Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νέο Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών


Mihat

Recommended Posts

Από Δήμο Πέρα Τραχανοπλαγιάς:

 

Γίνονται πιέσεις προς το ΥΠΕΠΘ ώστε να ανοίξει Πολυτεχνείο στο Δήμο μας με όλες τις ειδικότητες!!!

 

ΒΑΣΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ: Τα υψηλά ποσοστά του κυβερνώντος κόμματος στο χωριό (τα οποία εύκολα μπορεί να βυθιστούν αν δεν ικανοποιηθεί το αίτημα :twisted: )

 

ΣΤΟΧΟΣ: Η αύξηση του τζίρου των ξενυχτάδικων της περιοχής και η κερδοσκοπία των ιδιοκτητών κατοικιών 8-)

 

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ: Τι είναι αυτό;; :cry:

 

Είμαστε για κλάματα...

 

Υ.Γ. Συγνώμη αν με ακούνε Γιαννιώτες αλλά δεν είναι προσωπικό το θέμα!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Ρε παιδιά, ρε παιδιά οι καθηγητές κάνουν παιδιά έχουν ανήψια, ξαδέρφια, κουμπάρους...που θα δουλέψουν αυτά? Δεν θέλετε να πέσει η ανεργία?

Δείτε και εδώ

να κλάψετε.

Συμφωνώ με όλους τα παραπάνω. Ας μην ξεχνάμε ότι το Τμήμα Αρχιτεκτόνων στην Πάτρα που είναι στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας, δημιουργήθηκε μόλις πρίν 7 χρόνια!!!! Ας ελπίσουμε ότι θα κόψουν εισακτέους σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη και ο συνολικός αριθμός αποφοίτων αρχιτεκτόνων δεν θα αυξηθεί, γιατί αλλιώς αυτό δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως είπαν οι cna και ckiriako μερίδιο "ευθύνης" φέρουν και οι γονείς. Αλλά για μια στιγμή. Τι σόι ευθύνη ακριβώς φέρουν ? Μήπως τελικά δεν έχουν και τόσο άδικο ? Πως λειτουργούν οι γονείς, οι γονείς μας ? με βάση την πραγματικότητα. Και τι λέει αυτή ? Λέει ένα και μοναδικό πράγμα. Οτι όποιος δεν έχει σπουδάσει, δεν έχει στον ήλιο μοίρα. Με εξαίρεση όσους έχουν κάποιο μαγαζί οι υπόλοιποι τι ? θα γίνουν εργάτες ?, υπάλληλοι σε σουπερ μαρκετ ? ποιος θα τους προσλάβει, με τι άθλιες συνθήκες εργασίες και με τι μισθό ? Μια ζωή στα 700 ευρώ, την ανασφάλεια και την αγγαρεία ?

 

Άρα λοιπόν, σε μια κοινωνία που ασπάζεται το νεοφιλελευθερισμό, οι ΜΗ προνομιούχοι σε γνώσεις διατρέχουν μεγάλο κίνδυνο να αποτελούν τους τελευταίους τροχούς της αμάξης. Και όχι μόνο, την (εργατική-υπαλληλική) τάξη που δεν τις αξίζει και σεβασμός. Γιατί αυτό συμβαίνει. Έχω πει ξανά ότι ο μηχανικός είναι άχρηστος χωρίς τον εργάτη που θα υλοποιήσει τις εργασίες, ο ιατρός δεν μπορεί να κάνει τίποτα χωρίς τους νοσηλευτές κ.ο.κ. Δυστυχώς στη χώρα μας ΔΕΝ έχουμε μάθει να σεβόμαστε τους συνεργάτες μας, αυτούς που στηρίζουν τις κατώτερες αλυσίδες της παραγωγής αλλά και τις πιο ουσιώδεις. Γιατί στο κάτω κάτω της γραφής ποιοί τελικά δουλεύουν ? ποιοί παράγουν έργο ? Στο κλάδο μας, οι μελετητές μηχανικοί από τα γραφεία με το φραπέ κάνουν δημόσιες σχέσεις, copy paste ο ένας τις μελέτες του άλλου, τις τεχνικές περιγραφές, η 4Μ δουλεύει κάργα κλπ κλπ. Οι εργοδογοί, οι μαστόροι και οι εργάτες βγάζουν τη δουλειά για να μην σας πω ότι λύνουν και πολλά προβλήματα επι τοπου του έργου.

 

Για μένα αυτός είναι ο λόγος, εν συντομία, που ο γονείς θέλουν να σπουδάσουν τα παιδιά τους. Η κοινωνία που δεν αντιμετωπίζει ισότιμα και με αξιοπρέπει τις διάφορες βαθμίδες στο παραγωγικό ιστό. Μια κοινωνία όπου επιτυχημένος είναι εκείνος που έχει τελειώσει το ΕΜΠ και όχι το παιδί της γειτονιάς που είναι στην οικοδομή.

 

Για να σταματήσουν οι γονείς να θέλουν σόνι και καλά να πάνε τα παιδιά τους στα πανεπιστήμια, θα πρέπει πρώτα να δημιουργηθούν οι δομές και οι κοινωνικές προυποθέσεις αποδοχής και αξιοπρεπούς ένταξης στην αγορά και αυτών που δεν θα σπουδάσουν. Επειδή λοιπόν αυτές οι δομές και κουλτούρες δεν υπάρχουν, οι γονείς και στέλνουν τα παιδιά τους στα πανεπιστήμια είτε εδώ είτε έξω είτε όπου μπορούν. Ισως δεν το θέλουν πάντα αλλά σε κάθε περίπτωση είναι αναγκασμένοι να το κάνουν εκ των πραγμάτων. Γιατί έτσι είναι. Μια ολόκληρη κουλτούρα που κατατάσσει τους ανθρώπους σε επιτυχημένους και αποτυχημένους με κριτήρια που βασίζονται στους πιο αλλοτροίωτικούς παράγοντες της ανθρώπινης αξιοπρέπειας, αυτών, της εξουσίας και του χρήματος.

 

Και για να μην ξεχνιόμαστε, τα πολυτεχνεία και ο γωστός συντεχνιακός φορέας τους, καλώς ή κακώς, περνάνε τέτοιοιες ελιτίστικες κουλτούρες και νοοτροπίες στους φοιτητές τους, ότι "εμείς είμαστε και άλλοι δεν υπάρχουν"...

 

Και επειδή το χρηματικό είναι σημαντικός παράγοντας διαμόρφωσης πολλών πραγματων στη κοινωνία εμένα προσωπικά δεν θα με πείραζε καθόλου αν η μισθολογική διαφορά μου με ον τεχνίτη ήταν μικρή. Δεν σπούδασα για να έχω σκλάβους από κάτω και αυτό να με κάνει να νιώθω "κάποιος".

Link to comment
Share on other sites

παρτε να φατε,αφου θελετε.

 

λες και ειμαστε σταβλος,μην πω τιποτα χειροτερο.

 

(αναφερομαι στη τακτικη που ακολουθειται).

 

ε ρε η ψηφος,η εξουσια,το βολεμα και η καλοπεραση τι κανουν...

 

ειναι σα να κανεις 5 παιδια ενω μπορεις να συντηρησεις μονο τα 2.

 

ντροπη ειλικρινα.

Link to comment
Share on other sites

για τους γονεις συμφωνω απολυτα.ειναι η αντιδραση αλλων εποχων,καταλοιπα τα οποια τωρα εκδηλωνονται.

 

το θεμα ειναι απλο:(συνεχιζοντας την παραπανω συσχετιση)

 

αν το παιδι σου σου ζηταει και ενα αδερφακι ενω εσυ με το ζορι συντηρεις αυτο,θα ορμηξεις και για το επομενο?

 

...

Link to comment
Share on other sites

εγώ κάπου είχα διαβάσει ότι το τμήμα Αρχιτεκτονικής στα Χανιά είχε πολλά προβλήματα και ουσιαστηκα φυτοζωούσε... και τώρα ανοίγουν άλλα δύο τμήματα;;;

Επίσης απ'ότι ξέρω το τμήμα Αρχιτεκτονικής στην Ξάνθη δεν έχει βιβλιοθήκη!

Link to comment
Share on other sites

Από Δήμο Πέρα Τραχανοπλαγιάς:

 

Γίνονται πιέσεις προς το ΥΠΕΠΘ ώστε να ανοίξει Πολυτεχνείο στο Δήμο μας με όλες τις ειδικότητες!!!

 

ΒΑΣΙΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑ: Τα υψηλά ποσοστά του κυβερνώντος κόμματος στο χωριό (τα οποία εύκολα μπορεί να βυθιστούν αν δεν ικανοποιηθεί το αίτημα :twisted: )

 

ΣΤΟΧΟΣ: Η αύξηση του τζίρου των ξενυχτάδικων της περιοχής και η κερδοσκοπία των ιδιοκτητών κατοικιών 8-)

 

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ: Τι είναι αυτό;; :cry:

 

Είμαστε για κλάματα...

 

Υ.Γ. Συγνώμη αν με ακούνε Γιαννιώτες αλλά δεν είναι προσωπικό το θέμα!

 

 

Για να μην παρεξηγηθώ πρώτον δεν είμαι Γιαννίωτης.

Δεύτερον συμφωνώ με την κατάσταση κορεσμεμού που έχει επέλθει στο επάγγελμά μας - και εγώ ελεύρεος επαγγελματίας είμαι.

 

Αυτά όμως περί Δήμου Πέρα Τραχανοπλαγιάς δεν τα πολυκατάλαβα.

Δεν έχω ακούσει να ιδρυθεί κανένα πανεπιστήμιο και μάλιστα πολυτεχνείο με έδρα Δήμο τύπου Τραχανοπλαγια.

Όλα τα πανεπιστήμια και οι σχολές - εξαίρεση κάτι τμήματα ΤΕΙ - έχουν έδρα σε πρωτεύουσες νομών.΄

Και θέλω να κάνω μια ερώτηση :

Αυτοί που κράζουνε τι θα λέγαν για την αποκέντωση των εν λειτουργία σχολών στην περιφέρια??

Τι θα λέγαν ας πούμε το Μετσόβιο να μετακομίσει όχι μακρια στην Χαλκιδα ή στην Κόρινθο.

Η νομική σχολή να μετακομίσει στην Θήβα ή στην Σπάτη?

Αντίστοιχα παραδείγματα για το Α.Π.Θ. και το τα άλλα μεγάλα Πανεπιστήμια σε Πειραια και Αθήνα??

Η τοπική ανάπτυξη της χώρας στην περιφέρια σε αυτό στηρίζεται. Αν δεν θέλετε επιπλέον σχολές τι θα λέγατε να μετακομίσουν αυτές που υπάρχουν ίδη??

Και φυσικά όταν μιλάμε για ανάπτυξη στην μικρή κοινωνία δεν είναι μόνο οι καφετζίδες και οι λίσταρχοι ενοικιαστές..... Υπάρχουν χίλια δύο επαγγέλματα που επωφελούνται.

 

Βασικά πιο πάνω κράζουν κάπιοι τον επερχόμενο συγκεντρωτισμό του επαγγέλματος μας και ότι θα εξαφανιστεί αυτό που έχουμε σήμερα δηλαδή την ατομική τεχνική εταιρία άλλα κινήσεις όπως η ίδρυση μιας σχολής που βοηθά τον τοπική , μικρή, ιδιωτική επιχειρησούλα μας χαλάει. Εκει επειδή δεν είναι στα λημέρια μας θέλουμε συγκεντρωτισμό.

Δεν μπορούμε να τα έχουμε και τα δύο...

Προσωπικά έμενα δεν με χαλάει ούτε να μείνουμε όπως έχει ούτε να γίνουμε Αγγλία άλλα εσείς που γράφετε πιο πάνω αποφασίστε...

Link to comment
Share on other sites

Επίσης απ'ότι ξέρω το τμήμα Αρχιτεκτονικής στην Ξάνθη δεν έχει βιβλιοθήκη!

 

Δεν ξερω τι γινεται τωρα αλλα μεχρι και πριν 3 χρονια απο οτι μαθαινα δεν επαρκουσαν οι αιθουσες να κανουν μαθημα. Τους πηγαιναν απο εδω και εκει. Πρωτα ανοιγουμε το τμημα και δεχομαστε φοιτητες, μετα κοιταμε να φτιαξουμε τις υποδομες να τους στηριξουμε! Απιθανα πραματα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.