Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη - αμφισβήτηση μελέτης θερμομόνωσης


hetauma

Recommended Posts

Σωστή και αυτή η παρατήρηση. Δεν ήταν υποχρεωτική η μόνωση των τοίχων προς κλιμακοστάσιο αν ήταν θερμομονωμένο και το κέλυφος του κλιμακοστασίου (όπως και τώρα).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιρνω στα χερια μου μελετη θερμομονωσης αδειας του 2006 που προβλεπει 29εκ παχος τοιχου με μια 9αρα, μια 6αρα γλωσσα, 10εκ μονωτικο με λ=0,028 και τελικο συντελεστη 0,241 για τουβλα

Αντιστοιχα για μονωση 20αρη δοκου, 34εκ παχος, με το ιδιο μονωτικο υλικο...

 

Ενταξει, δεν ειμαι υπερ της αμφισβητησης της ΜΘ, αλλα εδω νομιζω εχω κραυγαλεες περιπτωσεις...

 

Και μονο απο μικροτερο παχος δοκου η τοιχου, δεν ειναι λογος για αμφισβητηση της?

Link to comment
Share on other sites

Την αμφισβητείς

  • αν λειπει στρώση. πχ αναφέρει μόνωση και δεν έχει τοποθετηθεί μόνωση
  • αν το πάχος κάποιας στρώσης είναι διαφορετικό και σίγουρα για στρώσεις με μικρό λ. Δηλαδή μονώσεις, dow κλπ. πχ λέει 9άρα μόνωση και βλέπεις τα τούβλα σε συρόμενο και δε "βγαίνει" με τίποτα να έχει χωρέσει 9άρα.
  • αν το συνολικό πάχος του τοίχου δε συμβαδίζει με της μελέτης. Ακόμα και ελάχιστα και μόνωση να έχει τοποθετηθεί όπως λέει η μελέτη θα διαφέρει το U. Εκεί κοιτάς όμως το U που σου δίνει ο πίνακας μήπως είναι εκτός πραγματικότητας ακόμα και με αυτή την μικρή διαφοροποίηση; Αυτό λειτουργεί και τούμπαλιν. Γιατί αν σε ΠΕΑ βρεις κανά τοίχο 70-75 πόντους πέτρα, ε, μην πάρεις το συντελεστή του πίνακα. Υπολόγισε με τη στρώση της πέτρας και δες τι συντελεστή βγάζει. Έχεις το δικαίωμα να υπολογίσεις αρκεί να τεκμηριώνεις σε ενδεχόμενο έλεγχο.
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηγα σημερα για την αυτοψια και μετρησα

Οι περιμετρικοι τοιχοι ητανε 26εκ παχους, αντι για 2+9+10+6+2=30εκ

Τα περιμετρικα 25αρια βασει ξυλοτυπου δοκαρια ητανε 33εκ παχους, αντι για 2+20+10+2=34εκ το 20αρι, βασει ΜΘ

 

Νομιζω πως μπορω βασιμα πλεον να αμφισβητησω τη ΜΘ τουλαχιστον ως προς τα κατακορυφα δομικα στοιχεια

Για το δαπεδο πανω απο πυλωτη ηταν αδυνατο να διαπιστωσω παχη, ομως το 6ποντο της μονωσης ακουγεται λιγοτερο εξωπραγματικο οποτε δε σκοπευω να το αμφισβητησω...

 

Τι λετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Τι σε κάνει να πιστευεις, οτι ενώ δεν έχουν εφαρμόσει τη ΜΘ στα κατακόρυφα στοιχεία, την έχουν εφαρμόσει στο δάπεδο της πυλωτής ?

 

Εγω είμαι σίγουρος οτι στη πυλωτή μαλλον δεν έχουν βάλει τίποτα...ή στη καλύτερη περίπτωση μια 2αρα πλάκα μονωτικού (και πάλι ανεπαρκής είναι)

 

Δεν μας λες όμως και του πότε είναι το κτήριο ....

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν θα τήν αμφισβητούσα. Γιατί ναι μέν 10αρι δεν έχει μπεί αλλά και 7αρι να έχει μπεί εσύ τον καταστρέφεις παίρνοντας τιμές από πίνακα 3.4

και φαντάσου να είναι δεκάρι και τα τούβλα 6άρια.

Λές ότι δεν έχεις την μελέτη, δεν την αμφισβητείς και πάς με πιν 3.5 . Και θεωρώ είναι μέση λύση. Αλλιώς δεν θα την αμφισβητούσα γιατί πιθανον να αδικήσεις το σπίτι με χρήση πίνακα 3.4. Εχει μεγαλύτερο ρίσκο και συνέπειες μελλοντικές να αδικήσεις το σπίτι από το να το ωφελήσεις λίγο.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το κτηριο ειναι κατασκευης 2006

Η πυλωτη δεν ειναι αμονωτη επ ουδενι...

 

@katrmp

Το θεμα δεν ειναι αν αδικησω η οχι το διαμερισμα.

Αλλα η ΜΘ ειναι εξωπραγματικη. Δε φτανει που μου βαζει 10αρι μονωτικο, με μια 6αρα γλωσσα και μια 9αρα, μου δινει και λ=0,028 στο μονωτικο, με αποτελεσμα να μου κατεβαζει το U στο 0,3 περιπου (σε Kw)

Αυτο κι αν δεν ειναι εξωπραγματικο...

 

Τι να μην αμφισβητησω? Βασει παχους, δε με παιρνει επ ουδενι να εχει βαλει 10εκ. Οσα λιγοτερα και να εχει βαλει, σιγουρα δεν εβαλε τα μελετημενα, αρα ειμαι σε θεση να αμφισβητησω

Οσο για τα δοκαρια, τι να λεμε... Παχος δοκου και τοιχειου απο ξυλοτυπο 25αρια και μετραω 33εκ συνολο.

Μεγιστο να εχει βαλει 4-5εκ μονωσης.

 

Δε μπορω να ακολουθησω τα νουμερα της ΜΘ επ ουδενι.

να δηλωσω πως δεν εχι ΜΘ στα χερια μου δε θα το κανω, οποτε μαλλον παω να αμφισβητησω. Εχω ακλονητα στοιχεια ετσι κι αλλιως στα χερια μου...

 

Και στο λεω εγω που δεν ειμαι υπερ της αμφισβητησης. Αλλα το να βγαλω Β η Γ ενα διαμερισμα που θα εχει και λεβητα ΚΘ υπερδιαστασιολογημενο με αποδοση περιπου 70%, επειδη ολα τα δομικα στοιχεια στη μονωση θα πλεονεκτουν του ΚΑ, μου φανταζει εξωπραγματικο....

 

Ασε που εχω φαγωμενους και ενα σωρο Η/Χ, οποτε και μονο απο εκει δε μπορω να λαβω τις τιμες της ΜΘ...

Link to comment
Share on other sites

Φλασια της τελευταιας στιγμης....

 

Μηπως θα ηταν πιο δοκιμο να ΜΗΝ αμφισβητησω ΜΘ ως προς τα τουβλα, διοτι θα μπορουσε με οποιοδηποτε τροπο (δυο 6αρες γλωσσες θεωρητικα) να χωρεσει 10ποντο μονωτικο σε 26αρη τοιχο και να αμφισβητησω ως προς τα μπετα που οπως και να χει, 10ποντο μονωτικο δε με παιρνει σε 33αρι παχος 25αρας δοκου?

 

Ισως απο τη μερια της ασφαλειας μου να ηταν σωστοτερο αυτο.

 

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.