Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνάντηση Μηχανικών ΤΕΙ του forum για τα επαγγελματικά δικαιώματα (έληξε)


pariah7

Recommended Posts

Και αυτη ην φορα η συναντηση ειχε επιτυχια, συζητηθηκαν αρκετα θεματα και σιγα σιγα ξεκιναμε τις κινητοποιησεις μας. Να ευχαριστησω οσους βρεθηκανε μαζι μας απο την υπολοιπη Ελλαδα , οχι μονο απο την Αττικη, οπως και τους συνδικαλιστες της ΕΕΤΕΜ για την παρουσια τους και την εγκυρη ενημερωση τους.

Συντομα θα ερθει κι αλλη συναντηση τελικων αποφασεων...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

παιδιά είμαι και εγώ τεχνολόγοσ μηχανικός και έντονα προβληματισμένος για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει ο κλάδος μας, για αυτο και σας συγχαίρω για την πρωτοβουλία αυτή. δεν κατάφερα να συμμετέχω στις συναντήσεις και λυπάμαι γι' αυτο, πάντως υπόσχομαι να βρίσκομαι και εγώ στην επομενη συγκέντρωση. σας συγχαίρω και πάλι για την αξιόλογη προσπάθεια μπράβο

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, η ενημέρωση που είχαμε και απο τους συνδικαλιστές που παρεβρέθηκαν ήταν ενδιαφέρουσα και έδωσε το στίγμα της σημερινής κατάστασης.

 

Περιμένουμε να δούμε αν η κυβέρνηση θα υλοποιήσει τη δέσμευσή της για επίλυση του θέματος εως το τέλος του 2008. Αλλιώς ξέρετε όλοι τι πρέπει να κάνουμε.

 

Για τις δράσεις που είναι σε εξέλιξη και για περαιτέρω ενημέρωση στο blog του συναδέλφου μας *****

 

Συνδέσεις προς άλλα fora, blogs κ.λπ. στα οποία γίνονται προσβλητικές αναφορές σε μέλη του forum θα διαγράφονται. Χάρης

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι

 

Θα ενημερωθούμε όλοι για τις δράσεις που ετοιμάζονται με pm και από το site του συναδέλφου μας *****. Αυτό που έγκυρα ξέρουμε είναι ότι τα Π.Δ. για τους πολιτικούς μηχανικούς ΤΕ έχουν υπογραφεί από τον Υπουργό και είναι στο ΥΠΕΧΩΔΕ. Αλλά όπως τελικα πολύ σωστά λέει και o pappos εδώ είμαστε στο Ελλαδιστάν. Διότι ξέρετε καλά τι ρόλο παίζει ο υπουργός ΥΠΕΧΩΔΕ και ο άλλος που έχει εκεί πέρα και φιγουράρει ως υφυπουργός. Μέχρι και η ΔΑΚΕ μηχανικών ΤΕ, που κρατά μια αξιοπρεπή στάση, τους έχει κράξει. Περιμένουμε. Στην Ελληνική πολιτεία δεν έχουμε και πολύ εμπιστοσύνη, καθότι είπαμε, ΕΛΛΑΔΙΣΤΑΝ.

 

Το σημαντικό είναι να ξέρουνε ότι δεν είμαστε ούτε ένας, ούτε δύο, αλλά χιλιάδες και το μύνημα που πρέπει να περάσουμε είναι ότι θα πέσει ΜΑΥΡΟ αν δεν υλοποιήσουν αυτά που έχουν υποσχεθεί και που δικαιούμαστε.

 

Συνδέσεις προς άλλα fora, blogs κ.λπ. στα οποία γίνονται προσβλητικές αναφορές σε μέλη του forum θα διαγράφονται. Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

γειά σας είμαι και εγώ εδώ,συνάδελφος από Πτολεμαίδα,μόλις ανέβασα και ένα πρόγραμμα (βιβλίο .ods) αμοιβών ,δοκiμάστε το.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδερφοι για να μπορέσουμε να αποκτήσουμε κατι το οποιο θα έπρεπε ήδη να έχουμε θα πρέπει πρώτα να ξαναχτίσουμε τις βάσεις μας .

Και βλέπω οτι θα πάρουν πρωτοι δικαιώματα όσοι τελειώνουν κατι ιδιωτικά και κάτι κολλέγια ενώ εμεις θα πολέμαμε σαν τους σουλιώτες μεχρι να πέσουμε .

 

Ενα ερώτημα προς την ΕΕΤΕΜ και τους νομικούς :

Θα μπορούσαμε να αποζημιωθούμε απο τα ευρωπαικα δικαστήρια για την μη απόδοση επαγγελμ δικαιωμάτων απο το κράτος ?

΄

Συνάδερφε GeorgeS δεν μπορούμε αλλο να περιμένουμε και δεν πρέπει να προτρέπουμε κανέναν σε υπομονή (υπομονή κάναμε πολύ ) απλα οι συνάδερφοι που μας αντιπροσωπέυουν (ΕΕΤΕΜ) πρέπει να δράσουν διαφορετικά .

 

Μόλις σήμερα είδα για τις συγκεντρώσεις μέσω του φόρουμ και θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να με ενημερώσει ποιος εισηγήται και τα θέματα που συζητήθηκαν αν είναι ευκολο .Θα ήθελα πολύ να παρεβρεθώ στην επόμενη συγκέντρωση .

Link to comment
Share on other sites

Προβλέπω gsak τα κολλέγια πράγματι να κατοχυρώνουν επαγγελματικά δικαιώματα πολύ συντομότερα από εμάς, αφού όπως φαινεται οι νομικοί τους προσέφυγαν στην ΕΕ και μόλις σήμερα άκουσα στις ειδήσεις ότι η χώρα μας θα πληρώσει πρόστιμα αν δεν προβεί άμεσα στην κατοχύρωση των επαγγελματικών τους δικαιωμάτων.

Να τολμήσω επίσης να προβλέψω, ότι τα δικαιώματα που θα τους δοθούν θα είναι ανώτερα από αυτά των Πτυχιούχων μηχανικών.

Πράγματι, η ΕΕΤΕΜ θα πρέπει να δράσει διαφορετικά. Και αν το θέμα των κολλεγίων λυθεί σύντομα, τότε αυτόματα κατά τη γνώμη μου τίθεται και θέμα κακής εκπροσώπησης (ορισμένοι ήδη μιλούν για ύποπτη αδράνεια) της ΕΕΤΕΜ.

Και εγώ δεν πρόλαβα τις ενημερώσεις για την τελευταία συνάντηση αλλά στην επόμενη συνάντηση θα ήθελα να συμμετέχω. Νομίζω ότι έχει έρθει ο καιρός, επιτέλους η πολιτεία να νομιμοποιήσει τις σπουδές μας και να μας επιτρέψει να ασκήσουμε ολοκληρωμένα το επάγγελμα που επιλέξαμε να κάνουμε.

Ή επιτέλους, να προτείνει κάτι....

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και από εμένα σε όλους όσους συμμετέχουν στην περίφημη ιδέα τις ενεργοποιήσεις μας, με κάποιες συναντήσεις.

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να παρευρεθώ και εγώ , όμως ευελπιστώ πως στην επόμενη συγκέντρωση θα τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.