Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Απο τη στιγμη που δεν εχω στα χερια μου τη μελετη θερμομονωσης, δεν ξερω τι μελετηθηκε για να το αντιπαραβαλω με οτι κατασκευαστηκε και να βγαλω ασφαλεστερα συμπερασματα.

Θερμομονωση δεν ειδα σε εκεινο το σημειο, αυθαιρετο ειναι το να ισχυριστω οτι δεν εχει πουθενα, σε μια περιμετρο 20 μετρων φερ ειπειν.

Τεινω, προς νομικη μου διασφαλιση και μονο να θεωρησω τα μεγιστα κατα ΚΘΚ.

Link to comment
Share on other sites

@Faethon Ο Πιν 3.4 όμως είναι για κτίρια προ εφαρμογής θερμομόνωσης. Πως νομιμοποιούμαστε να τον χρησιμοποιήσουμε για μετά το '79;

Το ότι υπήρχε ο κανονισμός δεν σημαίνει ότι εφαρμοζόταν, τη στιγμή μάλιστα που κι εμείς (οι μηχανικοί) αντιμετωπίζαμε τη μ.θ. σαν αναγκαίο κακό για "να πάρουμε την άδεια".

Αλλιώς, η ΤΟΤΕΕ δεν θα έθετε θέμα αμφισβήτησης της μ.θ..

 

@Inzaghi

Πέραν του ήχου υπάρχει και το πάχος του δομικού στοιχείου. Κι αυτό είναι η σημαντικότερη απόδειξη για την ύπαρξη μόνωσης. Κι επειδή δεν συνηθίζεται τοπική μόνωση (ή μη) δομικού στοιχείου, (δηλ. ή θα υπάρχει μόνωση παντού στα κατακόρυφα στοιχεία φ.ο. ή πουθενά) έλεγξε σε περισσότερα σημεία, για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα.

Απο τη μέχρι τώρα εμπειρία μου, γνωρίζω πως (στη ζώνη Β τουλάχιστον) ελάχιστα έως καθόλου εφαρμοζόταν μόνωση στο φ.ο. μονοκατοικιών μέχρι το 1990 περίπου.

Οι δε πολυκατοικίες (για λόγους οικονομίας) ήσαν εντελώς αμόνωτες.

Edited by tetris
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε όμως οτι τα μεγιστα κατά ΚΘΚ σε μερικές περιπτώσεις είναι χαμηλότερα ακόμα και από τον ΚΕΝΑΚ.

Και όποιος έχει κάνει επίβλεψη σε μετά ΚΕΝΑΚ κτίριο (Η/Μ) ξέρει για τι θερμικές απαιτήσεις μιλάμε....

Ο tetris έχει δίκιο , αν και από αυτά που έχω δει στην Αττική τουλάχιστον το 50% εχουν μία στοιχειώδη μόνωση ακόμα και στον φ.ο. (απο 80 και μετά).

Το παν στο πιστοποιητικό είναι να είναι κοντά στις πραγματικές θερμικές απαιτήσεις του κτιρίου αν πάς βάσει κανονισμού.

Μιλάω για το κέλυφος πάντα , γιατί για τα συστήματα κλάφτα Χαράλαμπε

Εγώ δεν εχώ δει ποτέ σωστό φύλλο ελέγχου λέβητα π.χ. (ακούω οτι υπάρχουν και σωστά αλλά δεν μου έχει τύχει)

και έτσι είμαι αναγκασμένος να βάζω β.α. το 92% που βλέπω σε λέβητα που είναι τρύπιος ...(όπως και ο αναλυτής του καυστηρατζή)

Θα μου πείτε αυτό με νοιάζει ή που με υποχρεώνουν να βάλω τον β.α. του κατασκευαστή στα λεβητάκια αερίου γιατί έτσι συμφέρει κάποιους...

Edited by skidoo23
Link to comment
Share on other sites

Ημιϋπόγειος αποθηκευτικός χωρος στην αδεια κατασκευαστηκε διαμερισμα που δεν τακτοποιηθηκε

Δε νομιζω πως εκπλησσει κανεναν.

 

Ο ιδιοκτητης ισχυριζεται οτι ολα τα μπετα ειναι μονωμενα, κατι που δεν προεκυψε απο πουθενα

Τουναντιον.

 

Μου ζητησε να το βγαλω Β, αντε το πολυ Γ

 

Αρνηθηκα διακριτικα...

 

Μου προσεφερε και αγνο παρθενο ελαιολαδο...

Τα μαζεψα και εφυγα ευγενικα....

 

Νομιζω πως επραξα το σωστοτερο...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ολο και κάποιο καλό και τίμιο παλικάρι θα βρεθεί με 50-60€......

 

Υ.Γ.

Εννοείται ότι έκανες πολύ καλά..... Εχω πάνω από 200 ΠΕΑ , Β δεν με έχει "αξιώσεϊ" να βγάλω ακόμα.....

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Β εβγαλα ενα ολο κι ολο...

Οικοδομη του 1986 νομιζω, μονωμενη με ατομικο λεβητα ΦΑ και ηλιακο στο δωμα.

Το επιασε το Β

 

Αλλα οχι και να βγαλω Β ακινητο καραμπινατο Η

 

Ο Χριστος και ο Παναγια....

 

Θα σε δωσω 10€ παραπανω, λεει....

Ε νταξ ρε φιλε, αν ειναι για 10€ παραπανω, σου κανω και....... Αντε...

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Και για να επανελθω στο αντικειμενο...

 

Ρετιρε οικοδομης προ ΚΘΚ που φερονται να ειναι μονωμενα ομως, με το δωμα να ειναι ενα σκαλοπατακι των 10 ποντων πιο ψηλα απο την πλακα σκυροδεματος, το θεωρειτε ελλιπως μονμενο η αμονωτο λογω του οτι δεν εχετε ενδειξη του τι υλικο ειχε χρησιμοποιηθει?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι εχει γινει ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ μονωσης δεν το καθιστα μονωμενο.

Ο πατερας μου που συνεργαζοταν απο δεκαετια 80 με εργολαβους μου ανεφερε χαρακτηριστικα οτι στην...προσπαθεια μονωσης βαζανε πανω στο δωμα απο ελαφροπετρες μεχρι θρυμματισμενα κομματια τουβλου

 

Τι μονωση να σου παρεχει αυτο?

 

Κανενα προ ΚΘΚ δεν εχω βαλει ελλιπως μονωμενο εγω, ΠΟΤΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.