Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Ετσι σκεφτομαι να ενεργησω κι εγω, αν και κατα πασα πιθανοτητα οι πλευρες των 21εκ δεν εχουνε τιποτα μεσα, ισως να μην εχουν καν δικελυφη παρα μονο ενα μπλοκι και σοβα εκατερωθεν...

Link to comment
Share on other sites

περιπτωση ελληνικη και τραγελαφικη.

Σε πολεοδομια εχει κλεισει το αρχειο και δεν μπορω να παρω τη μελετη θερμομονωσης παρα μονο πρωτη Σεπτεμβρη.

Να βαλω μεγιστους κατα ΚΘΚ ;(ουτως η αλλως πολυκατοικια του 90 ειναι...)

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μου έτυχε μια περίπτωση όπου "αμφισβήτησα" την μελέτη θερμομόνωσης.

 

Ένας τοίχος ισόγειου καταστήματος είχε γίνει τζαμαρία.

Προφανώς έκανα μελέτη σύμφωνα με την υπάρχουσα κατάσταση και πήρα τους δυσμενέστερους συντελεστές από τον κανονισμό θερμομόνωσης για το κάθε στοιχείο.

Link to comment
Share on other sites

Οικοδομικη αδεια εκδοθεισα απο ΥΑΣΒΕ εν ετει 1979-1980 δεν εχει κατατεθειμενη μελετη θερμομονωσης, ουτε αναγραφεται κατι στο στελεχος της αδειας, ενω το παχος των εξωτερικων τοιχων (18εκ μαζι με σοβαδες) το μαρτυρα επισης

Το δωμα, ομως, εχει καποια μονωση της εποχης, περιπου 15-20εκ πανω απο την πλακα, κατι που φαινεται και στην τομη, ενω εχω τραβηγμενη και φωτογραφια ως αποδεικτικο στοιχειο που δειχνει που τερματιζεται η πλακα και που η τελικη επιστρωση της μονωσης.

Να θεωρησω οτι ειναι ελλιπως μονωμενο το δωμα η να το αγνοησω παντελως?

Σε αυτες τις περιπτωσεις, δεν μου εχουνε τυχει και πολλες ειναι η αληθεια, θεωρω το δωμα ελλιπω μονωμενο, μιας και δεν εχω στοιχεια των υλικων για να υπολογισω μονος μου το συντελεστη

Link to comment
Share on other sites

Sorry, 10cm δειχνει η τομη...

Τωρα τι με ρωτας κι εσυ... ποιος ξερει απο τι αποτελειται η επιστρωση....

Χρησιμοποιειται ως μονωση οπως και να χει...

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μου έτυχε μια περίπτωση όπου "αμφισβήτησα" την μελέτη θερμομόνωσης.

 

Ένας τοίχος ισόγειου καταστήματος είχε γίνει τζαμαρία.

Προφανώς έκανα μελέτη σύμφωνα με την υπάρχουσα κατάσταση και πήρα τους δυσμενέστερους συντελεστές από τον κανονισμό θερμομόνωσης για το κάθε στοιχείο.

 

Γιατί όμως; Το ότι άλλαξε η αναλογία επιφάνειας τοίχου - ανοίγματος δε σημαίνει ότι αμφισβητείται η ύπαρξη μόνωσης και του U των αδιαφανών δομικών στοιχείων. Μπορούσες να υπολογίσεις για τη νέα αναλογία μπετόν - τούβλου το U του τοίχου ή ανά δομικό στοιχείο (μπετόν - τούβλο) ξεχωριστά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.