Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

Προεβλεπε αποκρατικοποιησεις και το 1. Τις ιδιες που προβλεπει και το 2, επειδη δεν εφαρμοστηκαν.

 

Και ποιός σου εγγυάται ότι το μνημόνιο 2 θα προχωρήσει στις αποκρατικοποιήσεις ?

 

Ποιός ιδιώτης θα τα βγάλει πέρα με τους εργαζομένους στην ΔΕΗ ?

Εδώ τόσα χρόνια δεν τα κατάφερε η ίδια η κυβέρνηση και θα τα καταφέρει ο ιδιώτης ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φιλε georges εχω γραψει τριακοσια ποστς στο θρεντ παγκοσμιοποιηση που τα εξηγω. Αλλα τοσα εχει γραψει ο κολλητος μου ο vmantas που σε γενικες γραμμες συμφωνουμε απολυτα, με τη διαφορα οτι εγω ειμαι πιο μπρουτάλ.

 

Μπορεις να τα διαβασεις εκει.

 

Οποιαδηποτε αλλη διαφωνια μας επι του θεματος στην πραγματικοτητα ειναι θεμα σεξουαλικων προτιμησεων προς τον πολιτικο που διαλεγει ο καθενας μας να τον ιππευει.

 

Εσυ μπορει να γουσταρεις την παπαρηγα η τον αλεξη, εμενα με διεγειρουν περισσοτερο οι ευρωπαικες μυτες. Βλεπω γαλαζιο ματι και λιωνω. Εσυ βλεπεις ελληνικο φρυδι και λιωνεις. Περι ορεξεως κολοκυθοπιττα λενε, οποτε δεν θα χαλασουμε και εδω τις καρδιες μας!! :D

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω με τα δύο, τελευταία μου πόστ.

Όταν οι πολιτικές επιλογές πλέον απαιτούν τόσο εξειδικευμένες γνώσεις που ακόμα και αυτοί που τις έχουν ο ένας αναιρεί τον άλλον σαφώς όταν έχεις ανίκανο πολιτικό προσωπικό βλέπεις ύποπτα και την πολιτική επιλογή που σου προτείνει.

Και όταν αυτό στο κάνει εν μέσο μέσο διλήμματος επιβίωσης ακόμα και με βία τότε υποπτεύεσαι ακόμα περισσότερο αν τελικά αυτό που τον διακρίνει είναι ανικανότητα η εξαπάτηση.

 

Φίλε Γρηγόρη, πραγματικά θαυμάζω τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι. Το απαύγασμα επιστημονικής σκέψης και λαϊκής σοφίας. Μου επιτρέπεις να το χρησιμοποιήσω όπως ακριβώς το έγραψες;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Γρηγόρη, πραγματικά θαυμάζω τον τρόπο με τον οποίο σκέφτεσαι. Το απαύγασμα επιστημονικής σκέψης και λαϊκής σοφίας. Μου επιτρέπεις να το χρησιμοποιήσω όπως ακριβώς το έγραψες;

 

Φυσικά....

Αν έχω κανα ορθογραφικό λάθος διόρθωσε το....:D

 

Ρε παιδιά για εξηγήστε κάτι γιατί αυτό το πράγμα με τους "προδότες" έχω βαρεθεί να το ακούω και δεν βγάζω νόημα.

 

Να τους πούμε προδότες γιατί όλα αυτά τα χρόνια δεν κάνανε τίποτα και χρεωκόπησε η χωρα να το καταλάβω. Αν και εγώ μάλλον ανίκανους και λαμόγια τους θεωρώ παρά προδότες το οποίο προυποθέτει δόλο εναντίον της πατρίδας σου.

 

Τώρα όμως να τους λέμε προδότες επειδή μειώνουν τις συντάξεις, πουλάνε ΔΕΚΟ, πουλάνε δημόσια γη και δεν ξέρω εγώ τι άλλο μπας και γλιτώσουμε τη χρεωκοπία δεν το καταλαβαίνω.

 

Δηλαδή ο Παπανδρέου με όνομα βαρύ και τρίτη γενιά πρωθυπουργός, με χρήματα, με φήμη, ο οποίος θα μπορούσε να κάνει μία απλή διακυβέρνηση του κ@@ου να βγάλει 2-3 μίζες και να πάει σπιτάκι του..δεν είχε άλλη δουλειά αλλά πήρε σήμα από τους Εβραίους να πάει να ξεπουλήσει τη χώρα του και μετά να τον κυνηγάνε 10.000.000 Έλληνες! Δηλαδή τώρα αυτό στέκει που λέμε ?!

 

Ακριβός αυτό έκανε.

Αν στέκει λέει......

Δεν μπορώ να καταλάβω φίλε Νίκο πόσες άλλες αποδείξεις θες....

Σε κορόιδεψε κατάμουτρα λέγοντας σου ότι λεφτά υπάρχουν.

Σε κορόιδευε κατάμουτρα λέγοντας σου ότι θα βοηθήσει τα λαϊκά στρώματα;

Σε κορόιδεψε κατάμουτρα όταν πριν βρει πρωθυπουργός λαμβανε μέρος σε διαδηλώσεις εναντίον των αποκρατικοποιήσεων;

Σε κορόιδεψε μπροστά σου όταν πήγαινε μες την καλή χαρά στις φωτιές στην Ολυμπία αλλά μόλις έπαιρνε χαμπάρι τις κάμερες έπαιρνε το λυπημένο ύφος....

Πες μου ρε φίλε γιατί απορώ που απορείς.

Link to comment
Share on other sites

aithilenio Gregori

 

πάντως να ξέρεις οτι μια άλλη θεωρία (και την λέω θεωρία γιατί από ότι ακούς μην πιστεύεις τίποτα και από ότι βλέπεις τα μισά)

λέει ότι πριν πάρει τηλέφωνο τον DSK (που μάλλον πάει για αθώωση) είχαν σκάσει εδώ τα τζιμάνια της τρυφερής και αγαπημένης Goldman - Sachs και του είχαν ένα ωραιότατο πακετάκι swap και το μόνο που ήθελαν ήταν κάποιες αποκρατικοποιήσεις

και η ίδια θεωρία λέει ότι η προσφορά ήταν καλύτερη από εκείνη που δέχθηκε ο Σημίτης για να μας βάλει στην EMU

 

ο ΓΑΠ αρνήθηκε μετά πήρε το DSK που του είπε στην αρχή δεν έχεις πρόβλημα είσαι εντός EMU και μετά πήγε στο Νταβός και του εξήγησαν του παιδιού τι χρώμα έχει το αγγούρι

 

όλα αυτά θεωρίες

 

τώρα ποιος κοροϊδεύει ποιον είναι μεγάλη ιστορία

 

ακόμα οι πιο έξυπνοι κυβερνάνε τον κόσμο, όλον

 

απλά οι περισσότεροι πιο έξυπνοι έχουν καταλάβει ότι δεν αξίζει να ασχολείσαι με την πολιτική ενός κράτους αλλά με την προσωπική ευμάρια που συνήθως την φέρνει το χρήμα

οπότε αυτοί που μένουν πίσω να γίνουν πολιτικοί έχουν μια διαφορά φάσης με τις εξελίξεις

 

όσο για το ρυθμιστικό εγώ πιστεύω ότι πρώτα από όλα δημιουργεί ευκαιρίες προς τους μηχανικούς -1) να κάνεις την ωραιότατη λαμογιά σου και νόμιμα αρκεί να έχεις ένα ωραιότατο κονέ με το ΥΠΟΙΚ και ΥΠΕΚΑ -2) να υποβαθμίστούμε εντελώς στην συνείδηση της κοινωνίας αν δεν αντιπροτείνουμε κάτι ρεαλιστικό

 

 

 

και αυτό μόλις το είδα μέσα στους στόχους του μεσοπρόθεσμου και του εφαρμοστικού είναι :

Μείωση της συνολικής φορολογικής επιβάρυνσης, δηλαδή των φορολογικών εσόδων ως ποσοστό του ΑΕΠ, καταγράφεται την περίοδο 2000-2009 τόσο στην ΕΕ όσο και στην Ελλάδα, σύμφωνα με στοιχεία της Εurostat, που δόθηκαν σήμερα στη δημοσιότητα στις Βρυξέλλες. Ιδιαίτερο ενδιαφέρον παρουσιάζει το γεγονός ότι , σύμφωνα με την κοινοτική στατιστική υπηρεσία, η μείωση αυτή συνολικά για την ΕΕ δεν οφείλεται σε μειώσεις φόρων αλλά στη μείωση του ΑΕΠ κατά 4,3%, που διαπιστώθηκε τη διετία 2008-2009.

 

Αναλυτικότερα, την περίοδο 2000-2009, η Ελλάδα εμφανίζει την τρίτη μεγαλύτερη μείωση των φορολογικών εσόδων ως ποσοστό του ΑΕΠ στους «27», καθώς τα έσοδα αυτά μειώθηκαν από 34,6% το 2000 σε 30,3% το 2009. Τις υψηλότερες μειώσεις παρουσιάζουν η Σλοβακία (από 34,1% σε 28,9%) και η Σουηδία (από 51,5% σε 46,9%), ενώ οι υψηλότερες αυξήσεις καταγράφηκαν στη Μάλτα (από 28,2% σε 34,2%) και την Κύπρο (από 30% σε 35,1%). Στην ΕΕ, η συνολική φορολογική επιβάρυνση μειώθηκε την ίδια περίοδο από 40,5% σε 38,4% και στην ευρωζώνη από 41,1% σε 39,1%.

 

Σύμφωνα με τα στοιχεία της Eurostat, την περίοδο 2008-2011, 13 από τα 27 κράτη μέλη της ΕΕ προχώρησαν σε αυξήσεις του ΦΠΑ με τις σημαντικότερες από αυτές να παρατηρούνται στην Ουγγαρία (από 20% σε 25%), τη Ρουμανία (από 19% σε 24%) και την Ελλάδα (από 19% σε 23%). Το 2011, ο χαμηλότερος ΦΠΑ παρατηρείται στην Κύπρο και το Λουξεμβούργο (από 15%) και ο υψηλότερος στη Δανία, την Ουγγαρία και τη Σουηδία (από 25%).

 

Παράλληλα, η Eurostat αναφέρει ότι στην Ελλάδα ο φόρος επί του εισοδήματος των φυσικών προσώπων παρέμεινε αμετάβλητος στο 45% την περίοδο 2000-2011, ενώ στην ΕΕ μειώθηκε κατά 7,6% (από 44,7% σε 37,1%) και στην ευρωζώνη κατά 5,3% (από 47,1% σε 41,8%). Προκύπτει επίσης ότι, πάντα την περίοδο 2000-2011, ο εταιρικός φόρος μειώθηκε κατά 17% στην Ελλάδα (από 40% σε 23%) ενώ στην ΕΕ μειώθηκε κατά 8,7% (από 31,9% σε 23,2%) και στην ευρωζώνη κατά 8,9% (από 34,4% σε 25,5%).

 

Σύμφωνα με τα στοιχεία της κοινοτικής στατιστικής υπηρεσίας, την περίοδο 2000-2009, στην Ελλάδα ο φόρος επί της εργασίας μειώθηκε από 34,5% σε 29,7% (στην ΕΕ μειώθηκε από 35,7% σε 32,9% και στην ευρωζώνη από 34,5% σε 33,5%) και ο φόρος επί της κατανάλωσης μειώθηκε από 16,5% σε 14% (στην ΕΕ αυξήθηκε από 20,8% σε 20,9% και στην ευρωζώνη παρέμεινε αμετάβλητος στο 20,4%).

 

λεφτά υπάρχουν και θα τα βρούμε γιατί θα βελτιωθεί φοροεισπρακτικός μηχανισμός

κάπως έτσι δεν το ελεγαν

Link to comment
Share on other sites

 

Αν φυσικά έκανε λάθος ιεράρχησης θα την κάτσει την βάρκα.

 

 

Εάν την κάνουν οι ίδιοι που κυβέρνησαν μέχρι είναι σίγουρο ότι την κάτσαμε

 

Μόνη ελπίδα μας είναι να το κάνουν σωστά οι ξένοι.

Δηλαδή να γίνει και πολιτική εννοποίηση της ΕΕ

 

Εγώ δίνω πιθανότητα 0.1%

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Η συζήτηση για το ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΝΟΜΟ από πολιτικής απόψεως βρίσκεται ΕΔΩ .

Θα ήθελα στο παρόν θέμα να σχολιάσουμε κυρίως το ξεπούλημα και τις εκποιήσεις από ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΗΣ ΑΠΟΨΕΩΣ!!

Επίσης θα ήθελα να σχολιασθούν και οι ανισότητες που θα προκληθούν από τις τροποποιήσεις σε ρυθμιστικά, ΓΠΣ, ΖΟΕ κλπ

στη πολεοδομική αντιμετώπιση ανάμεσα σε "επενδυτές" και σε ιθαγενείς στην ίδια περιοχή!

Link to comment
Share on other sites

Τι να σχολιάσουμε από Πολεοδομικής άποψης;

Η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλα!

 

Μόνο το θέμα Αποικιοκρατία θα μπορούσαμε να σχολιάσουμε!

 

----

Εγω το μόνο που θέλω να εξηγήσουμε ειναι αυτό:

Επίσης προς ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΣΗ μπορεί ΝΑ ΑΠΑΛΛΟΤΡΙΩΝΟΝΤΑΙ ΕΚΤΑΣΕΙΣ από τον αρμόδιο φορέα .... ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΠΟΙΟΥΝΤΑΙ!!!!
Τι ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής;

 

Άμα κάποιου του αρέσει το οικόπεδό μου μπορεί να το λεει στον Παπακωνσταντίνου και κατεντολήν του να γίνεται απαλοτρίωση και στη συνέχεια εκποιήση;

Link to comment
Share on other sites

ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ!!!!!!

Παραθέτω: Άρθρο 2 παρ. 8 του εφαρμοστικού:

"8. Εμπράγματα δικαιώματα τρίτων μπορεί να κηρύσσονται αναγκαστικώς απαλλοτριωτέα με απόφαση του Υπουργού Οικονομικών, για λόγους μείζονος σημασίας δημοσίου συμφέροντος, αν κρίνονται αναγκαία για την αξιοποίηση περιουσιακού στοιχείου του Ταμείου ή εταιρείας της οποίας το μετοχικό κεφάλαιο ανήκει εξ ολοκλήρου, άμεσα ή έμμεσα, στο Ταμείο ή αν κρίνονται αναγκαία για την πραγματοποίηση επενδυτικού σχεδίου εδικού διαδόχου του Ταμείου ή εταιρείας της οποίας το μετοχικό κεφάλαιο ανήκει εξ ολοκλήρου, άμεσα ή έμμεσα, στο Ταμείο.

Η απαλλοτρίωση κηρύσσεται υπέρ του Ταμείου ή υπέρ της εταιρείας της οποίας το μετοχικό κεφάλαιο ανήκει εξ ολοκλήρου, άμεσα ή έμμεσα, στο Ταμείο ή υπέρ του

ειδικού διαδόχου αυτών, όπως ειδικότερα ορίζεται στην απόφαση με την οποία κηρύσσεται η απαλλοτρίωση.

Αν η απαλλοτρίωση κηρύσσεται σε ακίνητο επί του οποίου αναγνωρίστηκαν δικαστικώς, μετά τη μεταβίβαση του ακινήτου στο Ταμείο ή μετά την περιέλευση στο Ταμείο εταιρείας της οποίας το μετοχικό κεφάλαιο ανήκει εξ ολοκλήρου, άμεσα ή έμμεσα, στο Ταμείο, εμπράγματα δικαιώματα τρίτων, η δαπάνη της αποζημίωσης για την αναγκαστική απαλλοτρίωση βαρύνει το Δημόσιο.

Για τον προσδιορισμό της αποζημίωσης στις απαλλοτριώσεις που κηρύσσονται, σύμφωνα με την παρούσα παράγραφο, δεν λαμβάνεται υπόψη προσαύξηση της α-

ξίας του απαλλοτριούμενου, η οποία οφείλεται στην νομή ή στην κατοχή του ακινήτου από το Ταμείο ή από εταιρεία της οποίας το μετοχικό κεφάλαιο ανήκει εξ ολοκλήρου, άμεσα ή έμμεσα, στο Ταμείο ή που οφείλεται στην πολεοδομική ωρίμανση και την επενδυτική ταυτότητα του ακινήτου, κατ’ εφαρμογή των διατάξεων του επόμενου Κεφαλαίου του παρόντος νόμου."

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν τους γυαλίσει μπορούν να μου παρουν όποτε τους καπνίσει το χωράφι, το οικόπεδο ή το σπίτι μου;

Ρε παιδιά στην Αφρική συμβαίνουν τέτοια πράγματα;

 

Στο Μνημόνιο 3 φαντάζομαι πως θα μπορούν οι ξένοι να παρουν και τη γυναικα μου αμα τους γυαλίσει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.