Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

παιρνω στα χερια μου μελετη θερμομονωσης 20ετιας και βαλε.

Πρωτη φορα στα χρονικα παρατηρω ο μελετητης να εχει θεσει ΜΟΝΥΑΛ ως μονωτικο, αλλα ανευ παχους...

Μονο το λ του υλικου και το τελικο του k

Παχος δομικου στοιχειου δεν εχει θεσει, μονο τα παχη ολων των στρωσεων πλην του θερμομονωτικου και το τελικο k της επιφανειας....

 

Το ιδιο και για οριζοντιες και για κατακορυφες επιφανειες...

 

Και τωρα αυτη τη μελετη αν την ειχατε στα χερια σας θα την εφαρμοζατε?

Καλα καλα τα παχη των τοιχων δε μπορω να μετρησω για να αντιπαραβαλω με της μελετης και να τη θεση υπο αμφισβητηση η οχι....

Link to comment
Share on other sites

Τα πάχη των τοίχων μπορείς να τα μετρήσεις στους λαμπάδες των κουφωμάτων, ώστε να ελέγξεις αν υπάρχει θερμομόνωση του φ.ο..

Αν θέλεις να το "ψάξεις" μπορείς από το k (κι εφόσον έχεις τα παχη των άλλων υλικών) να υπολογίσεις το πάχος του μονωτικού (της μελέτης) και κατά συνέπεια το πάχος όλου του δομικού στοιχείου.

Στα δάπεδα, θεωρώ απίθανο να υπάρχει μόνωση, μόνο στα δημ.έργα έβαζαν.

Για τις οροφές, πάς με τη μέθοδο του σκουπόξυλου (ήχος) αν είναι από κάτω, ή με την ενδεχόμενη διαφορά πάχους πλάκας δώματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

να ρωτήσω μελέτη θερμομόνωσης για διόρωφο με πυλωτή έχει την οροφή όπως παρακάτω (δεν ξεχωρίζει διαφορετικά την ταράτσα από την πυλωτή).

εγώ βρήκα με χτύπημα ότι η ταράτσα έχει μονωτικό από κάτω μέσα στο διαμέρισμα (βέβαια για άδεια του 1990 και 8cm πρέπει να είναι αδύνατο), αλλά στην ταράτσα είναι μόνο η πλάκα και οι αναμονές, τίποτα άλλο. Ελλιπη την παίρνω?που στηρίζομαι? δηλαδη αμφισβητώ την μελέτη?

17-04-2013 09;34;33PM.pdf

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να μετρήσεις το πάχος της οροφής στο ύψος του δώματος, δηλαδή πόσο είναι πάχος 1-2 σκαλιά του κλιμακοστασίου πριν βγείς στο δώμα, εκεί φαίνεται το πάχος του

 

Αν θεωρήσεις οτι περίπου 15-16 cm είναι το πάχος του μπετόν + 2 σοβάς = 17-18 και μετρήσεις ολικό πάχος οροφής = 25 - 26 cm τότε καταλήγεις στο συμπέρασμα περί ''ανεπαρκής'' μόνωσης

 

Εγω έτσι κάνω

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

αφού όταν βγήκα στο δώμα ήταν η πλάκα με τίς αναμονές , ούτε μόνωση ούτε τίποτα. Αποκλείτεται να ήταν γαρμπιλομπετό και να το μπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα αμφισβητω μελετη θερμομονωσης, προσωπικα.

Στη συνηθεστερη περιπτωση που δε μου προσκομιζει μελετη ο πελατης, ουτε υπαρχει η δυνατοτητα εξτρα αναζητησης, του βαζω να μου υπογραψει μια ΥΔ οτι εψαξε στην Πολεοδομια αλλα δεν τη βρηκε και ετσι προχωραω με τα μεγιστα.

Ειδικα στο δωμα πολλες φορες δεν υπαρχει δυνατοτητα προσβασης, λογω ελλειψης κλειδιου.

Τι θα κανουμε εκει, θα χτυπαμε πορτες?

Δυσκολο...

Link to comment
Share on other sites

1.δηλαδη στην περιπτωση μου αν δεν ήθελες να πάς με τα μέγιστα θα αμφισβητούσες όσον αφορά την οροφή ή όχι? από κάτω πρός το διαμέρισμα έχει μόνωση.

2. αν δεν είχες την μελέτη και πήγαινες με τα μέγιστα , και έβλεπες πλάκα από πάνω χωρίς τίποτα και κάτω από την πλευρά του διαμερίσματος μόνωση θα πήγαινες με μέγιστα ή πάλι θα θεωρούσες πλημελλώς μονωμένη την ταράτσα?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

1. Οχι, δε θα αμφισβητουσα

2. Με τα μεγιστα. Αν δεν εχεις στα χερια σου μελετη θερμομονωσης, τι να αμφισβητησεις? Αφου δεν ξερεις τι μελετηθηκε για να το αντιπαραβαλεις με την κατασκευη και να αμφισβητησεις

 

Γενικα, σου ξαναπα, δεν αμφισβητω ευκολα. Πρεπει σε καποιον ελεγχο να ειμαι καλυμενος. Και προτιμω, στην εσχατη περιπτωση, να ακολουθησω τον κανονισμο και να βγαλω ενα λιγοτερο ορθο ΠΕΑ παρα το αναποδο.

Ακομα και στα κατακορυφα, δεν αποτελει αιτια αμφισβητησης το να χτυπησω το μπετο εξωτερικα και να μηνα κουσω κουφιο ηχο...

Σε ελεγχο πως θα το αιτιολογησεις?

Χτυπησα το μπετο και το τοκ τοκ ακουγοταν συμπαγες?

Ας ειμαστε σοβαροι, επιστημονες ανθρωποι δε γινεται να στηριχθουν σε τετοιες αιτιολογησεις.

Και στους τοιχους, ακομα και αν το παχος σου βγαινει μικροερο της μελετης, ξερεις αν καποια γλωσσα δε χρησιμοποιηθηκε 6αρα αντι για 9αρα?

Ξερεις αν χρησιμοποιηθηκε θερμομπλοκ (φοριεται πολυ στα βορεια)?

 

Δεν τα ξερεις

Και αφου δεν τα ξερεις, τι να μου αμφισβητησεις?

 

Πανε με τα μεγιστα και καθαρισες. Ετσι κι αλλιως, σκοπος της ΜΘ ηταν να επιτευχθουν τα μεγιστα, αντε λιγο κατω

Οι αποκλισεις θα ειναι πολυ μικρες, εκτος κι αν ο μελετητης μελετησε καποια πολυουρεθανη με πολυ χαμηλο λ...

 

Αποψη μου παντα, ο καθενας εχει τη δικη του και την αιτιολογει με το δικο του τροπο

Μεγαλα παιδια ειμαστε

Link to comment
Share on other sites

σε μελ'ετη έχω για την ταράτσα 0.438=U. Ομως σε ένα σημείο έχω ΜΘΧ. Αν δεν αμφισβητώ την μελέτη θα πάω να βάλω Ra=Ri και θα βγάλω ένα U=0.424 πρός ΜΘΧ για αυτό μόνο το τμήμα, και μετά στο πρόγραμμα θα βάλω ώς τμημα κτιρίου U=U/2=0.424/2=0.21?? δεν είναι πολύ μικρή τιμή?

Ή κάνω κάπου λάθος?

Edited by katrmp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.