Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβή επίβλεψης σε συνταξιούχο


Recommended Posts

Συνάδελφοι, αντιμετωπίζω την περίπτωση παραίτησης συνταξιούχου από την επίβλεψη έργου και ανάληψη από εμένα. Και επειδή είναι φίλος και "τρέχω" εγώ τη διαδικασία, θέλω να μάθω το εξής :

- Κράτηση ΤΕΕ - πληρώνεται επί τόπου στο Επιμελητήριο με αίτηση του ίδιου

- ΤΣΜΕΔΕ - Κανονικά πληρώνεται στην ΕΤΕ.

- Τί γίνεται με το ΦΕΜ και το ΦΠΑ? Το ΤΕΕ δηλώνει άγνοια περί της φορολογικής διαδικασίας, την ίδια άγνοια όμως δηλώνει δυστυχώς και η αρμόδια ΔΟΥ.

Σημειώνω ότι έχουν υλοποιηθεί ως τώρα οι εργασίες φ/ο, τοιχοποιιών και στέγης και ότι δεν εισέπραξε ως τώρα αμοιβή, ούτε και έκοψε παραστατικό φυσικά (άρα φαντάζομαι ότι δεν μπορεί να κόψει και τώρα ΑΠΥ, αφού έχει κλείσει τα βιβλία του ήδη).

 

Επίσης συμπληρώνω ότι έχει αναθεωρηθεί η άδεια για παράταση επ αόριστον (κατασκευή φ/ο και τοιχοποιίας) όσο ήταν εν ενεργεία ο συνάδελφος.

Τέλος για να προλάβω κάποιον καχύποπτο, τονίζω ότι πρόκειται για φίλο και συνεργάτη γι' αυτό και ψάχνω τη διαδικασία εγώ που αναλαμβάνω και όχι αυτός που παραιτείται.

Link to comment
Share on other sites

αναφέρεις

"Επίσης συμπληρώνω ότι έχει αναθεωρηθεί η άδεια για παράταση επ’ αόριστον (κατασκευή φ/ο και τοιχοποιίας) όσο ήταν εν ενεργεία ο συνάδελφος."

Τότε (κατά την αναθεώρηση) δεν πληρώθηκε την διαφορά αμοιβών επίβλεψης;

Δεν πληρώθηκε ούτε την μέχρι τότε (φ/ο και τοιχ/ιες) αναλογούσα επίβλεψη;

Βλέπω σαν μόνη λύση να τα επιβαρυνθείς όλα εσύ ό ίδιος (αυτό ζητήθηκε στην περιοχή μου τουλάχιστο σε ανάλογη περίπτωση)

Link to comment
Share on other sites

Η τακτική στην Πολεοδομία που αναφέρομαι (Ν. Μουδανιών) είναι ότι αμοιβή επίβλεψης ζητείται κατά την θεώρηση της άδειας. Οπότε στην αναθεώρηση για παράταση ισχύος δεν ζητούνται επιβλέψεις.

Η άδεια εκδόθηκε λίγο πριν το 2000, εντός 4ετίας έγινε παράταση επ' αόριστον λόγω περάτωσης φ/ο και τοιχοποιίας, και ο συνάδελφος συνταξιοδοτήθηκε προ ενός έτους. Ουσιαστικά δεν προχωρούν οι εργασίες, αλλά γίνεται αναθεώρηση για μικρή τροποποίηση της μελέτης στο υπό κατασκευή κτίριο και κατασκευή νέου κτιρίου στο οικόπεδο. Οπότε με την αναθεώρηση κάνουμε και αλλαγή επιβλέποντος.

Τί εννοείς "να τα επιβαρυνθώ εγώ"? Η πολεοδομία δεν πρέπει να δει τον μηχανικό που παραιτείται πληρωμένο? αν το θέμα είναι να κατατεθεί η αμοιβή, ακόμη και σε μένα, αυτό δεν είναι πρόβλημα διότι ούτως ή άλλως πρόκειται για συνεργάτη, δηλαδή εμείς μεταξύ μας τα βρίσκουμε. Αλλά εγώ νομίζω ότι το θέμα είναι να φανεί ότι ο υπό παραίτηση μηχανικός είναι τακτοποιημένος οικονομικά. Πώς θα μπει αμοιβή σε μένα όταν κατά το χρόνο της αναθεώρησης για παράταση ισχύος εγώ δεν είχα ακόμη Α.Μ. ΤΕΕ?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, αντιμετωπίζω την περίπτωση παραίτησης συνταξιούχου από την επίβλεψη έργου και ανάληψη από εμένα. Και επειδή είναι φίλος και "τρέχω" εγώ τη διαδικασία, θέλω να μάθω το εξής :

- Κράτηση ΤΕΕ - πληρώνεται επί τόπου στο Επιμελητήριο με αίτηση του ίδιου

- ΤΣΜΕΔΕ - Κανονικά πληρώνεται στην ΕΤΕ.

- Τί γίνεται με το ΦΕΜ και το ΦΠΑ? Το ΤΕΕ δηλώνει άγνοια περί της φορολογικής διαδικασίας, την ίδια άγνοια όμως δηλώνει δυστυχώς και η αρμόδια ΔΟΥ.

Σημειώνω ότι έχουν υλοποιηθεί ως τώρα οι εργασίες φ/ο, τοιχοποιιών και στέγης και ότι δεν εισέπραξε ως τώρα αμοιβή, ούτε και έκοψε παραστατικό φυσικά (άρα φαντάζομαι ότι δεν μπορεί να κόψει και τώρα ΑΠΥ, αφού έχει κλείσει τα βιβλία του ήδη).

 

Επίσης συμπληρώνω ότι έχει αναθεωρηθεί η άδεια για παράταση επ αόριστον (κατασκευή φ/ο και τοιχοποιίας) όσο ήταν εν ενεργεία ο συνάδελφος.

Τέλος για να προλάβω κάποιον καχύποπτο, τονίζω ότι πρόκειται για φίλο και συνεργάτη γι' αυτό και ψάχνω τη διαδικασία εγώ που αναλαμβάνω και όχι αυτός που παραιτείται.

 

 

 

H αρμόδια ΔΟΥ καλά θα κάνει να γίνει όντως αρμόδια. Διαδικασία φορολογική υπάρχει και είναι γνωστή (αν δεν την ξέρουν να ρωτήσουν στο Υπουργείο).

Link to comment
Share on other sites

OXI δεν υπάρχει διαδικασία φορολογική.

 

Εγώ τραβιέμαι με ένα παρόμοιο θέμα 6+ μήνες. (Με αμοιβή επίβλεψης μακαρίτη συνταξιούχου επιβλέποντα σε αποπερατωμένη οικοδομή).

 

Μετά τα πρώτα μπλεξίματα , πρότεινα στην πολεοδομία να πάω Υ. δηλώσεις των κληρονόμων ότι δεν έχουν καμμία απαίτηση αμοιβής (μπας και ξεμπλοκαρουμε) ....τ-ι-π-ο-τ-α. Η πολεοδομία θέλει αμοιβη ΦΕΜ ΤΣΜΕΔΕ.

 

Μίλησα διαδοχικά με λογιστή (1ο) , λογιστή (2ο), λογιστή πελάτη (3ο), ΔΟΥ , με υπάλληλο στο ΥΠ.ΟΙΚ. , με προιστάμενο στο ΥΠ.ΟΙΚ. , στο ΥΠ.ΟΙΚ. όλοι κατέληγαν στο "άλλαξε επιβλέποντα".

 

Οταν τους εξήγησα ότι αυτό ΔΕΝ μπορεί να γίνει για λόγους που άπτονται της πολεοδομικής νομοθεσίας σήκωσαν τα χέρια ψηλά και στο ΥΠ.ΟΙΚ.

 

Ρε παιδιά , να πληρώσω θέλω όχι να εισπράξω τους έλεγα..ΤΠΤ. αυτοί.

 

Δεν γινόταν να πληρωθεί ΦΠΑ και ΦΕΜ με τις υπαρχουσες διαδικασίες.

 

Σημειωτέον ότι όπως μου διευκρίνησε το ΤΕΕ , το χαρτί που σου δίνει ουσιαστικά λέει ότι πληρώθηκες το ποσόν. Αρα (λέω εγώ ) προκύπτει αυτομάτως θέμα απόδοσης ΦΠΑ !! Ετσι δεν είναι ?

 

Αν γνωρίζεις SOTHRIS κάποια διαδικασία πες την σε παρακαλώ και σε 'μας να ξεμπλοκάρουμε.

 

ΥΓ.Απορία. Δεν γίνεται να δημιουργηθεί από το κράτος ένας ρημαδιασμένος κωδικός που να πληρώνεται εκεί ότι για γραφειοκρατικούς λόγους δεν μπορεί να πληρωθεί αλλιώς ?

Link to comment
Share on other sites

Μετά από ερωτήσεις σε προισταμένους δύο ΔΟΥ, το κόλλημα δεν επιλύεται. Λογιστές εννοείται ότι ρώτησα και εγώ αλλά ουδεμία απάντηση. Το μόνο που ξέρουν να πουν στις ΔΟΥ είναι ότι υπάρχουν κωδικοί για να δηλωθεί σαν εισόδημα (που δεν ... σε κάποια άλλη πηγή κλπ), αλλά δεν ξέρουν τί θα κοπεί αντί για ΦΕΜ και ειδικά για το ΦΠΑ, εφόσον δεν υπάρχει πλέον μπλοκ αποδείξεων. Από κουβέντες με παλαιότερους συναδέλφους και στην πολεοδομία προκύπτει το συμπέρασμα ότι τέτοια ζητήματα συνήθως λύνονται με ελιγμούς, υπ. δηλώσεις κλπ κλπ και τα παραστατικά τα κόβει ο τελευταίος ζωντανός ή εν ενεργεία που ασχολείται με την υπόθεση, αλλά τι γίνεται σε περιπτώσεις όπως η δική μου ή του avgoust που οι ημερομηνίες και τα έγγραφα δε βοηθούν για ελιγμούς?

Sothris θα ήμασταν υποχρεωμένοι αν μας εξηγούσες τη διαδικασία, μπας και ξεμπερδέψουμε και απ αυτό το παράλογο (να θες να πληρώσεις κρατήσεις και να σου λένε ΟΧΙ, καλό και αυτό τέτοιες μέρες ε?)

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάξει μηχανικός τότε πρέπει να γίνει αναθεώρηση της άδειας λόγω αλλαγής μηχανικού.

 

Υπάρχει αντίστοιχο θέμα με περισσότερες λεπτομέρειες.

 

Υ.Γ. Υποθέτω ο μηχανικός πήρε σύνταξη ενώ ήταν σε εξέλιξη το έργο. Αν ήταν ήδη συνταξιούχος όταν ανέλαβε την δουλειά τότε είναι άκυρη η άδεια λόγω ανακριβών στοιχείων. Για να πάρει κάποιος μηχανικός σύνταξη κλείνει τα φορολογικά βιβλία και δεν έχει δικαίωμα εργασίας.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Συνάδελφοι καλησπέρα

 

αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα (φεμ και φπα) για αμοιβή επίβλεψης συνταξιούχου μηχανικού. Μήπως κάποιος έβγαλε τελικά άκρη?

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.