Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άνεργοι ασφαλισμένοι ΤΣΜΕΔΕ


Recommended Posts

Δε θα τα έλεγα ανεπαρκή πάντως αυτά που διάβασα στην ανακοίνωση. Μπορεί να έχουν και μεγαλύτερο κόστος για το ΤΣΜΕΔΕ από την απλή παροχή της δυνατότητας προσωρινής "παύσης" που ζητάμε (πράγμα το οποίο κάποια στιγμή ούτως ή άλλως θα γίνει). Το καλό που τους θέλω πάντως μέχρι τέλος του έτους να γίνουν κινήσεις γιατί το επόμενο 6μηνο προβλέπω μεγάλο "χαστούκι" όταν θα δουν το 90% των διακανονισμών να "χάνονται" και τον Απρίλη να πληρώνει τις εισφορές 6μήνου μονοψήφιο ποσοστό μόνο...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πρώτες κινητοποιήσεις μας είχαν τα πρώτα αποτελέσματα, σε επίπεδο αποφάσεων.

Επαγρυπνούμε για την υλοποίηση και αντιστεκόμαστε στις αυξήσεις εισφορών, στη διάλυση των αποθεματικών, στη διάλυση του επαγγέλματος.

Η επόμενη κινητοποίηση είναι την Τετάρτη πρωί 14 Δεκεμβρίου στο Υπουργείο Εργασίας. Πρέπει να είμαστε πολλοί περισσότεροι.

Δείτε το άρθρο: Για το ΤΣΜΕΔΕ ρε γαμώτο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι είμαι νέος μηχανικός και σκέφτομαι να εγγραφώ στο ΤΕΕ (και δυστυχώς από ότι βλέπω να ασφαλιστώ και στο ΤΣΜΕΔΕ)

Θα ήθελα κάποιες απαντήσεις από την εμπειρία σας σχετικά με τα εξής θέματα:

 

1. Υπάρχει περίπτωση να πληρώνω εισφορά μόνο για 2 από τους 4 κλάδους που υπάρχουν και πιο συγκεκριμένα για τον κλάδο της κύριας σύνταξης και της υγείας? (Τι να την κάνω την επικουρική αφού λένε ότι θα τις καταργήσουν)

 

2. Κάθε πότε θα πληρώνω, θα μου έρχεται ειδοποιητήριο ή θα πηγαίνω μόνος μου?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Τότε τις μας τα χωρίζουν σε κλάδους και βλακείες ας βάλουν κατευθείαν χαράτσι 150 ευρώ το μήνα

(για την κατηγορία κάτω των 5 ετών πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε κι άλλο κακό να μη μας έβρει!!!!

Σχετικά με αυτό υπάρχει νεότερη επίσημη απάντηση από το τσμεδε?Με τις προυποθέσεις κ την ανανέωση των βιβλιαρίων υγείας?Εχω 2 παιδια 4 κ 1 έτους στο τσμεδε κ ο σύζηγος είναι στο ΙΚΑ αλλά πλέον άνεργος, οπότε δεν μπορουν να ασφαλιστούν εκει

Link to comment
Share on other sites

και έστω ότι πάω στον ΟΑΕΔ να γραφτώ άνεργος σαν ΔΕ..... τι γίνεται?

 

δεν τους αναφέρω καθόλου ότι είμαι μηχανικός

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αυτό υπάρχει νεότερη επίσημη απάντηση από το τσμεδε?

 

Το ΤΣΜΕΔΕ ταυτόχρονα με την πρόταση του ΤΕΕ έβγαλε την ανακοίνωση που επισυνάπτω και μπορείτε να βρείτε και στο site του ΤΣΜΕΔΕ, εδώ.

 

20111209_ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΠΡΟΕΔΡΟΥ.doc

Link to comment
Share on other sites

και τι να τις κάνουμε τις μπούρδες που ανακοίνωσε ο καραγκιόζης?

 

για την ουσία (money) που μας αγγίζει δεν είπε τίποτα.Δηλ αυτό με ενδιαφέρει, το βιβλιάριο.

 

Μα αν γραφτούμε στον ΟΑΕΔ θα πάρουμε απο εκεί βιβλιάριο.

Αντε ρε τον γελοίο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.