Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα εκτός σχεδίου σε "τυφλό" γήπεδο


Recommended Posts

Εγώ σου δίνω αυτό

Σχέδια πόλεων και χαρακτηρισμός δημοτικών οδών. Για το χαρακτηρισμό οδού ως

δημοτικής ή κοινοτικής δεν έχουν αρμοδιότητα τα όργανα των δήμων και

κοινοτήτων. Τυχόν εκδιδόμενη από το δημοτικό ή κοινοτικό συμβούλιο πράξη

χαρακτηρισμού οδού ως δημοτικής ή κοινοτικής δεν αποτελεί εκτελεστή

διοικητική πράξη, ούτε δεσμεύει την πολεοδομική αρχή που είναι αρμόδια για

την έκδοση της σχετικής πράξης. Το θέμα αυτό κρίνεται παρεμπιπτόντως από την

πολεοδομική υπηρεσία. Η έκδοση πράξης χαρακτηρισμού δεν επηρεάζει το δικαίωμα

των ενδιαφερομένων ιδιοκτητών να προσφύγουν στα πολιτικά δικαστήρια.

Απαραδέκτως προσβάλλεται η απόφαση του δημοτικού συμβουλίου. Οι διατάξεις του

άρθρου 29 του ν. 2831/2000, όπως αντικαταστάθηκαν με το άρθρο 10 παρ. 1 του

ν. 3044/2002, με τις οποίες ανατίθεται σε άλλα, πλην του Προέδρου της

Δημοκρατίας, όργανα της Διοίκησης η έγκριση ή τροποποίηση των πολεοδομικών

σχεδίων και η θέσπιση όρων δόμησης, αντίκεινται στο Σύνταγμα.

και, εν πάση περιπτώσει, δεν παρέχεται σχετική αρμοδιότητα στα

όργανα των Δήμων και Κοινοτήτων για τον χαρακτηρισμό τέτοιων οδών (ΣΕ

3622/2004).

Επίσης καταργείται κάθε διάταξη με την οποία

μεταβιβάστηκαν αρμοδιότητες πολεοδομικών ρυθμίσεων στους νομάρχες και σε

δημοτικό ή κοινοτικό συμβούλιο. 6. ...».

Τώρα να δώ πιοσ θα υπογράφη δρόμο εντός ή εκτός οικισμού ωσ Δημοτικό.

ΑΝ κάπου βρείτε γραμμένο ότι η δρόμοι που είναι εντός οικισμού είναι ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ στειλτε το και απο εδώ

Link to comment
Share on other sites

Το γράφω αλλη μια φορά ακόμα

ΑΝ κάπου βρείτε γραμμένο ότι η δρόμοι που είναι εντός οικισμού είναι ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ στειλτε το και απο εδώ.Οταν εννοώ Δημοτικοί εννοώ Δημοτικοι και όχι να τους βαφτίζουμε εμεις έτσι για να βγαλουμε άδεια οικοδομής.Αν κάποιος συνάδελφος βρεί κάπου ενα τέτοιο χαρτί να το δώσει και απο εδώ.

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ κάπου βρείτε γραμμένο ότι η δρόμοι που είναι εντός οικισμού είναι ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ

 

Έχω την εντύπωση πως αν φαίνονται στην οριοθέτηση του οικισμού τότε θεωρούνται δημοτικοί !

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ μαζί σου Thomas όμως ΔΥΣΤΗΧΩΣ αυτό δεν υπάρχει πουθενά γραμμένο.3 ημέρες τώρα ψάχνω απο υηρεσία σε υπηρεσία και οι υπαληλοί με κοιτούν με απορία δεν έχουν βρεί τίποτα που να λέι κάτι τέτοιο .Σήμερα θα κάνω ερώτηση στο ΠΕΧΩ μπα και βρώ εκεί λύση αλλα δεν το πιστεύω.Αλλα εγώ αναρωτιέμαι το εξής αν δέν υπάρχει τίποτα τέτοιο τότε όλα τα οικόπεδο που είναι εντός οικισμού σε τέτοιου δρόμους ΕΙΝΑΙ ΤΥΦΛΑ.!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς, θα το εχω μάλλον μεσα στην εβδομαδα που θα κατέβω στην Θεσ/νικη στο Τμήμα ΓΟΚ.Εχω μιλησει μαζι τους και μου εδωσαν να καταλαβω ότι υπάρχχει κάτι τέτοιο.Εχω κανει και ενα θεμα,πριν μία βδομάδα περίπου με θέμα "Πως μπορεί ένα γήπεδο να γίνει άρτιο"

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που παρεισ κάτι τέτοιο κάνε ένα σκαν και ανέβασε το εδώ μπα και υπογράψω κανα τοπογραφικό.

 

Σήμερα πήγα στο Π.ΕΧ.Ω ΚΡΗΤΗΣ ρωτησα για δρόμους εντός οικισμού και πήρα την εξης απάντηση:

Σε δρόμους οικισμών οι οποιοι δέν έχουν χαρακτηρισμό (και που για μένα είναι το 98 % των δρόμων ενος οικισμού ) πρέπει να αποδείξης ότι ο δρόμος προυφίσταται επίσης του 23 και όχι της οριοθέτησης των οικισμών 1985 ώς επι το πλειστο συνεπώς το ότι όλοι οι δρόμοι που είναι εντος οικισμού είναι ΔΗΜΟΤΙΚΟΙ όπως πολλοι μηχανικοι υποστηρίζουν είναι καθαρά ράδιο αρβύλα.

Δηλαδή τόσες άδειες που έχουν εκδοθει σε αυτούς τους δρόμους είναι άκυρες Ακρα του τάφου σιωπη απο τον υπαλληλο.

Παρακαλώ όπιον συνάδελφο γνωρίζει κάτι επι του θέματος ας εκφέρει γνώμη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας παιδιά,

έχω αγροτεμάχιο 4.200 τ.μ. το οποίο είναι τυφλό αλλα έχει τη σημερινή του μορφή πολλά χρόνια. καμια 40αριά. Όπως διάβασα σε προηγούμενα posts αρκεί να είναι 4000 τ.μ. και δημιουργηθέν προ του 2003 για να χαρακτηριστεί άρτιο και οικοδομήσιμο.Αυτό ισχύει ?και αν ναι, που μπορώ να το βρώ? επίσης πως να αποδείξω την παλαιότητα του μιας και δεν υπάρχει κάποιο συμβόλαιο ή τοπογραφικό? περιμένω τη βοήθειά σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Ν-3212/03 (ΦΕΚ-308/Α/31-12-03)

...

ΑΡΘΡΟΝ-23

...

3. Η περιπτ.α της παρ.1 του Αρθ-1 του ΠΔ/24-5-85 , όπως αντικαθίσταται με την παρ.1 του Αρθ-10 του νόμου αυτού, δεν ισχύει για γήπεδα που υφίστανται κατά την έναρξη ισχύος του νόμου αυτού.

 

ΟΜΩΣ:

Σύμφωνα με την Απόφαση του ΣτΕ-551/08 , τίθεται θέμα απαίτησης προσώπου και για τις προ του 2003 κατατμήσεις, το θέμα έχει παραπεμφθεί για συζήτηση στην ολομέλεια του ΣτΕ

 

ΑΡΑ:

Αποδεικνύεις την παλαιότητά του με τον τίτλο ιδιοκτησίας (δεν μπορεί κάτι θα υπάρχει, αλλιώς τι εννοείς με το "έχω αγροτεμάχιο...") και φροντίζεις να εκδοθεί η άδεια οικοδομής πριν καταργηθεί η παράγραφος 3 του άρθρου 23. Επίσης πρέπει να φροντίσεις και για κάποια δουλεία για την εξασφάλιση της πρόσβασης...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.