Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όργανα ελέγχου ΕΗΕ


JasonK

Recommended Posts

Μόνο σε νέες εγκαταστάσεις νομίζω χρειάζεται ώστε να δεις αν τυχόν το έδαφος είναι κατάλληλο για να βάλεις γείωση έτσι δεν είναι?
Νομίζω πως ναι, σίγουρος κατά 99 τοις εκατόν (όπως έλεγε κι ο κ. Ροβέρτος Κινγκ) :mrgreen: τον πρόλαβες αλήθεια??
Link to comment
Share on other sites

Το 520 έχω και εγώ ,πολύ καλό .Ακόμα στα 770 είναι η τιμή του ?Δεν τη ρίχνουν με τίποτα ..τι κρίση και κολοκύθια ...

Οσο για το 530 που μετράει και αρμονικές η τιμή του ξεφεύγει πολύ,νομίζω φτάνει τα 1700

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ναι, σίγουρος κατά 99 τοις εκατόν (όπως έλεγε κι ο κ. Ροβέρτος Κινγκ) :mrgreen: τον πρόλαβες αλήθεια??

 

Ναι εννοείται, με είχε πιάσει και να αντιγράφω....

 

 

Το 520 έχω και εγώ ,πολύ καλό .Ακόμα στα 770 είναι η τιμή του ?Δεν τη ρίχνουν με τίποτα ..τι κρίση και κολοκύθια ...

Οσο για το 530 που μετράει και αρμονικές η τιμή του ξεφεύγει πολύ,νομίζω φτάνει τα 1700

 

 

Όντως ξεφεύγει η τιμή του.Μάλλον στο 520 θα καταλήξω τότε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή σας μέρα!! Χρειάζομαι τη γνώμη σας σχετικά με τα όργανα ελέγχου ΕΗΕ. Επιθυμώ να αποκτήσω ένα από αυτά μα έχω κάποιους ενδειασμούς.Προς το παρών είμαι μεταξύ του metrel combo και του sonel mpi 520 με μία κλήση προς το δεύτερο καθώς προσφέρει κάποιες επιπλέον μετρήσεις (P,Q S,COS κτλ).Συμφωνείτε με αυτό ή θα ήταν καλύτερο να προμηθευτώ κάποιο άλλο όργανο για τις extra μετρήσεις; όπως π.χ. αυτό http://www.elektroni...oducts_id=18916 και να έκανα την δουλεία μου ίσως και με κάποιο φθηνότερο όργανο ΕΗΕ όπως π.χ. το testboy; Κάτι άλλο που με απασχολεί είναι πως κάποια ακριβότερα μοντέλα (βλ. metrel xa) κάνουν μέτρηση αντίστασης γείωσης και με αμπεροτσιμπίδες, κάτι το οποίο θα συμπεριληφθεί στο πρότυπο όπως ακούγεται. Υπάρχει περίπτωση λέτε, αν ενταχθεί αυτός ο τρόπος μέτρησης, να βγει εκτός ο τρόπος με την μέτρηση της σύνθετης αντίστασης του βρόχου σφάλματος ή δεν υφίσταται κάτι τέτοιο; Γιατί σε αυτή τη περίπτωση μένεις με το όργανο στο χέρι και είναι τρομερά δύσκολες οι εποχές. Εν κατακλείδι το δίλημμα μου είναι, παίρνεις ένα απλό και φθηνότερο όργανο με τις βασικές μετρήσεις του προτύπου ή κάτι ακριβότερο και έχεις το πλεονέκτημα των παραπάνω μετρήσεων. Θα με ενδιέφερε πολύ η γνώμη σας. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αποφάσισα να πάρω και εγώ όργανο και μάλιστα το sonel mpi 520 αφού από ότι διάβασα θεωρείται από τις καλές επιλογές (για τα χρήματα που κοστίζει πάντα)

 

Έχει να προτείνει κανείς κατάστημα με καλή τιμή; (μέσω π.μ. για να μην θεωρηθεί διαφήμιση)

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

με τη σειρά μου, απλά μια χαζή ερώτηση: αυτά τα εργαλεία που λέτε (διάβασα πολλές μάρκες που έχετε γράψει) κάνουν όλες τις μετρήσεις που είναι αναγκαίες για τη συμπλήρωση της νέας ΥΔΕ σύμφωνα με τον ΕΛΟΤ HD384???

 

δηλαδή με ένα εργαλείο γίνονται όλες οι μετρήσεις??? (σα να λέμε το πολύμετρο που είναι και βολτόμετρο και αμπερόμετρο και μετρητής αντιστάσεων)

Link to comment
Share on other sites

769+ΦΠΑ με δώρο φορτιστή αυτοκινήτου και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες sonel mp520

Αύριο πάω για αγορά αν κάποιος το έχει βρει κάπου πιο φθηνα.....ας βοηθήσει (ότι και να γλιτώσω καλό είναι)

Link to comment
Share on other sites

769+ΦΠΑ με δώρο φορτιστή αυτοκινήτου και επαναφορτιζόμενες μπαταρίες sonel mp520

Αύριο πάω για αγορά αν κάποιος το έχει βρει κάπου πιο φθηνα.....ας βοηθήσει (ότι και να γλιτώσω καλό είναι)

 

δεν το έχω δει αυτό το όργανο που αποφάσισες να πάρεις, έψαξα και βρήκα το εγχειρίδιό του. ρίξτου μια ματια να έχεις μια ολοκληρωμένη άποψη.

 

http://www.shenh.gr/yliko/file/3-sonelmpi520.html

 

κάνε λήψη και διάβασέ το με την ησυχία σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.