Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

Περίμενε γιατί σε έχασα και εγώ

Για να καταλαβαινόμαστε….

Όταν λες διεκδίκησης οικονομικών ή πολιτικών αιτημάτων εννοείς το μεσοπρόθεσμο;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα απαντήσω με τον ίδιο τρόπο που έθεσες και εσύ το ερώτημα στο πόστ σου με τον μπαμπά….

 

Παίρνεις έναν ταξιτζή να σε πάει στη Θεσσαλονίκη γιατί καίγεσαι και αυτός σου υπόσχεται ότι ΒΕΝΖΙΝΗ ΕΧΟΥΜΕ.

Μόλις όμως βγείτε στην Εθνική και αφου έχετε τρακάρει δέκα φορές σε κατεβάζει και σου λέει φίλε μου μείναμε. Πρέπει να σπρώξεις λίγο και σου υπόσχομαι ότι σε 1-2 χιλιόμετρα είναι το πρώτο βενζινάδικο.

Εκεί θα φουλάρουμε και όλα θα είναι καλά. Μνημόνιο 1

Εσύ κατεβαίνεις σακαμενενος από τα τρακαρίσματα και σπρώχνεις σπρώχνεις κοντεύεις να λιώσεις αλλά βενζινάδικο πουθενά….

Που και που περνάνε και άλλα αμάξια που ενώ σε βλέπουν να σπρωχνεις και να αγκομαχάς σφυράνε αδιάφορα...(Βολεμένοι)

Κάποια στιγμή με τα ψέματα καταλαβαίνεις ότι έχεις σπρώξει μέχρι την Λάρισα αλλά βενζινάδικο γιόκ.

Eκει ο ταρίφας βγάζει και ένα παλούκι και σε απειλεί ότι αν δεν προχωρήσεις θα στο βάλει στον κ......

Σου χώνει και μία στο κεφάλι για παραδειγματισμό.

Εσύ όμως καίγεσαι να πας στην Θεσσαλονίκη αλλά με αυτό τον ταξιτζή είσαι πεισμένος πλέον ότι η πιθανότητες να φτάσεις ζωντανός είναι μικρές….

Σου περνάει και από το νου μήπως τελικά αυτός ο ταξιτζής θέλει να πάει τζάμπα στην Θεσσαλονίκη με σένα τον μαλάκα να σπρώχνεις;

Κάπως έτσι νιώθουν οι αγανακτισμένοι με το μεσοπρόθεσμο.

Θα βρούμε βενζινάδικο με αυτό τον απατεώνα τον ταρίφας;

Ακόμα και αν βρούμε βενζινάδικο θα ζήσουμε για δούμε την Θεσσαλονίκη;

 

Εσύ τώρα ρε Βασίλη τι ζητάς;

Να συνεχίσω το ταξίδι με τον ταρίφα απλά σε όλη την διαδρομή να τον βρίζω;

 

 

Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Πολλή καλή η περιγραφή σου.

Καταλαβαίνω από αυτά που μου λες ότι η συνισταμένη του κινήματος (αν υπάρχει αυτή ξεκάθαρα) είναι προς το πολιτικό προσωπικό και όχι προς τις πολιτικές επιλογές.

Αυτό διαφέρει πολύ με τη γνώμη που είχα σχηματίσει στο μυαλό μου.

 

Δεν θα βγάλουμε προφανώς γενικό συμπέρασμα από μια μαρτυρία μόνο. Θα το ξαναδούμε και στην πορεία, και περιμένω και γνώμες και άλλων φίλων που συμμετέχουν στις διαδηλώσεις, ή δυνατόν από την αρχή μέχρι τώρα.

 

Ευχαριστώ Γρηγόρη.

Link to comment
Share on other sites

Και για να συνεχίσω zavi με μερικά στοιχεία :

 

 

Σύμφωνα με στοιχεία της ICAP (2007-2008) από επεξεργασία των ισολογισμών 25.972 εταιρειών Α.Ε. και ΕΠΕ, ο ρυθμός αύξησης των κερδών προ φόρων, εξαιρουμένου του χρηματοπιστωτικού κλάδου (σημ. δικιά μου, ο αριθμός κερδών στο χρηματοπιστωτικό κλάδο ήταν ακόμα πιο μεγάλος) , προσέγγισε το 60% (δεκαπέντε φορές ταχύτερος του ΑΕΠ), ενώ σε απόλυτο μέγεθος τα κέρδη προ φόρων έφτασαν στα 8,6 δισ. ευρώ. Αυτό σημαίνει πως κατά μέσο όρο οι επιχειρήσεις κερδίζουν μικτά 44.000 ευρώ ανά εργαζόμενο, ενώ τους κοστίζει λιγότερο από 10.000 ευρώ.

 

3,9% στη γενιά των 700 ευρώ

 

Τη στιγμή που οι επιχειρήσεις έβγαζαν, σε μέσα επίπεδα, 44.000 ευρώ από κάθε εργαζόμενο, πλήρωναν στη «γενιά των 700 ευρώ» αυξήσεις 2,9% από τις αρχές του 2006 και άλλο ένα 2,9% το Σεπτέμβριο του ίδιου χρόνου, ήτοι σε μέσα επίπεδα 3,9%.

 

Ετσι, κατά το πρώτο 9μηνο του, άκρως κερδοφόρου για τις επιχειρήσεις, έτους 2006 οι εργαζόμενοι «απολάμβαναν» βασικό-εισαγωγικό μισθό 608,32 ευρώ, αλλά το τελευταίο τετράμηνο αυτός έφτασε, αισίως, στα 626 ευρώ.

 

Την ίδια στιγμή οι επιχειρηματίες κατέβαλαν φόρο 25% επί των κερδών (μερισμάτων), ενώ όσοι μισθωτοί, λόγω θέσης, προϋπηρεσίας ή απλώς υπερωριών και εργασίας στις γιορτές, συγκέντρωσαν ετήσιες αποδοχές πέραν των 23.000 ευρώ πλήρωσαν φόρο 40%.

 

Τα υπερκέρδη, πάντως, αποτελούν προνόμιο των ισχυρών. Ενδεικτικά οι 300 μεγαλύτερες -βάσει πωλήσεων το 2006- επιχειρήσεις κάλυψαν σχεδόν το 60% των συνολικών κερδών (πάνω από 5,1 δισ. ευρώ). Δύο στις τρεις επιχειρήσεις είχαν συνολικά κέρδη 12,5 δισ. ευρώ, ενώ 7.922 εταιρείες παρουσίασαν σωρευτικές ζημιές περίπου 4 δισ. ευρώ.

 

Υπάρχουν 10.000 υπεράκτιες (offshore) εταιρείες ελληνικών συμφερόντων που διακινούν γύρω στα 500 δις € και το δημόσιο χάνει ετησίως από φόρους 6 δις.

 

Κάθε χρόνο οι καταναλωτές πληρώνουν και οι επιχειρήσεις εισπράττουν αλλά δεν αποδίδουν περί τα 6 με 6,5 δις € από ΦΠΑ.

 

Η εισφοροδιαφυγή φτάνει τα 8 δις € ετησίως.

 

Ο Θοδ. και Γιάννα Αγγελοπούλου πούλησαν τη θαλαμηγό τους -που ήταν η καλύτερη στη χώρα- κι αγόρασαν ένα υπερσύγχρονο mega yacht μήκους 85,6 μέτρων κι αξίας 150 εκατομ. $. Ο εφοπλιστής Προκοπίου έχει παραγγείλει θαλαμηγό 106 μέτρων και αξίας πάνω από 100 εκατ.$. Ο Π. Δράγνης έχει κότερο 82 μέτρα. Έχει γραφτεί ότι η θαλαμηγός του Μελισσανίδη κοστίζει 65 εκ., του Κούστα 60 εκ., του Βαφειά το ίδιο κι ακολουθούν άλλοι με ακριβότερα κι άλλοι με φθηνότερα κότερα, όπως Κοπελούζος, Πατέρας, Τσάκος, Αλαφούζος, Δημ. Κωστόπουλος, Ρέστης, Βασιλάκης, Κοντομηνάς, Μαρινόπουλος κλπ. Ο Σπ. Λάτσης νοικιάζει την 117 μέτρων «Τurama», σε μη έχοντες κότερο επιχειρηματίες, αντί 90.000 € τη μέρα !

 

Μη νομίσετε ότι υστερούμε και στον αέρα. Διακόσια είκοσι ιδιωτικά αεροπλάνα είναι καταγεγραμμένα στα ελληνικά νηολόγια (χώρια όσα είναι σε νηολόγια του εξωτερικού ). Η Μαρ. Λάτση έχει 3 ιδιωτικά τζετ (Boeing 757, Boeing 737 και Gulfstream IV), o Βγενόπουλος 2 (Cesna και Falcon 900), o M.Κυριακού ένα και καλό αξίας 50 εκ., ο Ρέστης ένα των 47 εκ., ο Κόκκαλης, ο Μελισσανίδης, ο Τσακίρης, ο Μαρινάκης, ο Θοδ. κι η Γ. Αγγελοπούλου και πολλοί άλλοι. Τα έξοδα συντήρησης ενός τέτοιου αεροσκάφους φτάνουν το χρόνο 1 με 1,5 εκατ. €

 

 

 

Κατάλαβες τι εννοώ zavi ? Aν δεν ανοίξουν ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ, να δούμε ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΙ, απαγορεύεται στη κ. Ξαφά και τον κ. Δασκαλόπουλο να ΠΙΑΝΟΥΝ στο στόμα τους άλλες κοινωνικές ομάδες εργαζομένων. ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΧΘΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ, τότε συζητάμε και για απολύσεις και για ότι θες. ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ φίλε.

 

Δεν θα ξεπουλήσουμε τη χώρα, δεν θα φτάσουμε 1.000.000 ανέργους και δεν θα φέρουμε τον εργασιακό μεσαίωνα για ΧΑΡΗ ΤΟΥΣ, τουλάχιστον όχι χωρίς μάχη. Και δεν δικαιολογώ βεβαίως σε καμιά περίπτωση τις κακοδαιμονίες του δημοσίου. Το έχω πει. Αλλά καλό είναι να βλέπεις και την άλλη πλευρά, αυτούς που πραγματικά ΘΑ ΚΕΡΔΙΣΟΥΝ από τις δικές μας θυσίες και το ξεπούλημα του δημόσιου πλούτου. Και αυτοί δεν θα είναι ούτε εσύ, ούτε ο απεγνωσμένος ελ επαγγελματίες ή ο ιδιωτικός υπάλληλος που ευελπιστεί ότι οι "ιδιώτες" μεγαλοεπιχειρηματίες θα "σώσουν" την κοινωνία.

 

Η κοινωνία που θα παραδώσουμε στα παιδιά μας με το μνημόνιο 2 δεν θα είναι αυτή που φαντάζεσε. Θα είναι αυτή που παρέδωσαν πολλές άλλες χώρες σαν εμάς, πριν απο μας, μετά την επιδρομή του ΔΝΤ, των Τραπεζιτών και των "ιδιωτών επενδυτών".

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη αυτό προσπαθώ να σου εξηγήσω με τα δύο, τελευταία μου πόστ.

Όταν οι πολιτικές επιλογές πλέον απαιτούν τόσο εξειδικευμένες γνώσεις που ακόμα και αυτοί που τις έχουν ο ένας αναιρεί τον άλλον σαφώς όταν έχεις ανίκανο πολιτικό προσωπικό βλέπεις ύποπτα και την πολιτική επιλογή που σου προτείνει.

Και όταν αυτό στο κάνει εν μέσο μέσο διλήμματος επιβίωσης ακόμα και με βία τότε υποπτεύεσαι ακόμα περισσότερο αν τελικά αυτό που τον διακρίνει είναι ανικανότητα η εξαπάτηση.

Link to comment
Share on other sites

Georges καταλαβαινω τη σκεψη σου κ σου ειπα οτι εγω προσωπικα ειμαι συμφωνος στο ανοιγμα λογαριασμων, ετσι κ αλλιως αυτο προβλεπεται χροοοοοοοοονια τωρα. Η εφορεια εχει ετσι κ αλλιως ηδη αυτη τη δυναμη, ο φορολογικος νομος το προβλεπει ηδη εδω και πολλα χρονια.

 

Λες να μην εχουν παει ηδη να τους ανοιξουν? πηγαν φιλε μου, πηραν το ψιλοκοκο τους κ γυρισαν με ενα μεζεδακι αντι για το γουρουνι ολοκληρο. Πηε ενα μεζεδακι στο ταμειο, αλλα δυο μεζεδακια στην τσεπη του ελεγκτη, και το γουρουνι τη γλυτωσε. Και ποιοι ειναι αυτοι που πηγαν? βολεμενοι ειναι φιλε.....

 

Σου ειπα, δεν υπαρχει αλλη λυση. Οι ιδιοι που εχουν τη δικαιη λυση στο τσεπακι ειναι προσκυνημενοι, εσυ αυτο ΓΙΑΤΙ δεν το καταλαβαινεις μανα μου κ αγαπαμε να διαφωνουμε μεταξυ μας? ε , γιατι? εγω δεν υπερασπιζομαι κανενα κεφαλαιο.

 

Δικιο εχεις, στο λεω και το αναγνωριζω. Ομως με το δικιο δεν ερχεται δανειο φιλε. 30 δις ευρω ειναι οι βεβαιωμενες οφειλες ιδιωτων προς το κρατος. Που ειναι αυτα φιλε? οπου κ να πας ακους "δεν εχω". Δεν εχεις? ωραια, πουλαω το σπιτι σου. Δεν εχεις σπιτι? πουλαω τη γυναικα σου. Δεν εχεις γυναικα? πουλαω εσενα. Να μαθεις να χρωστας αλλη φορα. Εγω δηλαδη ειμαι μαλακς που πληρωνω τα παντα του κρατους στην ωρα τους? και σκεψου οτι δεν παιρνω και τιποτα σπουδαιο πισω.... Βαλε λοιπον με το νου σου ποσοι πραγματικα αγαπανε το κρατος και ποσοι απλα γουσταρουν να ζητανε.....

 

Μαθαμε να βαζουμε πρωτη πρωτη απο τις αρνησεις πληρωμων αυτη προς το κρατος. Σου ειπα, μαυρο χρημα υπαρχει παντου. Δεν μιλαω γι αυτο ομως. Μιλαω για ΗΔΗ βεβαιωμενες οφειλες. ΠΟΥ ειναι αυτα τα λεφτα? ΠΟΥ ειναι φιλε μου? οεο? και δεν εχουμε ΚΑΝ παει στη φοροδιαφυγη, μιλαμε ΜΟΝΟ για ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΕΣ εισφορες που ΔΕΝ προκειται να εξοφληθουν....αν εχεις κατι αλλο στο μυαλο σου αμεσα, τοτε το λες. Εκτος απο τη σταση πληρωμων, κουρεματα κλπ. Φιλε αυτη τη στιγμη ζουμε εικονικα οπως θα ζουσαμε με κουρεμα, το εχεις καταλαβει? αρα δεν ειναι καλυτερη λυση....

 

Ειδες ποσο ευκολα καταληγουμε στο μαζι τα φαγαμε? ειδες ποσο ευκολα καταληγουμε στο οτι φταιει ο ιδιος ο λαος, ειτε βρισκεται απο την πλευρα των βολεμενων ειτε απο την πλευρα του εργαζομενου που ματωνει?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

ρε συ zavi σωστά όλα αυτά

αλλά ποιος χρωστάει σε ποιον??

 

δηλαδή εγώ χρωστάω τον ΦΠΑ 10 ευρώ αλλά και το κράτος μου χρωστά για 2 έργα που του έχω κάνει (και να στο κάνω ακόμα πιο περίπλοκο ένα από Δήμο και το άλλο Νομαρχία) 15 ευρώ

 

ποιος πρέπει να πληρώσει πρώτος ?

 

μια λύση είναι ο συμψηφισμός ... αλλά άντε βγάλε άκρη

 

προτείνω σε αυτό το thread να γραφτουν 100 μηνύματα με το 100στο πανηγυρικό να είναι μια προφητεία του zavi και να μεταφερθούμε στο στρουμφοχωριό:)

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αρχίσουμε να ορίζουμε πράγματα και καταστάσεις και μετά να συζητάμε διότι βλέπω να γράφουμε 5000 ποστς όπως και αλλού και τελικά να μην βγάζουμε άκρη. Στο φόρουμ έχουμε την δυνατότητα να ψηφίσουμε και να δούμε τα στατιστικά. Το λέω επειδή το θέμα άνοιξε απο τους συντονιστές σαν μια διαμαρτυρία. Στην ψήφο θα βάλουμε ένα οριο οτι χρειάζονται τουλάχιστον 100 ψηφοι για το δείγμα.

 

Ερώτηση 1

 

Θέλετε η Ελλάδα να παραμείνει στο Ευρώ με ότι αυτό συνεπάγεται με βάση την δανειακή σύμβαση και το μεσοπρόθεσμο? ΝΑΙ/ΟΧΙ.

 

εαν απαντήσουμε αυτή την ερώτηση και προφανώς αποδεχτούμε την πλειοψηφία μπορούμε να συζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον Νικ, το ΣτΕ για λόγους "Εθνικού Συμφέροντος" θα "φιμωθεί" και θα κάνει τα "στραβά μάτια" όπως έγινε και στη γνωμοδότηση περί συνταγματικότητας του Μνημονίου!!!!!!

 

Το ΣΤΕ δεν φημώνεται. Είναι ανεξάρτητο. Είναι το ανώτατο δικαστήριο, το supreme court που έχουν και οι Αμερικάνοι. Προσωπικά το πιστεύω αυτό.

 

Για το μνημόνιο δεν έχω άποψη γιατί δεν το έχω διαβάσει να σου πω γιατί βγήκε συνταγματικό. Το να μειώνεις τον μισθό ή την σύνταξη ή το να καταργείς τον 13ο μισθό π.χ. δεν είναι αντισυνταγματικό. Το να πρημοδοτείς έναν πολίτη έναντι κάποιου άλλου με παραπάνω συντελεστή δόμησης όμως είναι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.