Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εφαρμοστικός Νόμος :"Πωλείται επιπλωμένο" & "Μπάτε σκύλοι αλέστε..."


GRTOPO

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα εχουμε μετρα μεχρι τελικης πτωσεως αν δεν πληρωσουμε. αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

 

ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!! Να είσαι καλά ρε zavi με έκανες και γέλασα. Ενώ τώρα τα μέτρα είναι light έτσι; Έχεις να μου δώσεις 500 ευρώ να πληρώσω το τέλος επιτηδεύματος;

Link to comment
Share on other sites

νταξ cna, ο χρονος της πτωσης του καθενος στο γενικο timeline διαφερει.

 

αν π.χ. εσυ πληρωνοσουν τη δουλεια, δεν θα τα εδινες;

 

πρεπει ο καθενας μας "απλα να αντεξει".κ οπως γνωριζεις, δεν μιλαω εκ του ασφαλους...

 

εγω για να τα δωσω, περιμενω πρωτα την επιστροφη φορου.αν δεν την παρω, δεν μπορω να τα δωσω.

Link to comment
Share on other sites

GeorgeS

Κατάλαβες τι εννοώ zavi ? Aν δεν ανοίξουν ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΙ, να δούμε ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΙ, απαγορεύεται στη κ. Ξαφά και τον κ. Δασκαλόπουλο να ΠΙΑΝΟΥΝ στο στόμα τους άλλες κοινωνικές ομάδες εργαζομένων. ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΔΕΧΘΟΥΝ ΝΑ ΣΥΝΕΙΣΦΕΡΟΥΝ ΑΝΑΛΟΓΙΚΑ, τότε συζητάμε και για απολύσεις και για ότι θες. ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ φίλε.

 

Μα δεν μιλάνε, οι δύο που ανέφερες, για ομάδες των όποιων εργαζομένων αλλά για συγκεκριμένες ομάδες βολεμένων.

Έχει μεγάλη διαφορά φίλε μου, οι πρώτοι εργάζονται οι δεύτεροι αφού βολεύτηκαν μας ''επεξεργάζονται''.

Να ανοίξεις λες τους λογαριασμούς των μεν και των δε, για να βρεις τι?

'Οτι ενδεχομένως θα βρεθεί να υπάρχει εκεί μέσα, (στους λογαριασμούς) τα έχουν κάνει τσακαπίκο και οι δύο, τα κατάπιανε, τα χωνέψανε, πάνε αυτά, πάμε παρακάτω μην κολλάς εκεί.

'Οταν λέμε να φύγουν οι βολεμένοι από το δημόσιο, δεν το λέμε γιατί τα αρπάξανε ή τα αρπάζουνε ή θα τα αρπάξουνε, μπορεί να είναι και άφραγκοι βολεμένοι και πιστεύω ότι αυτοί είναι οι περισσότεροι.

Το πρόβλημα είναι ότι με αυτούς εκεί μέσα δεν μπορεί να δουλέψει το δημόσιο, μπήκαν εκεί για να βολευτούνε οι ίδιοι και όχι για να υπηρετήσουν τον ιδιωτικό τομέα που τους πληρώνει. Δεν έχουν αυτή την νοοτροπία, το βλέπουμε κάθε μέρα από την συμπεριφορά τους, δεν αισθάνονται υπηρέτες του ιδιωτικού τομέα, αντιθέτως οι ιδιώτες αισθάνονται υποχρεωμένοι απέναντί τους.

Οπότε φίλε μου η ζημιά που κάνουν στην χώρα δεν είναι οι φουσκωμένοι τραπεζικοί λογαριασμοί τους, που όπως είπα μπορεί και να χρωστάνε, αλλά η λειτουργία τους ως τροχοπέδη για την ανάπτυξη του ιδιωτικού τομέα και της χώρας.

Με άλλα λόγια φίλε μου, το δημόσιο έπρεπε να επανδρωθεί με ακριβοπληρωμένους αετούς που σχίζουν γάτες και αντί αυτού βάλανε κότες που είναι όλο κακακά και αυγό τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το ΣΤΕ δεν φημώνεται. Είναι ανεξάρτητο. Είναι το ανώτατο δικαστήριο, το supreme court που έχουν και οι Αμερικάνοι. Προσωπικά το πιστεύω αυτό.

 

Για το μνημόνιο δεν έχω άποψη γιατί δεν το έχω διαβάσει να σου πω γιατί βγήκε συνταγματικό. Το να μειώνεις τον μισθό ή την σύνταξη ή το να καταργείς τον 13ο μισθό π.χ. δεν είναι αντισυνταγματικό. Το να πρημοδοτείς έναν πολίτη έναντι κάποιου άλλου με παραπάνω συντελεστή δόμησης όμως είναι.

 

Καλά μη βάζεις και το χέρι στη φωτιά γι αυτό!!!! ΜΗΝ το βάζεις, σου λέω.....

Δηλαδή θες να μου πεις πως ένας νόμος ο οποίος δεσμεύει ΟΛΟΚΛΗΡΗ τη χώρα όχι για τώρα και μια δανειακή σύμβαση στην οποία υπάρχουν φράσεις όπως " ο δανειολήπτης παραιτείται ΑΜΕΤΑΚΛΗΤΑ και ΑΝΕΥ ΟΡΩΝ της κυριαρχίας του"..... είναι ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟ????? Το ίδιο το ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 1 ΠΑΡ.3 ΑΝΑΦΕΡΕΙ:

"Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Εθνους και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα"....

 

Επίσης στο άρθρο 4. παρ 1 & 2 :

"1. Οι Έλληνες είναι ίσοι ενώπιον του Νόμου.

2. Οι 'Ελληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις."

Μέχρι στιγμής έχω διαβάσει μέχρι το #90... και δε μπορώ να συνεχίσω λόγω μιας λυπηρής κοινωνικής υποχρέωσης που είναι εκτός Αθηνών ... θα τα πούμε το βράδυ...

 

Επειδή όμως η κουβέντα έχει πάρει μια άλλη τροπή (όχι κατ' ανάγκη άσχετη) από αυτή που έβαλα στο άνοιγμα του θέματος..... θα ήθελα όμως να σχολιασθούν οι ΕΚΤΡΟΠΕΣ, (σχόλια από τους ΜΗΧΑΝΙΚΟΥΣ), που πλέον θεσμοθετήθηκαν με το "ΜΕΣΟΠΡΟΘΕΣΜΟ" και τον "ΕΦΑΡΜΟΣΤΙΚΟ ΝΟΜΟ", ΕΚΤΡΟΠΕΣ που αφορούν πλέον ΟΧΙ στη γενικότερη πολιτική και οικονομική κατάσταση αλλά στην ΑΝΙΣΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΕΝΑΝΤΙ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΠΟΛΙΤΩΝ και στο ΡΑΨΙΜΟ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΩΝ "ΚΟΥΣΤΟΥΜΙΩΝ", προκειμένου, να δεις πως το έγραψαν... αααα ναι: να αποδοθεί ο βέλτιστος πολεοδομικός-επενδυτικός προορισμός (!!!!!) στο προς αξιοποίηση ακίνητο.

Link to comment
Share on other sites

προφανως προς το κρατος εννοει. ωραια, καντε σταση πληρωμων προς το κρατος.σε τρεις μηνες θα εχουμε νεα μετρα αν το κανετε.

 

θα εχουμε μετρα μεχρι τελικης πτωσεως αν δεν πληρωσουμε. αυτο ειναι το μονο σιγουρο.

 

οποτε προσευχηθειτε να εφαρμοστει το προγραμμα. και μην ειστε αιθεροβαμονες κ ελληνοκεντρικοι. η κριση της ελλαδας κανενα ντομινο δεν προκειται να φερει. οι απεναντι εδω και 20 μηνες οχυρωνονται ενω εμεις τον παιζουμε με μανια

 

Να έχουμε νέα μέτρα. Ούτε αυτά θα πληρωθούν να είσαι βέβαιος. Γιατί απλά δε μπορούν να πληρωθούν (μην κοιτάς που και εγώ λέω ότι θα το κάνω επίτηδες, ουσιαστικά δε μπορώ). Το ότι "η κριση της ελλαδας κανενα ντομινο δεν προκειται να φερει" θα ήθελα αν μπορείς να μου το αιτιολογήσεις. Γιατί:

1) Μπορώ να σου παραθέσω σχεδόν άμεσα 40 άρθρα τα οποία προέρχονται από αυτούς που είναι παράδοξο να προέρχονται και που λένε ακριβώς το αντίθετο πλέον μιλώντας ενδεχομένως για πυροδότηση νέας κρίσης ίσου έως πολύ μεγαλύτερου βεληνεκούς από αυτή της Λίμαν Μπράδερς από μια χρεοκοπία της Ελλάδας.

2) Γιατί ακόμα και "συστημικό" πρόβλημα να μην υπάρξει, θα υπάρξει ψυχολογικό μεταξύ των ευρωπαϊκών κρατών. Ένα δικό μας "κανόνι" το πιθανότερο είναι να ξεσηκώσει μια ώρα αρχύτερα και όσους μας ακολουθούν. Αν μας έλεγαν σήμερα π.χ. ότι η Ισπανία ή η Πορτογαλία κήρυξε αιφνιδιαστικά στάση πληρωμών, πως θα αντιδρούσαμε;

3) Γιατί αυτή είναι η αίσθηση που έχω και που επιβεβαιώνεται από την επαλήθευση προβλέψεών μου τον τελευταίο χρόνο (μόνο χρονικά έπεσα λίγο έξω καθώς οι "διαχειριστές" μας αποδείχτηκαν ακόμα χειρότεροι από όσο αρχικά εκτιμούσα).

 

όχι...εννοώ στάση πληρωμών του κράτους προς τους πολίτες. Συντάξεις, μισθοί, υπηρεσίες κ.τ.λ.

 

Φτάνουμε σε καταστάσεις όπου δεν έχει να χάσει τίποτα πλέον ο κόσμος. Συνεχώς παίρνω τέτοια μηνύματα πλέον. Χθες με φίλη καθηγήτρια που μιλούσα (πρακτικά "απολίτικο" άτομο όσον καιρό τη γνωρίζω), άκουσα από αυτήν απόψεις που δεν περίμενα. Χαρακτήρισε ξεκάθαρα "προδότες" την κυβέρνηση. Μη αφήνωντας την παραμικρή πιθανότητα να πρόκειται για στρατηγική (όπως κάνοντας το δικηγόρο του διαβόλου υποστήριξα εγώ) ή για "αναγκαίο κακό". "Ας ρίξουν το μισθό μου στα 200 ευρώ το μήνα. Θα κάνω 3 δουλειές και ας επιβιώνω ίσα-ίσα. Δε με νοιάζει, αρκεί να μην ξεπουληθεί η χώρα."

Άλλος γνωστός, επίσης καθηγητής διορισμένος, πράσινος ως το κόκκαλο.

"Ας μας κόψουν. Όσα και να μας κόψουν, δεν είναι εκεί το πρόβλημα όσο ότι κλείνουν σχολεία. Δε μπορούμε να επιτρέψουμε να κλείνουν σχολεία."

Κανείς από τους 2 φυσικά δεν έχει κατέβει ούτε για αστείο με τους "αγανακτισμένους". Η πρώτη πραγματική και αληθινή δημοσκόπηση θα γίνει με το Δημοψήφισμα (αν ποτέ γίνει, που αμφιβάλλω). Και είναι βέβαιο ότι θα δείξει πολύ μεγαλύτερη οργή από αυτό που παρουσιάζεται με τις φτιαχτές έως τώρα δημοσκοπήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά για εξηγήστε κάτι γιατί αυτό το πράγμα με τους "προδότες" έχω βαρεθεί να το ακούω και δεν βγάζω νόημα.

 

Να τους πούμε προδότες γιατί όλα αυτά τα χρόνια δεν κάνανε τίποτα και χρεωκόπησε η χωρα να το καταλάβω. Αν και εγώ μάλλον ανίκανους και λαμόγια τους θεωρώ παρά προδότες το οποίο προυποθέτει δόλο εναντίον της πατρίδας σου.

 

Τώρα όμως να τους λέμε προδότες επειδή μειώνουν τις συντάξεις, πουλάνε ΔΕΚΟ, πουλάνε δημόσια γη και δεν ξέρω εγώ τι άλλο μπας και γλιτώσουμε τη χρεωκοπία δεν το καταλαβαίνω.

 

Δηλαδή ο Παπανδρέου με όνομα βαρύ και τρίτη γενιά πρωθυπουργός, με χρήματα, με φήμη, ο οποίος θα μπορούσε να κάνει μία απλή διακυβέρνηση του κ@@ου να βγάλει 2-3 μίζες και να πάει σπιτάκι του..δεν είχε άλλη δουλειά αλλά πήρε σήμα από τους Εβραίους να πάει να ξεπουλήσει τη χώρα του και μετά να τον κυνηγάνε 10.000.000 Έλληνες! Δηλαδή τώρα αυτό στέκει που λέμε ?!

Link to comment
Share on other sites

ωραία όλα αυτά. καμία αντιπρόταση ρεαλιστική; όπως είδες τεντ τήρησα το λόγο. μου στο άλλο θρεντ. :D

υπ όψιν, ρεαλιστική δεν θεωρείται προς το παρόν η πτώχευση...

 

Το κακό είναι ότι ούτε το μεσοπρόθεσμο είναι λύση. Απλώς είναι αναβολή του αναπόφευκτου. Αλώστε ξέρεις πως θα εφαρμοστεί, επιλεκτικά και το μόνο που θα γίνει είναι να εισπραχθούν μερικά δις για να έχει "χαρτζιλίκι" η χώρα για κανένα εξάμηνο, με φορομπηχτικά μέτρα, έκτακτες εισφορές κτλ. Εκεί διαφωνώ εγώ.

 

Στις ευθύνες πολύ ωραία τα λες ότι φταίμε όλοι. Συμφωνώ απόλυτα στο νόημα, όχι στο ύφος σου όμως

 

Στις λύσεις όμως εγώ δεν θεωρώ ρεαλιστική ούτε αύτη που εφαρμόζεται τώρα, ούτε την απόλυση 3.000.000 Δημοσίων Υπαλλήλων, έτσι για να το ευχαριστηθείς το νούμερο.

 

Η χρεωκοπία μπορεί και να είναι ρεαλιστική Θα πεινάσουμε θα πεθάνουν από την πείνα και 2.000.000 - 3.000.000 άχρηστοί (π.χ. μπορεί να είναι όλοι οι Δ.Υ. έτσι όπως το θέτεις εσύ, ή όλοι οι κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες όπως το θέτει ο GeorgeS, η χρεωκοπία θα δείξει), οι ικανότεροι θα επιβιώσουν όπως και στην ζούγκλα, θα γίνει φυσική επιλογή των ικανοτέρων και το "ξεσκαρτάρισμα" και δεν θα ανησυχούμε ποιους θα απολύσουμε κιόλας και με ποιά κριτήρια. Οποίος μπορεί θα επιβιώνει όποιος δεν αντέχει τι να κάνουμε, μπορούμε να τους ονομάσουμε και "παράπλευρες απώλειες. Και μετά από τριάντα τρία χρόνια (ας πούμε μία γενιά) θα είμαστε μια χαρά. Άλλωστε αυτή η γενιά φταίει, ας πληρώσει τα χρωστούμενα λοιπόν με πείνα και δυστυχία και ας κάνει και κάτι καλό τουλάχιστον να σώσει τις απόμενες αντί να συνεχίσει να δανείζεται για να διατηρήσει τα μισά από τα κεκτημένα της κιόλας.

 

Ενώ τώρα πάμε στο ξεπούλημα του μέλλοντος 20 γενεών, για να μην πεινάσουμε εμείς που φταίμε κιόλας. Και εμείς καλά να πάθουμε γιατί μας αξίζει, όπως είπαμε αυτή η γενιά φταίει, τα αγέννητα παιδιά εγγόνια δισέγγονα κτλ τι μας φταίνε ? Εκτός αν θεωρείς ότι και τα αγέννητα τα έχουν "φάει" και αυτά, οπότε να πληρώσουν και αυτά.

 

Χρεοκοπία λοιπόν από πέρυσι κιόλας !

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικ... στέκει!!!

Η όλη του στάση από προεκλογικά έως τώρα ΑΥΤΟ συνηγορεί. Ο άνθρωπος ήρθε με συγκεκριμένη αποστολή!!!

Όταν όλος ο κόσμος (αγορές) δεν είχε καταλάβει τίποτα και τα σπρεντς ήταν στις 180 μονάδες αυτός ΔΙΑΤΥΜΠΑΝΙΖΕ ότι είμαστε διευθαρμένοι και απένταροι, ενώ την ίδια ώρα είχε κλείσει το deal με το IMF....... WHY???

Άλλοι τα έκρυβαν κάτω από το χαλάκι (καλό αυτό) αλλά ΔΕΝ έκαναν τίποτα όσο ήταν καιρός (κακό αυτό) .....και αυτός μας φόρεσε τη ρόμπα της αναξιοπιστίας σε όλη την υφήλιο..... WHY?????

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικ... στέκει!!!

Η όλη του στάση από προεκλογικά έως τώρα ΑΥΤΟ συνηγορεί. Ο άνθρωπος ήρθε με συγκεκριμένη αποστολή!!!

Όταν όλος ο κόσμος (αγορές) δεν είχε καταλάβει τίποτα και τα σπρεντς ήταν στις 180 μονάδες αυτός ΔΙΑΤΥΜΠΑΝΙΖΕ ότι είμαστε διευθαρμένοι και απένταροι, ενώ την ίδια ώρα είχε κλείσει το deal με το IMF....... WHY???

Άλλοι τα έκρυβαν κάτω από το χαλάκι (καλό αυτό) αλλά ΔΕΝ έκαναν τίποτα όσο ήταν καιρός (κακό αυτό) .....και αυτός μας φόρεσε τη ρόμπα της αναξιοπιστίας σε όλη την υφήλιο..... WHY?????

 

Έχει σχέση με την παιδικά του και εφηβική του ηλικία.

Πέρα από τα λεφτά που είναι πολλά βέβαια, και τα αξιώματα, διότι το χρήμα πολλοί μίσησαν την δόξα ουδείς.

 

EDIT: Δεν είναι προδότες απλώς ανίκανοι είναι για κάτι καλύτερο από αυτό που ξέρουν, και με αυτό που μεγάλωσαν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.