Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα εκτός σχεδίου σε "τυφλό" γήπεδο


Recommended Posts

Αν συννενωθούν σήμερα ισχύει η απαίτηση 25μ πρόσωπο σε κοινόχρηστη οδό.

Εάν είχαν διατηρήσει εμβαδό > 4000τμ, ναι θα ήταν άρτια.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με το Ρωμαλιάδη αρτιότητα με 4000 στρ. χωρίς πρόσωπο ισχύει για γήπεδα που δημιουργήθηκαν απο 17-10-1978 έως και 31-5-1985.

Αναρωτιέμαι γιατί τότε όλοι θεωρούμε ότι τα τυφλά άνω των 4στρ. πριν τον 3212/03 εμπίπτουν σε αυτή την προνομιούχα διάταξη?

μήπως δεν ερμηνεύω κάτι σωστά ή υπάρχει κάποια τροποποίηση?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά θα συνεχίσω και εγώ με την απορία του συναδέρφου.

Εφόσον το αγροτεμάχιο υπάρχει μετά την ημερομηνία έναρξης ισχύος του Π.Δ.24.5.85 (ΦΕΚ 270Δ της 31.5.85) θα πρέπει να έχει κατά κανόνα << Ελάχιστο εμβαδόν 4.000 τ.μ. και πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόνο 25 μ.>>.

Επομένως πώς λέτε ότι προ του 2003 ήταν άρτιο τυφλό οικόπεδο?

Ισχύει αυτό μόνο για τα αγροτεμάχια από 1978 έως και 1985.

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονας των 4000 τμ χωρις προσωπο σε δρομο ισχυει για αγροτεμαχια που εχουν δημιουργηθει πριν απο το 2003.

 

Επισης για τα παναπανω γεωτεμαχια υπαρχουν παρεκλισεις αναλογα του χρονου δημιουργιας τους.

 

Αν ενα γεωτεμαχιο κατατμηθει μετα το 2003 τοτε θα χρειαστει και προσωπο σε κοινοχριστο δρομο για να ειναι αρτιο και οικοδομησιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ο κανονας των 4000 τμ χωρις προσωπο σε δρομο ισχυει για αγροτεμαχια που εχουν δημιουργηθει πριν απο το 2003.

 

Επισης για τα παναπανω γεωτεμαχια υπαρχουν παρεκλισεις αναλογα του χρονου δημιουργιας τους.

 

Αν ενα γεωτεμαχιο κατατμηθει μετα το 2003 τοτε θα χρειαστει και προσωπο σε κοινοχριστο δρομο για να ειναι αρτιο και οικοδομησιμο.

 

Δηλαδή αυτό που αναγράφεται στο Π.Δ. 270 Δ και λέει για ύπαρξη κοινόχρηστου δρόμου καταργήθηκε με τον 3212/03?

Link to comment
Share on other sites

Ισα ίσα που τότε θεσμοθετήθηκε και προστέθηκε στο άρθρο 1 του 270Δ'.

 

Έχετε δίκιο παιδιά επειδή έχω μπροστά μου το ΦΕΚ 270 Δ από τη δομική ενημέρωση και το διαβάζω από εχθές το βράδυ αλλά τώρα μόλις είδα την υποσημείση κάτω που λέει ότι τίθεται ως αντικατεστάθει με την παρ.1 αρθρ.10 Ν.3212/03 ΦΕΚ 308Α της 31.12.03 κτλ.

Αλλά πού μυαλό...!!!!! Χειμώνα - καλοκαίρι..

Όποιος τη νύχτα περπατεί...

Ευχαριστώ παιδιά ..

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστώ την βοηθεια σας σχετικα με το θέμα της αρτιότητας .

Εχω ενα αγροτεμάχιο με εμβαδόν 1750 τ.μ το οποίο βρίσκεται εκτός σχεδίου και εντός ζώνης οικισμού και είναι τυφλό .Το αγροτεμάχιο αυτο προυπάρχει απο το έτος 1953 σύμφωνα με τους τίτλους .

Το ερώτημα είναι συμφωνα με το 270Δ στα κατα παρέκλιση απαιτήται πρόσωπο σε κοινοχρηστο δρομο για να έιναι οικοδομήσιμο ?

Αν δοθεί δουλια διόδου απο αλλο αγροτεμάχιο το οποίο εχει προσωπο σε κοινοχρηστο δρομο θα μπορεσει να ειναι οικοδομησιμο το τυφλό ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η αλήθεια είναι ότι έχω ψιλομπερδευτεί σχετικά με την αρτιότητα. Ο νόμος μιλάει για γήπεδα που έχουν προκύψει με κατάτμηση μετά το 2003.

α. Περίπτωση: Όταν έχω δύο γήπεδα το καθένα >4000 χωρίς πρόσωπο που προυπήρχαν του 2003 (άρα άρτια) και τα κάνω συνένωση σήμερα εμπίπτουν στον νέο νόμο περί αρτιότητας που απαιτεί πρόσωπο?

β. Περίπτωση: Όταν έχω γήπεδα μη άρτια και τα συνενώσω με ένα ακόμα αποκτώντας συνολική επιφάνεια >4000 και πρόσωπο 25 μέτρα τότε το νέο γήπεδο είναι άρτιο?

 

Υ.Γ. Είναι πρώτη φορά που γράφω στο forum σας και ομολογώ ότι έχετε κάνει σπουδαιά δουλειά. Εάν γνωρίζει κάποιος την απάντηση στις ερωτήσεις μου παρακαλώ να μου πει γιατί είναι ένα θέμα που καίει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.