Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

να ρωτήσω σε θερμοσίφωνα συγγενη πού θέλει να φωνάξει ηλεκτρολόγο για νεα ΥΔΕ είδα καλώδια 2.5 αρια. Αυτό δεν περνάει στον έλεγχο? αν όχι πώς αντιμετωπίζεται αφου για να ανοίξουν κουτιά είναι δύσκολο?

Link to comment
Share on other sites

Σε χώρο που δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί πως θα ξέρω εγώ το σύστημα γείωσης αν είναι ΤΝ ή ΤΤ, αφού αυτά τα κανονίζει η ΔΕΗ;

Link to comment
Share on other sites

Ή υπογράφεις εσύ ή βγάζεις τον μικροαυτόματο και βάζεις ασφάλεια με φυσίγγι 18Α, βάσει πίνακα ΕΛΟΤ ο αγωγός 2,5 εντοιχισμένος αντέχει 19,5 Α οπότε είσαι εντάξει?! .... (χωρίς βέβαια να βάλεις κανέναν άλλον συντελεστή ομαδοποίησης περισσοτέρων του ενός κυκλώματος θερμοκρασίας κτλ γιατί τότε το 19,5 πάει περίπατο)

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει με φυσιγγι 18Α?

επίσης βλέπω ο πίνακας τα καλώδια στην εσωτερική διακλάδωση του πίνακα τα εχει ολα μπλέ, στίς γέφυρες. Αυτο περνάει?

Link to comment
Share on other sites

σε φυσίγγι (όχι το βιδωτό) υπάρχει ανά 1Α.

 

Για το όλα μπλε αν δεν στο περάσει διορθώνεται εύκολα είτε με σήμανση στα άκρα και την αντίστοιχη παρατήρηση στο φύλλο ελέγχου ή με αντικατάσταση. (Προφανώς με σήμανση στα άκρα είναι πιο εύκολο)

Link to comment
Share on other sites

Σε χώρο που δεν έχει ηλεκτροδοτηθεί πως θα ξέρω εγώ το σύστημα γείωσης αν είναι ΤΝ ή ΤΤ, αφού αυτά τα κανονίζει η ΔΕΗ;

Ωφείλεις να το γνωρίζεις αυτό πριν υπογράψεις την ΥΔΕ.

Και τυπικά, μόνο με έναν τρόπο το μαθαίνεις. Πηγαίνεις στο τοπικό κατάστημα ΔΕΗ, τους δίνεις Αρ. παροχής ή διεύθυνση και σε ενημερώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τελικά λίγο οξύμωρο; Ρωτάνε εμένα τι γείωση θα κάνουν αυτοί στο μετρητή τους και εγώ τους ρωτάω τι θα κάνουν για να το γράψω στην δήλωση; Τέσπα

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ φίλε μου.

Στο βιβλίο του Σαλευρή - Χατζησοφιανού περί νέας ΥΔΕ, αναφέρει κάπως έτσι:

Είναι γνωστό το πρόβλημα του ότι δεν είμαστε υπόχρεοι να γνωρίζουμε το σύστημα σύνδεσης των γειώσεων που εφαρμόζει η ΔΕΗ, αλλά μπορούμε να το μάθουμε είτε από το τηλ κέντρο εξυπηρέτησης (10500) είτε από το [email protected]

 

Δε γνωρίζω αν εξυπηρετούν άμεσα επειδή δεν έχω δοκιμάσει τους παραπάνω 2 τρόπους, γι' αυτό πρότεινα να πας από το υποκατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους,

Έχω μια πρόταση για σύνταξη Νεας ΥΔΕ σε κοινόχρηστο πολυκατοικίας, επειδή δεν μου έχει τύχει κάτι παρόμοιο θα ήθελα όσοι το επιθυμείτε να με βοηθήσετε και να με διαφωτίσετε να βγω από αυτό το προσωρινό αδιέξοδο που έχω επέλθει. Η βοήθεια του κάθε ένα από εσάς για μένα ανεκτίμητη.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.