Μετάβαση στο περιεχόμενο

Λέβητας ιόντων (electrode Heater)


Irene Gr

Recommended Posts

καλησπερα μηπως γνωριζει καποιος για τους λεβητες pellet;

 

Στις ειδήσεις άκουσα ότι κοστίζουν τρεις φορές περισσότερο από τους λέβητες πετρελαίου.

Δες για την τεχνολογία pellets εδώ: http://www.cres.gr/kape/pdf/sollet_pdf/1.3_pellets.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 353
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ίσως το μπουκαλάκι να κάνει πυρηνική σύντηξη, με ταυτόχρονη απελευθέρωση σωματιδίων Higs, τα οποία περιβάλλουν το κέλυφος του κτιρίου μειώνοντας τις θερμικές απώλειες...Έλεος με έχουν βομβαρδίσει φίλοι πάνω στην απόγνωσή τους. Και πόσοι άλλοι θα τσιμπήσουν...Μου θυμίζει τις μέρες pellet πριν κάποια χρόνια που έλεγαν οτι με 30Ε θερμαίνεις το σπίτι για ένα μήνα (τότε νομίζω απελευθερώνονταν αντιπρωτόνια και νετρίνα...)

 

:D:D:D

 

Μπράβο φίλε, έχεις χιούμορ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το έβγαλε στον αέρα και το "Μακεδονία TV"... τρομάρα τους!

Έστειλα mail σε ΤΕΕ και συλλόγους Μηχανολόγων...

 

Ευτυχώς που δεν έστειλες και στον ΠΣΧΜ γιατί δεν θα έπαιρνες καμία απάντηση... ;)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως πραγματικά βοηθήσει αυτό το νήμα κάποιους ανυποψίαστους καταναλωτές να προειδοποιηθούν πριν την πατήσουν. Η εκτεταμένη συζήτηση εδώ βοήθησε μάλλον να σκαρφαλώσει αυτό το νήμα στην 2. θέση αναζητώντας για «λέβητες ιόντων» στο google. Λέτε να μπορέσουμε να φτάσουμε πρώτη θέση ?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους σας.

θα ηθελα να σας ρωτησω κατι που ισως αρχικα σας φανει ασχετο..

εγω ο απλος χρηστης του φορουμ, πως μπορω να διασταυρωσω, οτι ολοι εσεις που εχετε τοποθετηθει στο θεμα.. δεν ειστε ενας η δυο χρηστες που κακοβουλα πυροβολειται προς μια κατευθυνση..

εγω π.χ. δημιουργησα ενα προφιλ, και ψευδως αναφερω οτι ειμαι πολ.μηχανικος, ενω δεν ειμαι..

σας ρωτω και μη με πυροβολησεται, αλλα αυτο μου απαντησαν οταν πηρα σε μια εταιρια που εμπορευεται τους λεβητες ιοντων..

τους ρωτησα οτι εχω μπερδευτει ως καταναλωτης, διαβαζοντας το θεμα στο φορουμ σας, και τους ρωτησα γιατι δεν τοποθετουνται στο θεμα..

μου ειπαν χαρακτηριστικα οτι δεν ασχολουνται με το φορουμ, διοτι ολα αυτα που διαβαζω τα γραφει ενας ανθρωπος, του οποιου το ονομα μου ανεφεραν...

σας ευχαριστω για την απαντηση σας

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ GALPAP αν προσέξεις κάτω από το avatar του καθενός αναφέρονται και οι απαντήσεις του καθενός στο forum.

Έχει διαφορά αν κάποιος έχει συνεισφέρει με 8 ή με 800 μηνύματα.

 

Επίσης παρακολουθώντας κάποια νήματα εύκολα διαπιστώνει κανείς τον τρόπο σκέψης αλλά και το επίπεδο μόρφωσης και τις γνώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ... diramos, θα φτάσουμε και στην πρώτη θέση από ότι φαίνεται:)

 

GALPAP, μπορείς να μπεις στο προφίλ του καθενός και να δεις το ιστορικό του, όλα τα μηνύματα δηλαδή που έχει γράψει. Αν βρεις στοιχείο που μπορεί να υποδεικνύει μεροληψία πες μας να το ξέρουμε.

 

Σε κάθε περίπτωση, εφόσον δεν μπορείς να κρίνεις ο ίδιος, καλά κάνεις και δεν εμπιστεύεσαι τα φόρουμ. Το φόρουμ στην τελική απευθύνεται σε ανθρώπους που μπορούν να κρίνουν (λόγω επαφής με το αντικείμενο). Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποιον ανεξάρτητο μηχανικό (όχι στον έμπορο "λεβήτων ιόντων") και να ρωτήσεις την άποψή του. Αλλά μην ρωτάς τον ίδιο τον λύκο...

 

edit: Γράφαμε μαζί με τον Charlie.

Link to comment
Share on other sites

πραγματι, δεν έχει ενεργοποιηθεί κάποια διαδικασία ταυτοποίησης των μελών του forum άρα θα μπορούσαν και να μην έχουν την ιδιότητα που δηλώνουν. Το να είναι μόνο ένα-δυο μέλη με πολλαπλούς λογαριασμούς ανιχνεύεται αλλά κάποιος ικανός μπορεί να διαφύγει τον έλεγχο.

Έστω οτι ισχύουν αυτά που σου είπε ο έμπορος, χρειάζεται ένα forum για να μάθεις αν ισχύουν οι θερμοδυναμικοί νόμοι;

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως εχει ενδιαφερων να ξερεται τι επικαλουνται οι νομπελιστες της θερμανσης του 2011..

αλλο ενα παραδειγμα του μπανανισταν που ζουμε..

οτι ναναι.. οπου να ναι.. οπως να ναι..

ειμαι 40 χρονων, και 20 χρονια στην παραγωγικη διαδικασια.. μπορω να εχω αποψη για την χωρα μου, και τους ανθρωπους που την απαρτιζουν..

η ελλαδα θελει ή χουντα.. ή σκανδιναβικη κυβερνηση.. για να βρει προκοπη!!

αυτη η ατιμωρησια που υπαρχει στη χαρα μας, μας εχει φερει ολους εμας στη σημερινη κατασταση..:evil:

σας ευχαριστω που με βοηθησατε να αποφυγω ενα λαθος!!

θα ψαξω βαθυτερα στο φορουμ για τις ενεργειακες μου ανησυχιες..:idea:

Link to comment
Share on other sites

Αν θα δεις μερικοί από αυτούς που αντιτίθενται εδώ στο θέμα του "λέβητα ιόντων" έχουν πάνω από 2500 μηνύματα. Δεν είναι δυνατόν ένας άνθρωπος να το κάνει αυτό.

 

Αν έβλεπες ένα άλλο thread για τη "συσκευή εξοικονόμησης ηλεκτρικής ενέργειας" που εμφανίστηκε με παρόμοιο τρόπο, και εγώ προσωπικά αλλά και πολλοί άλλοι το απορρίψαμε κατηγορηματικά. Και μετά από λίγο έβγαλε ανακοίνωση και ο ΕΦΕΤ πως όσοι τα εμπορεύονται είναι απατεώνες. Δεν σημαίνει πως επειδή είχαμε εκεί δίκιο έχουμε και εδώ αναγκαστικά. Αλλά όσο να 'ναι, κάτι χαμπαριάζουμε.

 

Τώρα που το σκέφτομαι τελευταία εμφανίζονται πολλές απατεωνιές...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.