Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Ηλια δεν εχεις αδικο, ομως τι νοημα εχει η ΥΔ του ιδιοκτητη οτι δεν τη βρηκε, ειδικα απο τη στιγμη που στο συμφωνητικο που κανουμε αναγραφω και τι μου προσκομισε επακριβως?

Δηλαδη και σε ενδεχομενο μελλοντικο ελεγχο αν βρεθει οτι εχω χρησιμοποιησει τα μεγιστα κατα ΚΘΚ και οχι τα νουμερα της μελετης θερμομονωσης, την οποια δεν ειχα στα χερια μου διοτι ουδεποτε μου προσκομιστηκε, ειμαι υποχρεωμενος να αποδειξω οτι απωλεσθη ΤΟΤΕ που εξεδωσα το ΠΕΑ?

Και αν οντως την ψαξω εγω και δεν τη βρω? Ποιος θα μου κανει ΥΔ οτι απωλεσθη?

Εκτος κι αν θεωρουμε οτι πρεπει να περιμενουμε κανα μηνα να παρουμε βεβαιωση πολεοδομιας οτι απωλεσθη....

Δεν το νομιζω...

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι να είσαι κατοχυρωμένος ότι εφάρμοσες τις ΤΟΤΕΕ (με τα όσα κενά τους) με όσο το δυνατόν λιγότερες προσωπικές θεωρήσεις, οι οποίες όπως λένε και οι οδηγίες πρέπει να αποφεύγονται.

 

Μια υπεύθυνη δήλωση για την εγκυρότητα των στοιχείων που προσκομίζονται, αυτή τη στιγμή, θα σε καλύψει σ ένα πιθανό έλεγχο από την ΕΥΕΠΕΝ.

Στο νέο <<Ν3661>> που ετοιμάζεται για ΦΕΚ, νομίζω ότι προβλέπεται και δυνατότητα αξίωσης αποζημίωσης από τους ιδιοκτήτες σε περίπτωση λανθασμένου ΠΕΑ (ομολογώ ότι αμέλησα και δεν το διάβασα όπως ο zxgr, περιμένοντας να το δω επίσημα αναρτημένο).

Σε μια τέτοια περίπτωση καλό θα είναι να είμαστε όσο γίνεται πιο καλυμμένοι.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Βλεπω αγγελια σπιτιου στο spitogatos στη Θεσσαλονικη, ημιτελες, στα τουβλα, με αδεια προ ΚΕΝΑΚ, προφανως και στους εξωτερικους τοιχους ενα απλο διατρητο μπλοκι....

Και ελα πες μου εσυ μετα οτι αυτο το μπλοκι εχει θερμομονωτικες ιδιοτητες....

 

Και εμεις πρεπει να εφαρμοσουμε τη μελετη θερμομονωσης που προβλεπει σαντουιτς με 5-8εκ μονωτικου στη μεση ε?

 

Για οποιον ενδιαφερεται, παραθετω και φωτογραφιες, in private...

 

Σπιτι εν ετει 2013 και ενεργειακα ειναι οπως το δικο μου, του 1974....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω.

Εχω μόνο μία άδεια σε κακά χάλια του 1980,δηλαδη με τοτεε μετά τον ΚΘΚ, και έναν ξυλότυπο. <<προσθήκης τμηματος ισογείου + Α οροφου>>. Εγώ επιθεωρω το ισόγειο. Επειδή ένα τμημα του ισογειου που επιθεωρώ προυπήρχε , και το σχέδιο ξυλοτύπου έχει σφραγίδα πολεοδομίας Ιανουάριος 1980 αλλά ημερονημία σχεδίου 1978 είναι σίγουρο ότι ένα τμήμα προυπήρχε του 1978.

Στην άδεια δεν φαίνεται κάπου να λέει για ΚΘΚ.

 

1. στίς προσθήκες ήταν υποχρεωτικό να καταθέσουν ΚΘΚ? τι γινόταν συνήθως πάνω στην αλλάγη?

2. εγω χτυπώντας τα δοκάρια δεν φαίνεται θερμομόνωση και ο τοίχος είναι από 20 εώς 23cm μαζί με τούς σοβάδες?

Βάζω εγώ πιστευω χωρίς μόνωση, ή θα βάζατε ελλιπης λογω ημερομηνίας?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

@ katrmp

Είναι πολύ σπάνιο (έως αδύνατο) οικοδομές αυτής της εποχής να έχουν θερμομόνωση. Μόνο κάποιοι μερακλήδες ή υποψιασμένοι έβαζαν.

Η ύπαρξη θερμομόνωσης αποδεικνύεται απο το πάχος των δομικών στοιχείων, και από τον ήχο (για το φέροντα οργανισμό)

Στην περίπτωσή σου, προφανώς ΔΕΝ υπάρχει θερμομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Τιθεται υπο αμφισβητηση η μελετη θερμομονωσης κτηριου που απο κατασκευης εγινε με κλεισμενους Η/Χ ενω ειχε μελετηθει με ανοικτους?

 

Αν οχι, τοτε πως μου προτεινετε να το αντιμετωπισω?

Μονωμενο στους τοιχους που μελετηθηκαν μονωμενοι, με τους συντελεστες της μελετης θερμομονωσης και αμονωτο το υπολοιπο τμημα ή μηπως με τα μεγιστα του ΚΘΚ για ολο?

Link to comment
Share on other sites

Με τους συντελεστές της θερμομόνωσης στους τοίχους που μελετήθηκαν μονωμένοι και με μέγιστους συντελεστές κατά ΚΘΚ στους υπόλοιπους, θα έλεγα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι κατι που δεν ειχα σκεφτει

Θα το εκτιμουσα αν ειχα περαιτερω γνωμες απο συναδελφους.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.