Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

ΟΑ της οποιας η αιτηση πραγματοποιηθηκε τον Απριλη του 1978 και χορηγηθηκε με υπογραφες 8-6-1978 απο τον τεχνικο υπαλληλο και 3-5-1979 απο τον τμηματαρχη, ενω η 2η και 3η θεωρηση ειναι εν ετει 1980 και 1981 αντιστοιχα, θαωρειται οτι ειναι προ εναρξης ισχυος ΚΘΚ, σωστα?

 

Το στελεχος δεν αναγραφει κατι για μελέτη θερμομονωσης κατατεθειμενη

Link to comment
Share on other sites

Φακελος του 1982 δεν εχει μεσα μελετη θερμομονωσης ενω το στελεχος, οντας ενα απο τα παλια Α3 μπρος πισω, δεν αναφερει ρητα για καταθεση μελετης θερμομονωσης

Θα παρω τα μεγιστα κατα ΚΘΚ θεωρωντας οτι ειναι μεσα στην ισχυ του η το παιρνω αμονωτο?

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν υπάρχει μ.θ. δεν σημαίνει ότι δεν υπήρχε υποχρέωση εκπόνησης και υποβολής της.

Άποψή μου (βασισμένη στην εμπειρία) είναι ότι η μ.θ. δεν είναι ευαγγέλιο, διότι σε αυτά τα πρώτα χρόνια εφαρμογής του καν. θερμομόνωσης, καθόλου ή σπάνια εφαρμοζόταν η μελέτη εστω και υποτυπωδώς. Συνεπώς δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι έχει εφαρμοστεί. 

Γι αυτό, πρώτα ελέγχω το φ.ο. και στη συνέχεια τους τοίχους. Κι επειδή είναι αδύνατο (εκτός κι αν προκύπτει από το πάχος) να αποφανθώ για τη θερμομόνωση των τοίχων, βάζω kmax.  

Για τον τρόπο ελέγχου μόνωσης του φ.ο. έχουμε ξαναγράψει.

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi , κατ'αρχήν εμπίπτεις στην κατηγορία του χάθηκε η μελέτη =>τα μέγιστα ΚΘΚ.

Ομως αν από την αυτοψία δεν προκύπτει ότι υπάρχει μόνωση τότε θα το πάρεις αμόνωτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαμέρισμα με ΟΑ του 1980 μου βγαζει παχος τοιχου 30cm

Η ΜΘ μου δινει παχος τοιχου 30cm επισης

Απο τη μια πλευρα, που θεωρητικα θα κολλουσε στο διπλα κτισμα, οταν αυτο κτιζοταν, το επιχρισμα ειναι ελλιπες και φαινονται τα μπετα του, τα οποια φαινονται εντελως αμονωτα

 

Να υποθεσω ειναι λογος να τα θεωρησω ΟΛΑ αμονωτα και τα τουβλα μονωμενα, που δεν εχω ενδειξη αμφισβητησης

Right?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε περιπτωση κατα την οποια εχω μια μικρη γωνια οικοδομης εμφανη που υπαρχει τοιχειο αλλα φαινεται αμονωτο, ενω και στην οψη του τοιχειου αυτου, σε χαμηλοτερα επιπεδα ειναι εμφανες πως δεν εχει μονωθει εξωτερικα, παρα την υπαρξη μελετης θερμομονωσης, θα τα επαιρνα τα σκυροδεματα αμονωτα η οχι?

 

Επισημαινω πως η ΜΘ αναφερει για μονωση δοκου και σκυροδεματων εσωτερικα, οποτε ενδεχομενως κατι παρομοιο να ισχυε και για τα τοιχεια...

 

Τι κανουμε?

Link to comment
Share on other sites

Αν λάβεις υπόψη σου οτι γενικά στη χώρα μας, η συνολική θερμομόνωση των κτηρίων άρχισε μετά το 1993-95, καταλαβαίνεις το τι γινότανε πριν απο αυτή την ημερομηνία...όπως και οτι σε κάθε κανόνα υπάρχει και εξαίρεση...

 

Αν ανήκεις στην εξαίρεση, θεώρησε το μονωμένο τουλάχιστον στους εξ. τοίχους...

Link to comment
Share on other sites

Η αδεια ειναι του 1994

Δε θα αμφισβητησω τη θερμομονωση στους τοιχους

Μονο για τα σκυροδεματα ρωταω αν ειναι ενδειξη αυτη να τα παρω αμονωτα η μονωμενα

 

Δεν ειναι λογος αμφισβητησης για μενα αυτο που ανεφερες... δε στεκει...

Link to comment
Share on other sites

Εγω απάντησα στο ερώτημα σου # 175 ... και υπέθεσα οτι το # 176 είναι συνέχεια του...τώρα εσύ γράφεις οτι η άδεια είναι του 1994 ???????

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο επι 2 μηνες να ασχολουμαι με το ιδιο ΠΕΑ  συναδελφε :)

Σε εκεινη την περιπτωση πηρα τα μπετα αμονωτα

Το σημερινο μηνυμα μου αφορουσε σημερινη αυτοψια, σε οικοδομη του 1994

 

Εν πασι περιπτωσει, μιλησα με ΕΥΕΠΕΝ (5παρα και απαντησαν!!!) και με συνεστησαν για τη δικη μου ασφαλεια να θεωρησω το κτηριο πληρως μονωμενο διοτι αυτα που ειδα αποτελουν ενδειξεις και οχι ισχυρα πειστηρια οτι δεν υπαρχει μονωση...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.