Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΑΝΕΠΕ


 

Recommended Posts

Το μεγαλύτερο πρόβλημα για αυτή την περίπτωση είναι η παράγραφος 3.5.4 πίνακας 3.1.

Σύμφωνα με τον πίνακα, όταν δεν διατίθεται εδαφοτεχνική μελέτη -σύνηθες- και έχουμε πρόσθετες δράσεις στο έδαφος (κλασσική περίπτωση στην αλλαγή χρήσης) απαιτείται εδαφοτεχνική μελέτη.

Η παράγραφος 3.5.4.γ που αναφέρει, ότι αρκούν παραμετρικές επιλύσεις, αναφέρεται στην σειρά του πίνακα "Δεν διατίθεται - καλή - όχι -όχι " και όχι όταν πρκαλούνται πρόσθετες δράσεις.

Edited by VADALOUKAS
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 337
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συναδελφε vadalouka το να κανεις εδαφοτεχνικη μελετη γιατι το Σ2 εγινε Σ3 το καταλαβαινω (μην ξεχναμε οτι για τα Σ3 σχεδον παντα απαιτειται εδαφοτεχνικη μελετη)

Το να κανεις ομως εδαφοτεχνικη γιατι καποιος θελει στο σπιτι του να προσθεσει μια σκεπη αυτο δεν το καταλαβαινω.Αυτοι οι ανθρωποι που βιαστηκαν να στειλουν για Υπουργικη αποφαση και ΦΕΚ τον ΚΑΝΕΠΕ δεν σκεφτηκαν το ποσες δεκαδες προβληματα θα δημιουργησουν; Τουλαχιστον ας τα διορθωσουν με συμπληρωματικες αποφασεις.

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση αλλαγης χρησης (απο ισογειο καταστημα σε παιδοτοπο) σε τετραοροφη πολυκατοικια του 77΄ συνολικου εμβαδου 2200μ2

(κατοψη 450μ2 - παιδοτοπος 140μ2)

Υποχρεωτικη εφαρμογή ΚΑΝΕΠΕ ?

Στην περιπτωση αυτη θα γινει εδαφοτεχνικη μελετη?

Link to comment
Share on other sites

Πας ΚΑΝ.ΕΠΕ. εκτός 1% η τοπική πολεοδομία δεν στο απαιτήσει, όποτε ρώτα αλλά δεν νομίζω. Λογικά θα σου βγάλει ενισχύσεις σε όλο το κτίριο.

Αυτό το αναφέρω γιατί οι πολεοδομίες έχουν μία καθυστέρηση ως προς την ενημέρωση τους...

 

Για το έδαφος δες αυτό που επισυνάπτω.

post-121-0-67126500-1337335356_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εχω περιπτωση αλλαγης χρησης (απο ισογειο καταστημα σε παιδοτοπο) σε τετραοροφη πολυκατοικια του 77΄ συνολικου εμβαδου 2200μ2

(κατοψη 450μ2 - παιδοτοπος 140μ2)

Υποχρεωτικη εφαρμογή ΚΑΝΕΠΕ ?

Στην περιπτωση αυτη θα γινει εδαφοτεχνικη μελετη?

Αν πας με το Ν4014 απαιτειται ΚΑΝΕΠΕ εφοσον ανηκεις στην γνωστη &ββ.Εδαφοτεχνικη απαιτειται αν εχεις αλλαγη στα φορτια

Αν πας σε αδεια λογω αλλαγης χρησης τωρα τοτε κατα τη γνωμη μου (οπως εχω πει σε αλλα post ) υπαρχει ενα ερωτημα.

Ο ΚΑΝΕΠΕ οριζει οτι θα πρεπει η Δημοσια Αρχη να καθορισει ποτε και για ποιες περιπτωσεις θα υπαρχει υποχρεωτικος ελεγχος (&1.2.2 ΚΑΝΕΠΕ)

Γιαυτο σε αυτην την περιπτωση ρωτα τι ζητανε απο την πολεοδομια ή ζητα τους να παρουν μια διευκρινηση απο το ΥΠΟΜΕΔΙ.Σε αλλες πολεοδομιες ζητουν σε αλλες οχι .

Ο πσιδοτοπος σε σχεση με ισογειο καταστημα δεν εχει διαφορα στα φορτια συνηθως.Θελει ομως εναν υπολογισμο καθε φορα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζει σπουδαιότητα λόγω παιδότοπου; ή θεωρείται κατάστημα; δεν το γνωρίζω.

Link to comment
Share on other sites

ok, νόμιζα ότι θα πήγαινε σαν σχολικός χώρος. Τότε γιατί θέλει αλλαγή χρήσης;

(αν οι συντονιστές νομίζουν ότι βγαίνω εκτός θέματος ας διαγράψουν όποια μηνυματα δεν αφορούν το παρόν νήμα, αλλά να παρω απάντηση πρώτα... :smile: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.