Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ασυνέπεια του ΤΣΜΕΔΕ στην εξόφληση των φαρμάκων


Yorgos

Recommended Posts

Αντιγράφω από το σημερινό φύλλο της εφημερίδας "ΤΟ ΒΗΜΑ":

 

"Από την 1η Σεπτεμβρίου σταματά η πίστωση φαρμάκων για τους αθηναίους ασφαλισμένους πέντε μεγάλων Ταμείων. Την απόφαση αυτή, η οποία αφορά τους ασφαλισμένους των ΟΠΑΔ (Δημοσίου), Ταμείου Νομικών, ΟΑΕΕ, Ταμείου Υγείας Δημοτικών και Κοινοτικών Υπαλλήλων (ΤΥΔΚΥ) και ΤΣΜΕΔΕ (μηχανικών), έλαβαν οι εκπρόσωποι των Φαρμακευτικών Συλλόγων Αθηνών και Πειραιώς, καθώς οι οφειλές των Ταμείων προς τους φαρμακοποιούς του Λεκανοπεδίου υπερβαίνουν τα 70 εκατ. ευρώ".

 

Δεν μπορώ να καταλάβω. Το ΤΣΜΕΔΕ με τα τόσα και τόσα αποθεματικά, το υγιέστερο ασφαλιστικό ταμείο γιατί χρωστάει χρήματα στους φαρμακοποιούς; Δεν υπάρχει η απαραίτητη ρευστότητα για να τους εξοφλήσει; Συμβαίνει κάτι άλλο;

Όπως και να' χει το πράγμα από το Σεπτέμβριο θα συμβαίνει στην Αθήνα ό,τι συμβαίνει και σε πολλές άλλες περιοχές. Θα πρέπει οι συνάδελφοι να πληρώνουν τα φάρμακά τους στο φαρμακείο και μετά να πηγαίνουν σε κάποιο υποκατάστημα του ΤΣΜΕΔΕ, να στήνονται στην ουρά για να πάρουν πίσω το 75% της αξίας τους. Περαστικά μας!

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβαίνω τόσο καιρό δεν γίνονταν αυτό????..

 

εμείς στο Βόλο γιατί ακολουθούμε αυτή τη διαδικασία εδώ και χρόνια...???

(τα δίνουμε κανονικά στο φαρμακείο και επιστρέφει όσα έχει ευχαρίστηση το ταμείο)

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς τα αποθεματικά αυτά είναι επενδύσεις σε ομόλογα, μετοχές, ακίνητη περιουσία και δεν ξέρω τί άλλο. Το λογικό θα ήταν να εξαργυρώσει τα ομόλογα και τις μετοχές και να τα χρησιμοποιήσει αλλά ποιός θέλει να φάει από τα έτοιμα; Για να μην πω ότι πιθανώς να χρησιμοποιήσουν οι του ΤΣΜΕΔΕ το επιχείρημα ότι τα αποθεματικά χρησιμοποιούνται ως εχέγγυα για τις δεκάδες εγγυητικές επιστολές που εκδίδονται υπερ των εργοληπτών δημοσίων έργων. Αχ Μπανανία αγάπη μου...

Link to comment
Share on other sites

για την επαρχία τι ακριβώς ισχύει?? Εκεί θα πληρώνουμε? και πόσο?

 

Ως μηχανικός με σύζυγο φαρμακοποιό :

 

Πληρώνεις κανονικά το φάρμακο παίρνεις την απόδειξη πηγαίνεις στο οικείο υποκατάστημα ΤΣΜΕΔΕ και παίρνεις πίσω το 75 % (ανάλογα με την πάθηση.. αν είσαι ψυχικά άρρωστος παίρνεις το 100 % :D )

 

Για να πληρώσεις μόνο την συμμετοχή στο φαρμακείο όπως λέει ο PetroS_ θα πρέπει (ο φαρμακοποιός ) να κάνει ένα εύλογο τζίρο από μηχανικούς ώστε να αξίζει την "ταλαιπωρία" να εξαργυρώνει ο ίδιος τις συνταγές..

Ή τουλάχιστον το παραπάνω "οικείο" υποκατάστημα ΤΣΜΕΔΕ να είναι τόσο οργανωμένο ώστε να μην ταλαιπωρήται ...

 

Πάντως εγώ από την γυναίκα μου δεν έχω πάρει φάρμακα στο όνομά μου ...αν σου λέει κάτι αυτό ....

:D :D :D

Link to comment
Share on other sites

 

Ως μηχανικός με σύζυγο φαρμακοποιό :

 

 

Μεγάλε πρέπει να γίνουμε φίλοι... :D

 

παλι καλά που ο πατέρας μου είναι γιατρός!!!!

 

...και με σένα επίσης!!

 

Αλλιώς δεν την βγάζουμε καθαρή!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.