη ναυαρχίδα των ΑΕΙ στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά πάρτε το χαμπάρι υπάρχουν τμήματα και σε ΤΕΙ αλλά και σε ΑΕΙ που δεν κάνουν ούτε για σεμινάριο πόσο μάλλον για τριτοβάθμιο ίδρυμα. Οι σχολές πρέπει να έχουν σαφές αντικείμενο, έστω και εξειδικευμένο, και να οδηγούν σε σαφώς ορισμένη απασχόληση. Το να συνεχιστεί το μπάχαλο και ο καθένας με ενα οποιοδήποτε πτυχίο να κάνει οτιδήποτε δεν έχει κανένα νόημα. Π.χ. απόφοιτοι Κοινωνικής Θεολογίας να καλύπτουν θέση ΠΕ σε τμήμα Δήμου με οικονομικό περιεχόμενο κ.τ.λ. Λίγο πολύ τα ξέρετε όλοι. Πρέπει να σταματήσουμε να φτιάχνουμε σχολές για τους τοπικούς τεμπέληδες που ζουν απο ενοίκια χωρίς να παράγουν τίποτα και για τους γόνους Πανεπιστημιακών που πρέπει οπωσδήποτε να γίνουν Καθηγητές.Επίσης όσο ξεχειλώνουν απο άσχετα τμήματα τα ιδρύματα τόσο χάνουν σε ποιότητα και αξιοπιστία. Δείτε τι έχει γίνει με τους Μηχανικούς γενικά και πόσα νεα τμηματα Πολυτεχνείων και ΤΕΙ έχουν ιδρυθεί. Αυτό απαξιώνει το Κλάδο στο σύνολό του. Μόνη λύση η αξιολόγηση και η κατάργηση όλων των μη απαραίτητων τμημάτων Πανεπιστημίων και ΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα χάλια πληρώνουμε. Υπάρχουν σχολές ΤΕΙ και ΑΕΙ άσχετα με τις πραγματικές ανάγκες της αγοράς εργασίας, μόνο και μόνο για να διορίζονται μέλη ΔΕΠ και διοικητικό προσωπικό.

Αν καταργηθούν και πανεπιστημιακές σχολές, σκεφτείτε τι έχει να γίνει από αυτούς τους υπαλλήλους: το μαλλιοτράβηγμα. Θα βγαίνουν και θα φωνάζουν ενώ το 70% αυτών είναι διορισμένοι από την πίσω πόρτα...

 

Να καταργηθούν και οι σχολές που έγραψε ο BAS, είναι περιττές σε μια χρεωμένη χώρα...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι και να συμπληρώσω οτι με σωστό σχεδιασμό μπορούν να ανακατανείμουν τους μόνιμους, αφού ελέγξουν αν είναι νόμιμες οι προσλήψεις τους πρώτα, και να λειτουργήσουν τα εναπομείναντα ιδρύματα με αυτούς και μόνο. Οι έκτακτοι θα πρέπει δυστυχώς να πάψουν να υπάρχουν στις σχολές. Επίσης καλό θα ήταν κάτι υπεραιωνόβιοι καθηγητάδες να πάνε σπίτια τους επιτέλους να δουλέψει και κανένας νέος άνθρωπος. Τέλος όποιος δεν δέχεται την αλλαγή που του προτείνεται για την ανακατανομή προσωπικού σπίτι του επίσης.

Link to comment
Share on other sites

πάντως για να πούμε την αλήθεια την υπεραριθμία των συναδέλφων δε μπορούμε να τη

μετριάσουμε και μείωση εισακτέων να γίνουν καθώς απλά αυτό θα οδηγήσει σε κύμα

εντονότερης εκπαιδευτικής μετανάστευσης. Τουλάχιστον βέβαια όσοι θα βγαίνουν από

ελληνικό πανεπιστήμιο θα έχουν πτυχίο με αξία, από άποψη επιπέδου μόρφωσης, το οποίο

όμως δε θα έχει ανάλογο αντίκρισμα και στην αγορά εργασίας...

Link to comment
Share on other sites

Μα το δντ αυτή την ανακατανομή επιβάλλει ώστε να κόψουν τους έκτακτους , αλλά και να διώξουν τους υπερήλικες .

Απλά φέτος έκοψαν τις σχολές που δεν είχαν ζήτηση ώστε να μην φωνάζουν οι τοπικές κοινωνίες και του χρόνου θα αρχίσει το μάζεμα .

 

Από την άλλη σαν πατέρας παιδιού που δίνει φέτος πανελλαδικές , ξαναλέω ότι δεν είναι δυνατόν να ζητάμε σύνδεση των σπουδών με την εργασία γιατί έτσι μιλάμε γιά κεντρικό σύστημα οικονομίας και δεν πρέπει ότι κάποιοι επειδή σήμερα είναι πτυχιούχοι να ζητάνε να μην μπαίνουν τα νέα παιδιά .

 

Η ζωή και η οικονομία δεν είναι αλά-κάρτ δηλαδή ότι μας βολεύει .

Η θα έχουμε πολλούς απόφοιτους και ξεκαθάρισμα από την αγορά η θα καθορίζει το κράτος τι θα γίνει ο καθένας ανάλογα με τις ανάγκες του .

Link to comment
Share on other sites

Τώρα γιά το ότι δεν βρίσκουν δουλειά στις ιχθυοκαλλιέργειες , η αλλού θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι πολλοί νέοι δεν πάνε άλλού εκτός της Αθήνας

 

Οι γνωστοί μου, μου μετέφεραν φυσικά ότι κανείς συμφοιτητής τους δεν ασχολήθηκε ποτέ με το αντικείμενο. Και δεν ήταν όλοι "Αθηναίοι" φυσικά. Από εκεί και πέρα, από τους πρώτους είμαι που υποστηρίζω ότι υπάρχουν άχρηστα ΑΕΙ. Δεν υπήρχε απολύτως κανένας λόγος να ιδρυθεί π.χ. μια ακόμα σχολή Πολιτικών Μηχανικών στο Βόλο, ή Αρχιτεκτόνων στην Πάτρα. Εϊχαμε ήδη πολύ περισσότερους ΠΜ και ΑΜ από όσους χρειαζόμασταν...

Link to comment
Share on other sites

Ξεχνάς ότι οι μισοί ΑΜ και ΠΜ και πλέον είναι από το εξωτερικό , οπότε το τι θα κάνεις είναι λεπτομέρεια .

 

Τώρα γιά το τι δουλειά κάνουν κάποιοι , το πρώτο είναι ότι πρέπει να την αγαπάνε . Αν δεν την αγαπάνε δεν έχει νόημα .

 

Από την άλλη γνωρίζω άλλες περιπτώσεις υψηλής και εξαγωγικής παραγωγικότητας πτυχιούχων σχολών που καταργήθηκαν .

 

Αρα δεν έχει νόημα η γενίκευση , ιδιαίτερα σε μιά γενιά που ο πυροσβέστης και ο αστυνόμος είναι στόχος ζωής και όχι το επιχειρείν .

Link to comment
Share on other sites

Βas αν αναφέρεσαι σε εμένα μάλλον παρανόησες. Εγώ δεν ζήτησα σύνδεση του πτυχίου με την αγορά εργασίας αλλά ξεκαθάρισμα του τι είσαι ικανός να κάνεις με το πτυχίο αυτό ώστε να μην βλέπουμε ανθρώπους εντελώς άσχετους με ένα αντικείμενο να έχουν δουλειά που θα έπρεπε να έχει κάποιος που σπούδασε το αντικείμενο. Τώρα οσον αφορά τα υπόλοιπα περι ήδη πτυχιούχων που δεν θέλουν να μπούν άλλοι φαντάζομαι οτι πάλι δεν αναφέρεσαι σε εμένα διότι δεν είπα αυτό. Ανέφερα μόνο οτι η ίδια η πολιτεία απαξιώνει τους Μηχανικούς δημιουργώντας αλλεπάλληλα επικαλυπτόμενα τμήματα το ένα εξειδίκευση του άλλου. Κάποτε υπήρχε π.χ. 1 τμημα δομικών έργων στο Πειραιά. Μετά στις Σέρρες, μετά στη Κρήτη και πρόσφατα στα Τρίκαλα. Όταν μπήκα εγώ στο Πειραιά δεν υπήρχε στα Τρίκαλα σχολή. Αυτό δεν είναι υπερβολή και εκ του πονηρού? Ο Πειραιάς έπαιρνε οταν μπήκα 150 άτομα το έτος και τώρα βλέπω 110 και στα άλλα αν θυμάμαι καλά πάνω απο 200! Νομίζω λοιπόν πως χρειάζεται λίγο συμμάζεμα. Αυτά ήθελα να πω χωρίς παρεξήγηση.

 

Υ.Γ. Bas Καλή επιτυχία να έχετε και να το δείς όπως επιθυμείς. (Αν και στο τέλος οτι θέλει αυτός θα κάνει. Χιχιχι!)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα τίποτε γιά σένα Αποστόλη . Είναι γενικές σκέψεις .

Τώρα γιά τους εισακτέους πριν 34 χρόνια μπαίναμε 40 Δομικοί σε Αθήνα , Πειραιά , Θεσσαλονίκη , Πάτρα , Λάρισα και Ηράκλειο δηλαδή 240 συνολικά , άλλοι 120 συγκοινωνιακοί και από 480 μηχανολόγοι και ηλεκτρολόγοι , δηλαδή συνολικά 1440 άτομα και μαζί με τοπογράφους και ναυπηγούς , μόλις πάνω από 1500 σε όλη την Ελλάδα , μοιρασμένοι μάλιστα σε 2 εξάμηνα .

 

Τώρα είναι πολλοί περισσότεροι . Αλλά γενικότερα από τις 30000 εισακτέους του 70 πήγαμε στους 85000 εισακτέους μέχρι πέρσι και 75000 φέτος και θα πάμε στους 50000 μέσα σε 2 χρόνια .

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.