Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eπιλογή σχολής.


NFK

Recommended Posts

Γεια σου κι απο μενα NFK.

 

Με βαση αυτα που μας ειπες για σενα θα σου ελεγα να εξετασεις τα Τμηματα Ηλεκτρολογων Μηχανικων και το Τμήμα Μηχανoλόγων και Αερoναυπηγών Μηχανικών στο πανεπιστημιο της Πατρας.

 

Ειναι πολυ καλο να κυνηγας το ονειρο σου , αλλα η Ελλαδα μας στα θεματα υψηλης τεχνολογιας ειναι γενικα καπου στον μεσοζωικο αιωνα σε σχεση με αλλες χωρες. Γιατι οπως ειπες και συ υπαρχει και το θεμα της εργασιας μετα τις σπουδες.

 

(Γιατι το να εχεις τελειωσει μηχανολογος ας πουμε απο τον τομεα αεροναυπηγων και να κανεις μελετες θερμανσης/κλιματισμου και ανελκυστηρων για να ζησεις , ε , οπως και να το κανουμε τρως μια "ηττα" σε σχεση με τις προσδοκιες σου)

 

Τωρα σε 10 χρονια περιπου που θα βγεις στην αγορα ισως να εχουν αλλαξει τα πραγματα.

 

Εχεις το πλεονεκτημα του χρονου μεχρι να αποφασισεις . Οποτε μπορεις με την ανεση σου να επισκεφθεις τις ιστοσελιδες ολων των πολυτεχνικων τμηματων οπου θα βρεις και τα προγραμματα σπουδων τους τα οποια ειναι εκτεταμενα και καλυπτουν πολλους τομεις . Ετσι σιγα σιγα θα βρεις τι σου ταιριαζει.

Link to comment
Share on other sites

myri είπε:

Ναι αλλά μεγάλη πλήξη!!!!!

 

Αυτό που ήθελα να πώ στον φίλο μας τον NFK είναι να μην συνδέσει αναγκαστικά τις όποιες σπουδές του με την επαγγελματική του αποκατάσταση και σταδιοδρομία, να απαλλαγεί από αυτόν τον βραχνά για να μην βρεθεί προ εκπλήξεως αργότερα. Να σπουδάσει μηχανικός εφ' όσον το θέλει και πραγματικά τον ενδιαφέρει το αντικείμενο (θα έλεγα και να συνεχίσει να το θέλει γιατί ακόμα είναι πολύ νέος) αλλά απαλλαγμένος από το άγχος της αντιπαροχής, σπούδασα μηχανικός πρέπει να δουλέψω και σαν μηχανικός. Δεν λέω ότι δεν είναι καλό να κάνεις τήν δουλειά που σπούδασες. Στην ηλικία του, πολύ καλώς, πλάθει όνειρα. Εδώ όμως είμαστε Ελλάδα, να μην το ξεχνάμε! Το επάγγελμα του μηχανικού είναι υποβαθμισμένο. Στην ουσία δεν υπάρχει η υποδομή με την γενική ένοια του όρου. Το 90% των μηχανικών (αυθαίρετο το νούμερο), οι περισσότεροι με τεράστιες γνώσεις και προσωπική εμβάθυνση σπουδών στο αντικείμενό τους, συνθλίβονται μέσα στα άθλια πολεοδομικά γραφεία προσπαθώντας να περάσουν μια τυπική άθλια μελέτη. Γιατί? Γιατί αυτή είναι η πραγματικότητα που ζούμε.

Ξαναδιαβάζοντας αυτά που έγραψα βλέπω ότι από εδώ το έχω, από εκεί το έχω, στο τέλος βλέπω να τον κάνω περιπτερά τον φίλο μας αν συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντως με έπιασε κατάθλιψη αναλογιζόμενος το αληθές των όσων γράφεις. :cry:

...ένας που έπαψε να ονειρεύεται, όχι τουλάχιστον όπως όταν ήταν 15 χρονών.

Βλέπω όμως και την αλληλεγγύη και ένα σωρό ακόμα θετικά που βγαίνουν στην επιφάνεια μέσα από αυτό το forum και η ελπίδα αναγεννάτε. :D

 

NFK

Να ονειρεύεσαι και να βάζεις ψηλά τον πήχη.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ' όλα να επισημάνω πως όσα ειπώθηκαν έχουν καταχωρηθεί στον επεξεργαστή μου και βρίσκονται προς επεξεργασία.... Η CPU έχει πάρει φωτιά!!!

 

Κάτι που ειπώθηκε από την Ντίνα όσο αναφορά το ότι είναι νωρίς να αποφασίζω τέτοια θέματα, νομίζω πως είναι λάθος... Γενικά δεν νομίζω ότι η δική μας γενιά είναι ανώριμη και δεν έχει κατασταλάξει το τι θέλει... Βέβαια υπάρχουν και πάρα πολλές εξαιρέσεις εφήβων οι οποίοι συμπεριφέρονται ακόμα σαν μωρά... Βέβαια η ανεμελιά και γενικά η ψυχαγωγία δεν λείπει από την δική μας παρέα οπότε δεν είμαι έφηβος χωρίς εμπειρίες και γενικά βιώματα... Ζω σε επαρχιακή πόλη , τον Βόλο και δεν νομίζω ότι τα βιώματα είναι λίγα.. Ειδικά αυτές τις μέρες , είμαι τις περισσότερες ώρες εκτός σπιτιού οπότε συλλέγω εμπειρίες... Δεν είμαι ο τύπος παιδιού που θα κάτσει όλη μέρα μέσα και θα είμαι συνεχώς κολλημένος σε μια οθόνη.... Οπότε δεν είμαι ο τύπος παιδιού που περιγράφει η Ντίνα...Όταν γυρίζω σπίτι από την βόλτα, τότε ανοίγω το PC... Ξέρω τι θέλω και πάνω απ' όλα αυτό που ήθελα από πάντα ήταν να ασχοληθώ με την τεχνολογία. Έχω ψαχτεί πολύ σε διάφορα επαγγέλματα αλλά κανένα δεν μου ταιριάζει τόσο πολύ. Βέβαια άσχετα αν οι γονείς μου με φαντάζονται γιατρό , ποτέ δεν με πίεσαν να κάνω κάτι που δεν θέλω..

 

Πάντως νομίζω ότι στις απαντήσεις του Χάρη & του Avgoust βρήκα αυτό που ψάχνω!!!

 

Συνοψίζοντας θα ήθελα να επισημάνω στον χρήστη SIRADRAB πώς δεν υπάρχει περίπτωση να βγάλω πολυτεχνική σχολή και να μην το κυνηγήσω... Εγώ θα ασχοληθώ με το επάγγελμα που σπούδασα , ο κόσμος να χαλάσει γιατί είναι αυτό που μ' αρέσει... Βέβαια στην σχολή δεν μαθαίνεις και πολλά... Όλα τα μαθαίνεις στην πράξη.... Αλλά θα το κυνηγήσω μέχρι το τέλος και κακά τα ψέματα όποιος θέλει κάτι, κάνει τα πάντα για να το καταφέρει.. ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΑ ΔΙΚΑΙΩΝΕΤΑΙ. Θα υπάρξουν αναποδιές , φουρτούνες , αποτυχίες αλλά " αν δεν πάθεις , δεν θα μάθεις." Γιατί άμα είσαι καλός σε κάτι δεν χάνεσαι. Όλο και κάτι θα βρεθεί στα μέτρα σου. Όσο υποβαθμισμένη κι' αν είναι η τεχνολογία στην Ελλάδα , υπάρχουν λύσεις. Κι΄ αν δεν βρω κάτι που μ' ενδιαφέρει εδώ, θα φύγω έξω...

 

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας...

 

Νομίζω ότι ΄τωρα έχω καταλήξει σε κάποια πράγματα

 

Βέβαι θα δείξει στην πορεία....

 

Θα συνεχίσω να γράφω σ' αυτό το topic αν και έχω καταλήξει γιατί λογικά υπάρχουν πολλοί ακόμα αναποφάσιστοι όπως ήμουν κι εγώ πριν από μερικές μέρες...

 

Ελπίζω να συνεχίσετε να γράφετε κι' εσείς τις προτάσεις σας στο topic έτσι ώστε να αναπτυχθεί και να βοηθάει όσους δεν έχουν καταλήξει στην πολυτεχνική σχολή που θέλουν....

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου NFK ΄πρώτον δεν είπα ότι είσαι ανώριμος απλά πιστεύω ότι απλά ένα παιδί της ηλικίας σου δεν έχει τις εικόνες και τις εμπειρίες που απαιτείται για να πάρει μια τόσο σημαντική απόφαση. θεωρώ ότι είσαι πολύ ώριμος για την ηλικία σου γιατί μόνο ένα ώριμο παιδί θα έψαχνε από τώρα την επαγγελματική του αποκατάσταση. όταν κι εγώ ήμουνα στην ηλικία σου είχα πορωθεί με την καριέρα μου μεγάλωσα χωρίς πιέσεις αλλα με δεδομένο ότι θα γίνω μηχανικός. και έγινα. αλλά η ζωή από μόνη της μου έδειξε και άλλα πράγματα. δεν ήθελα να κάνω οικογενεια νωρις και το μόνο που με ενδιέφερε ήταν η καριέρα. τα πράγματα όμως άλλαξαν όταν εγινα μαμα στα 25. είδα πράγματα ένιωσα συναισθήματα που δεν φανταζόμουνα καν οτι υπάρχουν και κατάλαβα ότι προτιμώ να κάνω καριέρα ωσ μαμα παρά ως μηχανικός. βέβαια κατάφερα να τα συνδυάζω και τα δύο και γιαυτό είμαι τυχερη. αυτό είναι ένα μικρό παράδειγμα για να σου δείξω ότι η ζωή μας δίνει εικόνες πουόύτε καν φανταζόμασταν ότι θα μας ταιριάζουν. για μένα ήταν η μητρότητα για σένα μπορεί να είναι ένα επάγγελμα άλλο. δεν σου λέω ότι αυτό που θεσ δεν είναι το σωστό αλλά μην βιάζεις αποφάσεις αν δεν είναι ανάγκη. μη βάζεις σε μονοδρομο τα όνειρα σου τώρα που μπορείς γιατί αργότερα δεν θα έχεις αυτό το προνόμιο . όχι να ονειρεύεσαι αλλά να έχεις την επιλογή για το πια όνειρα θα υλοποιήσεις. καλή επιτυχία στη ζωή σου και και όταν την ψάχνενα μην φοβάσαι τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στα όνειρά σου κι από εμένα φίλε NFK!

Κράτησε τη γροθιά σου σφιχτή όπως την αισθάνεσαι τώρα και μη φοβάσαι τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Thanks SIRADRAΒ!

 

Συμφωνώ με την Ντίνα ότι δεν έχω όσες εμπειρίες έχει ένας 25άχρονος... Εννοείται ότι δεν έχω ζήσει τόσα πολλά...... Θα ψάξω κι' άλλα επαγγέλματα και θα πράξω ανάλογα......Πιο πολύ άνοιξα αυτό το θέμα για να ξέρω σε ποια μαθήματα να επικεντρωθώ...... Γιατί ως Ηλεκτρολόγος Μηχανικός δεν νοείται να μην ξέρω Φυσική... Οπότε φέτος θα διαβάζω βαρβάτα Φυσική, Μαθηματικά και όχι τόσο Χημεία γιατί θα διαλέξω Β' Κύκλο της τεχνολογικής...

 

Αυτά......................

Link to comment
Share on other sites

μην πας μηχανικος μουφα ειναι. λεφτα θα βγαλεις μονο αν κανεις δικη σου εταιρεια και πετυχεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τα πάντα θέμα χρημάτων!!!!!!

 

Ούτε σε πληρώνουν όσο δουλεύεις, ούτε δουλεύεις όσο σε πληρώνουν. Ότι κάνεις, το κάνεις για τον εαυτό σου. Αλλιώς το έχασες το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα απλά να προσθέσω κι εγώ ότι κι εγώ θεωρώ όπως και η ντίνα πολύ

ώριμο να σκέφτεται ο μικρός φίλος μας την πορεία που θέλει να ακολουθήσει μετά το σχολείο. Είναι υπέροχο αυτό. Εγώ για παράδειγμα ήμουν πολύ σαστισμένη στην ηλικία του. Ηθελα να γίνω γιατρός και τελικά

έγινα μηχανικός για πολύ πολύ επιφανειαούς λόγους. Επειδή την έχω πατήσει γερά θα ήθελα απλά να συστήσω ΄να πάρει ώριμες αποφάσεις γιατί

και οι σπουδες είναι μέρος της ζωής μας...Μεγάλο και πολύ σημαντικό !!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.