Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Φιλε Νικο δεν βολευεσαι με κατι τυπου AUTOCAD, συμβολα δικα σου απο τιποτα βιβλιοθηκες κτλ? Εγω οταν τυχαινει ΥΔΕ (σπανια πλεον επειδη υπαρχουν αρκετοι που δεν κανουν αυτοψια, ο κοσμος τους προτιμαει) σκαναρω την κατοψη που μου δινουν στο σκανερ Α3, εισαγω την εικονα και τραβαω γραμμες... τι πιο απλο!

Link to comment
Share on other sites

 Βασικά με το cad τις κάνουμε με τον συνεργάτη μου αλλά στα πολύ κάτω από 100 ευρώ με μια πολύωρη αυτοψια για σωστή αποτύπωση συν μετρήσεις συν η δουλειά στο γραφείο πολύ απλά δεν βγαίνει... Έχουμε απελπιστεί πάρα πολύ κανείς δεν πληρώνει, κανείς αφού τα ΔΕΗτζηδικα τις κάνουν από 90 ευρώ με φπα χωρίς να παρέχουν τίποτα παραπάνω από μια υπογραφή. Αλήθεια τι περιμένουμε όλοι οι υπόλοιποι και δεν κάνουμε κάτι οργανωμένο? Τι? Αν δεν γίνει κάτι ΑΜΕΣΑ τότε ας τις ξεχάσουμε τις ΥΔΕ και ας αφήσουμε του ΜΑΓΚΕΣ να πλουτίζουν εις βαρος όλων των υπολοίπων που απλά είναι επαγγελματίες. Σήμερα πήγαμε για μετρήσεις σε μια κατοικία όπου ο πίνακας ηταν κυριολεκτικά καμμένος μολις επισημάναμε το πρόβλημα στην ιδιοκτήτρια μας άνοιξε την πόρτα και μας είπε περιμένουν άλλοι 3 μετά από εσάς να μου κάνουν το σχέδιο χωρίς να πληρώνω παραπάνω. Σημείωση: Πίνακας μια σειράς χωνευτός του 1970+ με καμμένα καλώδια γεφυρών μπάρα ουδετέρου και γείωσης ανύπαρκτες (με μονωτική ταινία), νεοζέντ γενική χωρίς καλυμα καταμαυρη ,γενικός διακόπτης ανύπαρκτος, διαρρόης το ίδιο και από αγωγούς 1,5 τ.χιλιοστά σε 20Α ασφάλειες. Επίσης φώναξε τον γείτονα της τον ηλεκτρολόγο εχθές και τις έκανε και γειώσεις στις πρίζες ο οποίος για κάποιο λόγο δεν μπορεί να τις κάνει το σχέδιο.... Κύριοι συνάδελφοι ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ. Η πικρία μας, εμένα και του συνεργάτη μου ξεχειλίζει και γιαυτό έχουμε όλοι μερίδιο της ευθύνης για την στάση που κρατάμε. Και για να μην ξεκινήσουν πολλοί και λένε διάφορα ότι έτυχε κτλπ αυτά τα βλέπουμε κάθε μέρα αλλά από την αρχή του χρόνου μέχρι τώρα μπορεί να έχουμε φτάσει τριψήφιο αριθμό πρωτοκόλλου αλλά σχέδιο χωρίς μετρήσεις σωστές ασφάλειες γειώσεις κτλπ από εμάς δεν έχει εκδοθεί γιαυτό έχουμε χάσει και άλλα τόσα. Η ουσία του θέματος είναι ότι οι σωστοί επαγγελματίες θα τρέχουν άδικα όλη μέρα για να πάρουν ψυχούλα επειδή κάποια λαμόγια απέναντι από την ΔΕΗ δεν τα κρε......με ακόμα. Εμείς φταίμε.


Φιλε Νικο δεν βολευεσαι με κατι τυπου AUTOCAD, συμβολα δικα σου απο τιποτα βιβλιοθηκες κτλ? Εγω οταν τυχαινει ΥΔΕ (σπανια πλεον επειδη υπαρχουν αρκετοι που δεν κανουν αυτοψια, ο κοσμος τους προτιμαει) σκαναρω την κατοψη που μου δινουν στο σκανερ Α3, εισαγω την εικονα και τραβαω γραμμες... τι πιο απλο!

Συγνώμη για την  τόση παρέμβαση αλλά το ποτήρι ξεχείλισε και όλοι κύριοι συνάδελφοι θα πρέπει να ξέρετε ποια είναι η αγορά της νέας ΥΔΕ σήμερα με τους Δεητζήδες στο παιχνίδι πάλι μέσα...

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

NIKOS λίγο πιο γρήγορο και πολύ πιο τσαπατσουλιά είναι με το χέρι. (Βγαίνει χάλι αλλά είναι πιο γρήγορα)

Link to comment
Share on other sites

nikos όπως σου είχα δείξει και παλιότερα το Caddy see Εlectrical.Απο τα κορυφαία προγράμματα για ηλεκτρολόγους.

Link to comment
Share on other sites

NIKOS ...... γρήγορα)

Οι πελάτες τα κοιτούν όλα και μερικοί τα διαβάζουν τα μονογραμμικά δηλαδή που πάει κάθε γραμμή αφού οι ασφάλειες στον πινάκα έχουν συγκεκριμένη θέση και αρίθμηση από 1 εως ν για κάθε φορτίο όταν παραδοθεί η ΥΔΕ, σκέψου να τα δουν και στο χέρι θα μας πετάξουν πέτρες, ανεξάρτητα αν δεν πληρώνουν για άλλου είδους σχεδιασμό το θέμα ει ναι εσύ τι εικόνα αφήνεις σαν επαγγελματίας φεύγοντας και σίγουρα πήρες ψίχουλα από μετρητά, αυτοι αλλά βλέπουν και κρίνουν αναλόγως, στον κύκλο που διαθέτουν. 

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

nikos .............. για ηλεκτρολόγους.

Ευχαριστώ πολύ για την υπενθύμιση, αλήθεια πόσα κοστίζει αυτό το πρόγραμμα σήμερα, ξέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα και απο μένα.

Σε ένα μη ηλεκτροδοτούμενο σπίτι ποιες παραγράφους στην νέα ΥΔΕ δεν συμπληρώνουμε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ....... εκ των προτέρων.

 Για μην τρέχετε και εσύ και ο πελάτης στην ΔΕΗ 2 φορές ή ένας από τους δύο μπορείς να βρεις τρόπο να πάρεις ρεύμα και να κάνεις όλες σου τις μετρήσεις, άλλωστε στις πόλεις το 90% των μετρητών δεν έχουν σφραγίδα. Το πρόβλημα τους δεν πρέπει να είναι από το πού πήρες εσύ ρεύμα άλλα να βρουν ποιους ρευματοκλεβουν με διάφορα κολπάκια και να <<βρουν>> αυτούς που υπογράφουν ανά δεκάδες Νέες ΥΔΕ από το γραφειάκι τους και τα οικονομάνε ξεκούραστα και ανεύθυνα και προς εμάς αλλα και προς τους πελάτες τους...Δυστυχώς.....

Edited by NIKOS ASTROS
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.