Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Τελικως ημουν τυχερος οσον αφορα το διαδικαστικο κομματι τουλαχιστον....

Τα μπετα επενδεδυμενα με διακοσμητικη πετρα απο πανω, δε διακρινεται ο ηχος αν εχει η οχι θερμομονωση

Παρολα ταυτα, η μελετη θερμομονωσης (που ημουν στο να την παρω η να μην την παρω καθοτι υπογειο) ως εκ θαυματος περιλαμβανει και τον υπογειο βοηθητικο χωρο αποθηκων (στην αδεια και καλα) με μονωμενα μπετα και τουβλα ειτε σε επαφη με αερα ειτε με χωμα, ακομα και την πλακα δαπεδου επισης μονωμενη (καλα, ολοι ξερουμε οτι δε μονωθηκε αλλα αντε να το αποδειξεις) οποτε για τη δικη μου ασφαλεια θα θεωρησω οτι μονωθηκε ΟΛΟ και θα προχωρησω ετσι, χωρις πολλες πολλες παραδοχες

Εξαλλου η μελετη θερμομονωσης μιλαει απο μονη της και δεν τιθεται θεμα αμφισβητησης της...

Link to comment
Share on other sites

Nα προσθέσω άλλο λίγο στη σάγκα της θερμομόνωσης.

Επισκέφτηκα γραφείο, η άδεια του 90, υπάρχουν τομές γιατί είχαν αφαιρεθεί τα κλιματιστικά, μόνωση γιοκ.

Είναι τελευταίος όροφος, για το δώμα πέρα από τη διαίσθηση ότι δεν υπάρχει τίποτα, ουδέν στοιχείο.

Λέω να πάρω τα πάντα αμόνωτα πλην δώματος που να πάω Umax. Γνώμες;

Μήπως η ανυπαρξία μόνωσης στην τοιχοποιία είναι επαρκής λόγος αμφισβήτησης της μελέτης (που δεν διαθέτω) και να πάω και στο δώμα με ανεπαρκή;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην πας μόνο με τη διαίσθηση, δες αν έχει μόνωση από κάτω (χτυπάς με σκουπόξυλο και καταλαβαίνεις από τον ήχο), διότι πάνω από την πλάκα αποκλείεται να έχει.

Ανεπαρκή (ή kmax) θα βάλεις αν ακούσεις κάτι.

Αλλιώς, μόνωση γιόκ.

Link to comment
Share on other sites

Έχω μελέτη θερμομόνωσης του 2004 αλλά δεν βρήκα Δομικό στοιχείο: Τοίχος σε επαφή με ΜΘΧ . Πειράζει στους τοίχους που είναι σε επαφή με ΜΘΧ να λάβω το U των εξωτερικών τοίχων από την μελέτη διά 2 ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκες γιατί και ο ΜΘΧ θεωρήθηκε μονωμένος χώρος, οπότε ο τοίχος μεταξύ διαμερίσματος και ΜΘΧ δεν έχει θερμομόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Εχω κλειστη θεση σταθμευσης που μετετραπη, κλασσικα, αυθαιρετα, σε διαμερισμα και πρεπει να βγαλουμε ΠΕΑ τωρα...

Η κατασκευη ειναι του 1998, μελετη θερμομονωσης υπαρχει αλλα δε μου χρειαζεται.

Οι εξωτερικοι τοιχοι βρεθηκαν παχους 22-23cm ολοι αλλα σε εναν εξ αυτων ξηλωσα τις γριλιες απο τον εξαερισμο του απορροφητηρα και υπηρχαν 3cm DOW...

Τα μπετα οσο και να τα χτυπουσα, τον ιδιο ηχο αμονωτου μου κανανε....

 

Τι μου συστηνετε? Να θεωρησω τα μπετα αμονωτα και τα τουβλα ελλιπως μονωμενα?

Να θεωρησω τουβλα και μπετα αμονωτα εκτος απο το συγκεκριμενο τοιχο που θα ληφθει πλημμελως μονωμενος?

Η να θεωρησω σκυροδεματα αμονωτα και Umax στα τουβλα?

Link to comment
Share on other sites

Τι μου συστηνετε? Να θεωρησω τα μπετα αμονωτα και τα τουβλα ελλιπως μονωμενα?

 

Στη θέση αυτό θα έκανα

Τότε έτσι κάνανε τις κατασκευές και το έχω καρατσεκάρει σε πάρα πολλές δικές μου περιπτώσεις

 

Τέλος παντων εσύ αποφασίζεις .....

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την θεώρηση, ότι όταν δεν είμαστε σίγουροι για την εφαρμογή της θερμομόνωσης παίρνουμε το kmax, ακόμα δεν μπόρεσα να την καταλάβω.

Γιατί έχει γίνει τόσο της μόδας; Από που προκύπτει;

Link to comment
Share on other sites

Και τι να κάνουμε ? Υπολογισμό με το χέρι ? Να βρούμε την θερμομόνωση από πολεοδομία ?

 

Faethon o.k. εγώ τι u να πάρω λοιπόν ? Του εξωτερικού διά δύο ?

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την θεώρηση, ότι όταν δεν είμαστε σίγουροι για την εφαρμογή της θερμομόνωσης παίρνουμε το kmax, ακόμα δεν μπόρεσα να την καταλάβω.

Γιατί έχει γίνει τόσο της μόδας; Από που προκύπτει;

Η θεωρηση, απλοποιητικη οσο δεν παει, λεει οτι οταν δεν ειμαστε σιγουροι για την ορθη εφαρμογη της μελετης θερμομονωσης, αγνοουμε την υπαρξη της σαν να μην τη λαβαμε ουδεποτε και παιρνουμε Umax απευθειας

Βολευει ειδικα για μετα 1999 αδειες που υπολογιζεις ξεχωρα μπετα, τουβλα κλπ, αν και δεν το κανω...

Οποτε εχω μελετη θερμομονωσης την εφαρμοζω στο ακεραιο.

 

Εν προκειμενω τι θα εκανες?

 

Και τι να κάνουμε ? Υπολογισμό με το χέρι ? Να βρούμε την θερμομόνωση από πολεοδομία ?

 

Faethon o.k. εγώ τι u να πάρω λοιπόν ? Του εξωτερικού διά δύο ?

Ανοιξε τον υπολογισμο της μελετης για το δομικο σου στοιχειο και αντικατεστησε το Ri (η το Ra???) απο 0,04 σε 0,13 και βγαλε νεο νουμερο

Απεχει λιγο απο το της μελετης αλλα ειναι πιο ακριβες

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.